Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Lesotho

Lesotho - království v oblacích

Miroslav Černý / 5.10.2008
Hned z úvodu se musím přiznat, že mě Lesotho jednoduše „dostalo“. Téměř by se chtělo říct, že se lesothská krajina stane součástí každého, kdo ji byť na krátký okamžik navštíví. Pro ty, kdo stále tápají, ve které části Afriky se nachází, bude snadnou pomlckou fakt, že tato malá země leží obklopena ze všech stran Jihoafrickou republikou.
 

V jižní Africe jsem strávil asi měsíc, společně s několika dalšími Afrikou posedlými Čechy jsem najel kolem 9000 km, navštívil všechna nejvýznamnější místa, včetně Kapského města, národních parků Tsitsikamma, Addo, Mountain Zebra, Royal Natal, Blyde River, St. Lucia a Kruger. Pozoroval jsem velryby, hyeny, nosorožce, hrochy, krokodýly, vzácné horské zebry, stáda slonů. Procházel jsem savanou, subtropickým pralesem i horským amfiteátrem. Nic z toho mě však nezaujalo tolik jako řídce osídlená oblast Lesothského království, v podstatě „hromada šutrů“, na kterou bohové při stvoření světa nejspíš zapomněli a uplácali ji z toho, co jim nakonec zbylo. 
Přestože Lesothu, někdy také nazývanému „Kingdom in the sky“, jakoby na první pohled nebylo naděleno, má tato země zvláštní čarovnou sílu. Jakousi elementární pravěkou magii, kterou si k sobě člověka nejdříve připoutá, pak postupně přivlastní a nakonec ho ovládne tak, že už není úniku. Prostoupí mu tělem i myslí, rozloží ho a pak poskládá po svém. Je neúprosná a přitom tak povznášející. Ani trochu marnivá, i když pyšná až hanba. Upřímně nevyzpytatelná.
Bruce Chatwin kdysi ve své knize Návrat do Patagonie napsal, že existují krajiny, jež by se daly charakterizovat slovem paradox. Člověk tu má na výběr jen ze dvou protikladných možností: buďto zaměřit se na drobnomalbu, nebo na nekonečnost prostoru. „Nic mezi tím neexistuje. Je nutno si vybrat mezi detailem a nekonečností.“ Lesotho, aniž bych ho chtěl srovnávat s nejjižnějším cípem amerického kontinentu, si na cestovateli bezděčně vynucuje totéž. Máš na výběr. Buď se rozhodneš jako slepec čtoucí braillovo písmo ohmatat každý pór mé vrásčité tváře, nebo upřeš svůj pohled někam za obzor. Jen tak budeš odměněn. Nečekej však, že ti nabídnu nějaký kompromis, superlativy v laciném balení. To raději padej.

satelitní mapu Lesotho

 

 
Související články
Pěší safari v Mlilwane
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Zklamání z hory i mysu
Brána do skutečné Afriky
Na trase Maseru – Semonkong
Basothský pony je … zvíře!
Hakome – Vesnice kanibalů
 
Přečteno 877x
 
 
 
Komentáře
No veru neviem,Borek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: