Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > hory

Lezecká oblast Poříčí nad Sázavou

Jan Růža / 5.11.2011
Necelých čtyřicet kilometrů od Prahy se rozkládá menší lezecká oblast, která vznikla po opuštění žulového lomu. I když se jedná spíše o oblast místního významu, lze zde příjemně strávit dlouhé hodiny naplněné lezením. Jen o víkendu zde můžete narazit na "davy" lidí, kteří skály okupují.
 

Stěny jsou zde vysoké do dvaceti metrů a jsou velice dobře odjištěny. Valná většina cest je osazena novými borháky, které jsou v přívětivé vzdálenosti od sebe. Díky tomuto jištění je tato oblast vhodná i pro začínající lezce, kteří si netroufají na klasické cesty, jaké můžeme nalézt v pískovcových oblastech, nebo třeba na vltavské žule.

Obtížnost cest má většinou hodnocení do 7 až 8 UIAA, i když zde lze nalézt i obtížnější cesty kolem hodnocení 9 UIAA. Za těmito náročnějšími kousky sem však mnoho lezců nejezdí a nejčastěji zde potkáte právě lezce, kteří lezou cesty do náročnosti sedm až osm. Některé cesty svou délkou odpovídají spíše big boulderům, ale rozhodně nedoporučuji je takto brát a vynechat použití lana. Nejzářivějšími příklady jsou cesty Kráva uzená s hodnocením 7- a hned vedle ní Kapsa za 8-.

Klíčový krok v Kapse

Skály zde mají celkem kompaktní charakter v podstatě bez možnosti zakládat vlastní jištění. Na druhou stranu, vzhledem k hustotě osazení, to zde ve valné většině případů není ani potřeba. Jistou nevýhodou zdejší oblasti je zvětrávání některých cest. Nevíte tedy, kdy s vámi může nějaký ten kámen odpadnout a zkazit vám příjemně načaté odpoledne. Rozhodně se zde vyplatí prodloužit si lezení o poklepání na chyty, přes které se hodláte posouvat dále. Osobně jsem si zde užil při jednom prudkém kroku, po kterém jsem i kusem skály letěl dolů. Naštěstí to bylo kousek nad jištěním, takže kromě modřiny na zadku (zamotalo se mi lano kolem nohou) se nikomu nic nestalo. Nejhůře je na tom v tuto chvíli nejspíše cesta Bramborová (5), která z tohoto důvodu byla i nějaký čas uzavřena.  V současnosti na ní již cedule s nápisem „zákaz lezení“ nevisí, ale nejsem si jistý, zda je to protože již „dostatečně“ opadala, nebo protože odpadla ta cedule.  Každopádně do vybavení pro lezení zde rozhodně patří helma jak pro prvolezce, tak pro jističe (kterému hrozí pád kamene na hlavu)

Bobulka

Hodnocení obtížnosti cest zde v současnosti není úplně adekvátní, obzvláště u nejčastěji lezených cest obtížnosti 6 a 7(+-), které sice tuto obtížnost v době svého vzniku skutečně měly, ale postupně chyty opadaly a prohloubily se a náročnost se tedy snížila. I když u cesty Chameleon, hodnocené stupněm obtížnosti 6, myslím, že po odpadnutí celé střední části cesty se náročnost lehce zvýšila.  Mnoho cest zde má plotnovitý charakter, takže se leze po malinkých lištách. Většinou však v položené stěně, takže pokud máte alespoň trochu slušné boty, riziko pádu zde není nijak extrémně velké. 

Celá oblast se nachází uprostřed chatové osady v Měsíčním údolí a je potřeba dodržovat určitá pravidla. Před pár lety jsme totiž málem přišli o možnost zde zdokonalovat své lezecké umění. Chataři si totiž stěžovali na hluk, odpadky, exkrementy a objevili se i informace ohledně stížností na souložící lezce. Proto vás všechny, kteří tuto oblast hodláte navštívit prosím o dodržování základní slušnosti, minimalizování hluku, odnášení si vlastního bordelu a hlavně o dodržování zákazu nocování.

Ještě na závěr bych rád vypíchl několik podle mě nejhezčích cest. Bohužel jsem zde žádnou devítku nelezl, takže jen do osmiček. Bráno zleva (hodnocení dle oficiální obtížnosti). Prašná 7-, Vyšší dívčí 7/7+, Netopýr 8-/8, Arabská princezna 6, Pavouk 7-, Kapsa 8 a Kráva uzená 7

 

 
Související články
Pár tipů pro zimní lezení
Související odkazy
Průvodce Poříčí nad Sázavou
 
 
Přečteno 10583x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: