Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Létání VII. aneb vyřazení z letu a co s tím dělat

Redakce, Eva Bečvářová / 31.05.2001
Měli jste správně a včas zarezervovanou letenku, k odbavení jste se dostavili také jak má být, za letenku jste zaplatili nehorázné peníze a přesto vás nechtějí do letadla vzít?
 

Je běžnou praxí, že letecké společnosti prodávají více letenek, než je sedadel v letadle. To proto, že se běžně stává, že se určité procento pasažérů k letu vůbec nedostaví. Není tedy žádným překvapením, že jsou lety přerezervované. Logicky se tedy může stát, že se k odletu opravdu dostaví více cestujících, než je letadlo schopno pojmout. Aeroliniím v takovém případě nezbývá, než někoho z letu vyřadit.

Jestliže je váš časový harmonogram flexibilní, můžete konvertovat takto "nadvyprodanou letenku" do bezplatných mílí, letenek, obdržení vyšších služeb apod. Předtím, než dobrovolně odstoupíte od letu, přesně si zjistěte míru a výši vaší kompenzace a detaily vašeho nového letu. Zjistěte, zdali jste potvrzeni na příštím letu nebo jestli jste vedeni pouze jako náhradníci (standby). Také si zjistěte data expirace volných míli či letenek, které jste dostali náhradou za vyřazení z letu. Dále se zeptejte, jak dlouho dopředu si můžete zarezervovat vaši volnou letenku - někdy můžete tyto speciální letenky rezervovat pouze s velmi krátkým časovým předstihem před odletem.

Jestliže se tedy rozhodnete dobrovolně se vzdát svého sedadla, neváhejte se dožadovat co nejvíce výhod a náhrad, které vám zpříjemní čekání na další let. Do tohoto obvykle spadají věci jako jídlo, telefonické hovory, hotelový pokoj či doprava z a na letiště, pokud jste nuceni zůstat přes noc.

Pokud jste z letu vyřazeni nedobrovolně nebo je váš let zrušen, je většinou lepší vyhnout se frontě před pultem s prodejem letenek a místo toho zavolat z nejbližší telefonní budky na číslo rezervací vaší letecké společnosti (nezřídka se jedná o bezplatnou linku).

A jak se takového vyřazení z letu vyvarovat? 
Aerolinie většinou z letu nevyřazují své vysoce platící zákazníky první a business třídy. Ale aerolinie zároveň běžně prodávají nadměrné množství letenek, a nikdo tudíž není stoprocentně bezpečný před vyřazením z letu. Kromě zaplacení velkých peněz za první třídu je tu několik věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli problémům při případném odmítnutí vašeho nastoupení k letu.

Když letecké společnosti začnou s vyřazováním cestujících, jako první přijdou na řadu ti, kteří byli odbaveni jako poslední (přestože byli odbaveni včas a ve stanovené době). Proto je velmi důležité být na letišti s dostatečným předstihem a mít své jméno naťukáno do počítače co nejdříve.

Zaměstnanci leteckých společností jsou ze zákona povinni se nejdříve zeptat, není-li někdo dobrovolně ochoten se nechat přesunout na jiný let dříve, než začnou vyřazovat cestující sami. Jestliže jste vyřazeni proti své vůli, ujistěte se, že se aerolinie předem doptaly na případné dobrovolníky a pokud ne, tak na tom trvejte.

Potvrzování (confirmation, reconfirmation) domácích letů již není povinné, ale vždy zatelefonujte své letecké společnosti a potvrďte každý svůj mezinárodní let. Můžete se tak vyhnout řadě případných starostí a problémů.

 
Související články
Létání XIII. - standby a airhitch
 
Přečteno 531x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: