Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Lavinové pomůcky

Jana Kůrová / 14.02.2007
Pohyb v zimních horách má svá úskalí a nebezpečí. Toto riziko lze však značně snížit odpovědným chováním a nemalou mírou také kvalitním vybavením.
 

Podlavinové minuty

Předpokladem pro přežití pod lavinou je včasné nalezení a vykopání postiženého, jelikož fáze přežití trvá prvních patnáct minut a přežije ji téměř 93 % osob. Po ní přichází fáze dušení 15-35 minut ve které přežívá  26 % jedinců. Poslední je fáze latentní, kdy se počet přeživších zmenší až na 3 %.

Lavinové vyhledávače a pomůcky

Rychlejšímu naleznutí těla pod lavinou pomůže lavinový vyhledávač, který v dnešní době patří mezi základní vybavení pro skialpinistickou túru. Nejnovějším vyhledávačem na trhu je Barryvox pulse od firmy Mamut. Je tříanténový a dokáže ukázat více zasypaných. Novinkou je funkce, která ukáže srdeční puls zasypaných. Dále pak vyhledávač Stubai pieps (se třemi rozsahy a funkcí zobrazení zasypaných), Arva Advanced (dobrá ovladatelnost i cena), Ortovox m2 (vizuální indikace pomocí diod), Ortovox f1 (vizuální indikace a nízká cena), Ortovox x1 a Ortovox m1 (nejsou dobré a jsou s nimi problémy).
Dalšími nepostradatelnými pomůckami jsou lopata a sonda. Lopata proto, že povrch je většinou dosti tvrdý a sonda pak pro vlastní určení hloubky a polohy zasypaného. V současné době jsou na trhu obě pomůcky z kvalitních a vcelku lehkých materiálů.
Kromě základních pomůcek existuje vybavení umožňující vlasní přežití v lavině. Například batoh ABS, který funguje na principu odlučování velkých částic při nafouknutí určených prostor vzduchem. Úspěšnost je 85%, ale je závislá na včasném použití madla na nafukování. Nevýhodou je dosti vysoká cena.
Další pomůckou je Avalanche Ball, balon na pružinu, který je spojen ocelovým lankem s batohem a s tělem. U nás zatím není k dostání a podmínkou úspěšnosti je opět včasná aktivace.
Avalung je pomůcka, která umožňuje dýchání v lavině filtrací kyslíku ze sněhu. Bohužel není použitelný ve všech typech sněhu - například v těžkém sněhu nefunguje. Důležitým aspektem je umět se všemi pomůckami pracovat, což předpokládá určitou míru tréninku.

Všechny nabyté informace jsem získala ze semináře Bezpečnost, skialpinismus, freeride konaném v Brně cestovní kanceláří Kudrna.
Na závěr jedna věta, která mě velmi zaujala: „Pane zkušený dávejte pozor, lavina neví, že jste zkušený!“

 
Související články
Údolní ledovce
Seznamte se: LAVINA
Jak jsem potkal lavinu
Zima, hory, alkohol
 
Přečteno 7720x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: