Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Létání XIII. - standby a airhitch

Eva Bečvářová / 25.06.2001
Nezáleží vám tolik na přesně daném datu vašeho odletu, zato chcete mít letenku co možná nejlevnější? Standby a airhitch jsou způsoby, kterými by toho bylo možné docílit.
 

STANDBY
  Létání jako tzv. "standby" je jedním z levnějších způsobů využití letecké dopravy. Důvodem této služby je fakt, že prázdné sedadlo nevydělá aerolinkám žádné peníze, a tak letecké společnosti v takových případech raději prodají zbylé letenky za speciální tarif (někdy). Cena takovéto letenky je nízká, na druhou stranu ale nemáte garantované sedadlo v konkrétním letu, ale v nejbližším nevyprodaném letu. Jestli se do letadla dostanete záleží na tom, jsou-li v době odletu volná místa a všichni cestující s rezervacemi si už nastoupili. Cestující, kteří byli vyřazeni z dřívějších letů, mají před vámi rovněž přednost. Na standby letech není dovoleno žádné přerušení cesty.
  Chcete-li letět jako standby, musíte se dostavit na letiště s předstihem a nechat se zapsat do pořadí "čekatelů". Pokud jsou lety plné, budete muset čekat na letišti hodiny nebo se třeba ten den vůbec do žádného letadla nedostanete.

  Termínem "standby" se dnes už nemyslí to, že jste si počkali na letišti a pak letěli za neskutečně levnou cenu.
Dnešní význam je trochu jiný:
  1) Většina aerolinií neprodává standby letenky za speciální cenu, ale za cenu obvyklou. Jinými slovy, pokud je v daném letu volné místo, můžete si na místě koupit letenku, ovšem ale za normální cenu.
  2) Letenky, které nelze změnit nebo si nechat proplatit (nonchangeable, nonrefundable), lze často použít jako standby na stejné či podobné trase (někdy za malý příplatek). To je např. případ, pokud zmeškáte své letadlo. Bude-li to možné, poletíte jako standby dalším spojem stejné letecké společnosti.
  3) Pokud patříte do pozdního letu, ale dostavíte se na letiště brzy, informujte se u leteckého personálu u vaší "gate". Třeba se budete moci dostat na dřívější let, pokud tam budou volná místa. To je možné dokonce i v případě nezměnitelných letenek (nonchangeable). Může se ale stát, že v takovém případě přijdete o občerstvení na palubě letadla nebo že vám nebudou schopni poskytnout vaše speciální jídlo, dietu.

AIRHITCH
  Podobnou službou je Airhitch. Airhitch je systém nebo metoda, kterou začali používat američtí studenti - cestovatelé, na konci 60. let, aby pomohli sobě a dalším cestovatelům dostat se přes Atlantik z USA do Evropy a zpět za přijatelnou cenu.
  Možná vás to překvapí, ale každý den jsou v letadlech mezi Evropou a USA tisíce neobsazených sedadel. Toho Airhitch využívá. Letecké společnosti tím, že vám prodají sedadlo, které by jinak bylo prázdné, maximalizují svůj zisk, aniž by přitom narušily svoji základnu normálních cestujících nebo strukturu jízdného. Pokud jste dostatečně flexibilní co do data odletu i co do místa odletu a příletu, pak splňujete podmínky pro použití služeb Airhitch.
  Jak Airhitch funguje? Na začátku se musíte do systému zaregistrovat. Uvedete svoje preference ohledně času odletu (časový interval) a místa (region odletu a tři preferovaná místa destinace). Časový interval musí být minimálně 5 dní dlouhý a vy musíte být připraveni k odletu kdykoliv během uvedeného intervalu. Místo odletu a příletu také není pevně stanoveno. Musíte uvažovat spíše o regionu odletu/příletu než o konkrétním letišti. Odměnou za takovou časovou i místní flexibilitu vám budou letenky za dobrou cenu, a to i v době hlavní sezóny.
  Airhitch je určen pro každého, jediným omezením je vaše flexibilita.
  Pokud se chcete zaregistrovat nebo se dozvědět více o této službě, podívejte se na stránku
www.airhitch.org.

 
Související články
Létání XII. aneb co s sebou nebrat do letadla
Létání IV. aneb jak si poradit se změnou či ztrátou letenky
Létání IX. aneb příruční zavazadlo
Létání VII. aneb vyřazení z letu a co s tím dělat
Létání VIII. aneb trable se zavazadly
Létání VI. aneb ztráta zavazadel
Rezervace letenek u neexistující společnosti
 
Přečteno 3778x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
airhitchuz, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: