Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Létání VI. aneb ztráta zavazadel

Redakce, Eva Bečvářová / 28.05.2001
Ztráta zavazadel může pěkně znepříjemnit začátek vašich prázdnin. Máme pro vás opět pár triků, jak na tenhle problém vyzrát a užít si klidné dovolené.
 

   Odhaduje se, že dva miliony kusů zavazadel koluje každý den na letištních přepravnících a pouze jenom malé procento z nich je omylem posláno na špatné letiště. Z toho většina těchto zavazadel je vrácena svým vlastníkům během 24 hodin. Nicméně, ztráta se může přihodit a jistě se vyplatí snaha minimalizovat šanci, že se vaše zavazadlo ztratí nebo bude posláno jinam.

Čtěte, jak na to:

  Začněte tím, že očekáváte nejhorší a do zavazadla nedávejte peníze, důležité dokumenty, potřebné léky, šperky, kamery a fotoaparáty a všechny křehké věci, které by se mohly při přepravě rozbít. Všechny tyto cennosti si vezměte s sebou do letadla ve své příruční tašce.

  Když dokončíte balení, opatřte všechna svá zavazadla vhodnými identifikačními cedulkami, na kterých bude čitelně uvedeno vaše jméno, telefonní číslo a vaše adresa domů nebo do práce. Dovnitř zavazadla přibalte nahoru také kopii vašeho itineráře pro případ, že se cestou venkovní jmenovky utrhnou. Před cestou také zajistěte všechny popruhy, háčky a jiné části zavazadla, které by mohly být při přepravě utrženy. Jednoduchým trikem je opatřit vaše zavazadlo křiklavě barevnou nálepkou nebo stuhou, abyste je tak odlišili od ostatních.

  Při rezervaci letenky se snažte vyhnout přestupním letům nebo použití několika společností. Čím více je vaše cesta komplikovaná, tím větší šance, že se zavazadlo ztratí. Také přiřítit se na letiště dvě minuty před odletem letadla není zrovna dobrý nápad. Vy možná stihnete naskočit na poslední chvíli, ovšem vaše tašky to štěstí mít nemusí. Také když dáváte zavazadla k přepravě (check-in), ujistěte se, že obdržíte doklad, který to dokazuje a že na něm je uveden správný kód letiště vaší destinace.

  Pokud hodnota obsahu vašeho kufru přesahuje částku, kterou by vám letecká společnost uhradila v případě ztráty, můžete zvážit koupi tzv. "excess valuation" (nadměrné ohodnocení). Nejedná se o pojištění, přesto to zvýší částku, kterou vám společnost bude při eventuální ztrátě nucena vyplatit. Cena této služby je většinou nízká, ovšem aerolinie vám ji může odmítnout poskytnout na položky jako jsou drahé šperky, starožitnosti, léky apod.

  Co dělat, když je vaše zavazadlo už nenávratně ztracené? Letecká společnost vám musí samozřejmě škodu nahradit, ovšem částka, kterou obdržíte, leckdy zdaleka nedosahuje ceny vašeho ztraceného majetku. To je důvodem, proč byste do svého zavazadla nikdy neměli balit velmi cenné nebo velmi důležité věci.

  Podle zákona ručí letecké společnosti za škody na zavazadlech do výše US$640 na osobu a zavazadlo (mezinárodní lety). Mějte však na paměti, že tato částka je maximální, horní hranice, kterou jsou společnosti nuceny zaplatit. Ve skutečnosti mohou a často také budou platit daleko méně, pokud se rozhodne, že skutečná momentální cena vašich ztracených či zničených věcí byla nižší. Aerolinie se také mohou rozhodnout vám vyplatit částku stanovenou na základě hmotnosti vašeho zavazadla.

  K tomu, abyste finanční náhradu obdrželi, budete muset vyplnit speciální formulář, kde budete muset vypsat jednotlivé položky obsahu vašeho zavazadla a jejich odhadovanou hodnotu a případně přiložit jakékoliv stvrzenky. Většinou trvá šest až dvanáct týdnů, než náhradu obdržíte poštou.

 
Související články
Létání XIII. - standby a airhitch
 
Přečteno 1889x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: