Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Laos

Laos

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 13.03.2001
Mohlo by se zdát, že Laos nabízí jen to, co všechny okolní asijské země: buddhistické chrámy, horské kmeny a panenskou džungli. Přesto je ale výjimečný už tím, že se individuálním cestovatelům otevřel teprve před pár lety.
 

Základní údaje Víza Bezpečnost Ceny Doprava Jak tam? Tipy

    Masový turistický průmysl sem proto zatím v takové míře jako v jiných asijských zemích nedorazil. Na většině míst v Laosu budete zcela sami a domorodci se tu ještě nestihli zkazit. Málokdo se vás bude snažit odírat - zdá se, jakoby obyvatelům Laosu úplně chyběl smysl pro jinak všudypřítomný asijský byznys. Ti, kdo tuto zemi navštívili, s úžasem vzpomínají třeba na příhodu, kdy jim řidič rikši doporučil jet raději autobusem, protože je to prý levnější, než jeho služby.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE 
    Laoská lidově demokratická republika je po svržení francouské koloniální nadvlády v roce 1953 a odstranění monarchie v roce 1975 marxisticky orientovanou socialistickou republikou s "diktaturou proletariátu" a s monopolem vlády Laoské lidové revoluční strany. Hlavou státu je prezident, v čele vlády stojí ministerský předseda. Hlavním městem je Vientiane. Na ploše 236 800 km2 žije v Laosu 5 milionu obyvatel (50 % Laosanů, zbytek složený z mnoha etnických skupin). Laos je jednou z ekonomicky vůbec nejslabších a nejméně rozvinutých zemí světa - hrubý roční domácí produkt je udáván ve výši pouhých 230 USD na hlavu, ekonomika je silně závislá na mezinárodní finanční pomoci. Hlavním náboženstvím je hínajánový buddhismus (56 %), zbytek jsou animisté a křesťané. Úředním jazykem je laoština, velmi podobná thajštině. Se staršími lidmi se lze domluvit francouzsky, s mladšími anglicky.

ČAS
   Čas je v Laosu o šest hodin před standardním středoevropským časem.

VÍZUM
    Adresa nejbližší laoské ambasády pro Českou i Slovenskou republiku je Rejtana st. 15, apt. 26, 02-516, Varšava, tel. 004822-848 47 86, 848 89 49, fax 849 71 22, úřední hodiny po-pá 9.00 až 12.00 a 14.00 až 16.00. Vízum tu ale dostanete jen na písemné pozvání laoské cestovní kanceláře. Mnohem jednodušší je proto zařídit si vízum až v laoské ambasádě v thajském Bangkoku (520, 502/1-3 Soi Sahakarnpramoon, Pracha Uthit Road, Wangthonglang, Bangkok 10310. tel: 0066-2-539 6667), který je asi nejčastější zastávkou na cestě do Laosu. Nebudou vám zde klást žádné administrativní překážky, měsíční turistické vízum stojí kolem 30 USD a je hotovo zpravidla do druhého dne. Někteří cestovatelé ale dostali v Bangkoku jen čtrnáctidenní vízum a uvádějí, že výhodnější je žádat o laoské vízum v barmském Rangúnu, kde je prý měsíční vízum bez problémů. Abyste nemuseli laoskou ambasádu v chaotickém Bangkoku složitě hledat, je nejvýhodnější využít zprostředkovatelských služeb cestovních kanceláří v "turistickém ghettu" na ulici Khao San. Ušetří vám to cestu na ambasádu, ale vízum je pak o něco málo dražší.

    Nepotvrzené zprávy mluví o tom, že laoské vízum lze už dnes získat i přímo na hraničních přechodech mezi Laosem a Thajskem, případně až na letišti po příletu do Vientiane (tuto možnost uvádí i informační brožurka MZV ČR). Čtrnáctidenní vízum zde údajně stojí 50 USD, splatných v dolarových bankovkách. Podle dalších cestovatelů lze čtrnáctidenní laoské vízum bez problémů získat i na laoském konzulátu v jihočínském Kunmingu (na adrese Camellia hotel, Building Three, 2nd Floor, tel. 317 66 23). Vystavení sedmidenního víza zde trvá čtyři dny a stojí 14 USD. V Luang Prabangu lze pak vízum buď prodloužit, nebo prostě zůstat v zemi déle a na hranicích pak zaplatit nepříliš vysokou pokutu.

    Česká ani slovenská ambasáda v Laosu není, v případě potíží se obracejte na naše zastupitelské úřady v thajském Bangkoku.

BEZPEČNOST
    Po celém území Laosu s výjimkou několika strategických pohraničních oblastí se cizinci teoreticky mohou pohybovat volně bez jakýchkoli administrativních omezení. V každé provincii mimo Vientiane byste se jen měli po příjezdu registrovat na policejní stanici a získat za malý poplatek registrační razítko do pasu, moc se to ale prý nekontroluje. Registrace je prý vyžadována už jen v oblastech, kam cizinci nejezdí.

CENY
    Měnou je laoský kip (v prosinci 1997 byl kurz 1800 KP za 1 USD), kromě něhož jsou dobře použitelné i thajské bahty a drobné dolarové bankovky. Cestovní šeky lze směnit jen ve Vientiane a v Luang Prabangu, za hotové dolary dostanete na černém trhu o něco více než v bance. Cenově vychází Laos mnohem levněji než sousední Thajsko. V turistických centrech stojí ubytování zhruba 2 - 5 USD, mimo ně je levnější (najít bydlení není ani v těch nejzapadlejších vesnicích problém). Jídlo vzdáleně podobné thajskému koupíte v pouličních stáncích i v levných restauracích i za méně než 1 USD, stejně jako kvalitní laoské a čínské pivo a domácí kořalka (0,3 litru v přepočtu za cca 0,3 USD). Klasickým laoským jídlem jsou nudle fé, vařené se vším možný i nemožným, smažená rýže atd. Kvalita a chuť jídla je prý ale v Laosu velmi nízká, někteří čeští cestovatelé proto doporučují vzít si sebou vařič a zvláště v zapadlejších částech země se raději živit z vlastních zdrojů (rýže, bujón, konzervované rybičky, instantní nudlové polévky a další suroviny se prý dají levně koupit skoro všude). Vaše minimální měsíční útrata se bude pohybovat mezi 150 - 200 USD.

DOPRAVA
    Problém je v Laosu s vnitrostátní dopravou. Jediná asfaltová silnice v zemi je totiž tzv. dálnice č. 13, vedoucí z Luang Prabangu do Vientiane a pak na jih podél hraniční řeky Mekong ke kambodžským hranicím. Pomalé autobusy a nákladní auta jezdí i po několika málo prašných cestách ve zbytku země. Velmi časté jsou havárie, občas se prý vzácně vyskytne i přepadení autobusu ozbrojenými bandity.

    Nejvýhodnějším způsobem dopravy je proto letadlo. Vnitrostátní letecké linky jsou v Laosu ve srovnání s jinými asijskými zeměmi velmi levné a ušetří vám spoustu času.

    Další možností přepravy jsou lodi po mnoha menších pralesních řekách a po Mekongu, které se dělí na drahé a rychlé speedboaty a levnější a pomalejší slowboaty. Cesta po největší řece jihovýchodní Asie je zážitkem sama o sobě.

JAK TAM
    Několik leteckých společností provozuje denní lety do Vientiane z thajského Bangkoku (jednosměrná letenka cca 100 USD) a Chiang Mai (cca 70 USD). Za podobné ceny lze do hlavního laoského města letět i z vietnamské Hanoje, čínského Kunmingu a barmského Rangúnu.

    V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Vientiane za tyto ceny: Atlantis Air Service 25 400 Kč (tříměsíční), Global Express 26 275 Kč (dvouměsíční), GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 27 430 Kč. Ceny letenek se mění v závislosti na sezóně.

    Mnohem levnější a zajímavější než letecká doprava je ale cesta do Laosu po zemi. Z thajské strany se nabízejí tři hraniční přechody. Nejčastěji užívaný je přejezd kyvadlovou autobusovou dopravou po mostě Friendship bridge přes ř eku Mekong mezi thajským Nong Khai (spojeným s Bangkokem rychlým přímým vlakem) a laoským městěm Vientiane. Mezi Bangkokem a Vientiane už prý dnes jezdí i přímé dálkové autobusy. Druhou možností je přechod ve Zlatém trojúhelníku nedaleko severothajského města Mae Sai, kde hranici tvoří řeka Mekong. Mezi thajským městečkem Chiang Khong a laoským Huay Xay tu jezdí přes řeku každý den mnoho levných lodí, z Huai Xai pak můžete pokračovat lodí po Mekongu přes Pakbeng do města Luang Prabang. Třetí hraniční přechod se jmenuje Chong Mek a leží mezi východothajským městem Ubon Ratchathani (kam se z Bangkoku dostanete přímým laciným autobusem) a laoským Pakse. Lákavou cestovatelskou možností je použít kombinace dvou přechodů: na severu vstoupíte do Laosu u Huay Xay, projedete celou zemí směrem k jihovýchodu a do Thajska se vrátíte přes Chong Mek.

    Z jižní Číny se lze do Laosu po zemi dostat autobusem z Kunmingu přes města Jinghong, Mengla a hraniční přechod Mohan/Boten do laoského města Muang Sing. Odtud pak můžete buď pokračovat přímo na severothajský přechod Huai Xai/Chiang Khong, nebo se po kvalitní nové silnici vypravit do Luang Prabangu. Celou cestu z čínské Mengly do laoského Luang Prabangu lze při troše štěstí zvládnout za jeden den. Laos je zajímavý především tím, že sem s výjimkou několika málo míst cizinci zatím skoro nejezdí. I podél hlavních silnic proto dosud narazíte na původní lidovou kulturu a v pralesních horských vesničkách často budete jedni z prvních bělochů vůbec.

TIPY
    Hlavní město Vientiane, ležící na břehu řeky Mekongu, dosud na rozdíl od mnoha jiných asijských metropolí neztratilo pohodovou atmosféru. V ospalém koloniálním centru bez chaotické dopravy se dá dodnes všude dojít pěšky. Najdete zde několik chrámů, stúpu Pha That Luang, symbolizující jednotu laoského národa, Muzeum revoluce a "Buddhův park" Xieng Khuan se sbírkou moderního buddhistického a hinduistického umění. Proslulé jsou místní kýčovité západy slunce nad Mekongem. Někteří cestovatelé zde doporučují navštívit indickou restauraci Nazim (naproti hotelu Phonexay), kde lze prý ochutnat lepší jídla, než v samotné Indii. Jestliže podnikáte do Laosu jen krátký výlet ze sousedního Thajska a chcete se sem zase vrátit, dostanete na thajské ambasádě ve Vientiane vízum do dvou dnů (výhodnější je ale thajské vízum typu double entry). Vientiane spojuje přímý autobus s jiholaoským městem Pakse, cesta trvá celý den. Stejně tak se můžete z Vientiane vydat autobusem po silnici na sever do Luang Prabangu.

    Cestou mezi Vientiane a Luang Prabangem leží městečko Vang Vieng, kde si můžete půjčit kola a objet místní skalní útesy s mnoha jeskyněmi. Ve Vang Viengu také najdete několik zajímavých klášterů. Cesta z Vang Viengu přes hory do Luang Prabanku prý nabízí krásné výh ledy do džunglí zarostlých údolí a kopců.

    Bývalé královské město Luang Prabang, chráněné organizací Unesco, je pokládáno za nejhezčí město jihovýchodní Asie vůbec. Je proto jedním z mála míst v Laosu, kde potkáte turisty a kde se vás budou domorodci snažit oškubat. Kromě mnoha chrámů (podle některých výpočtů je jich zde dvaatřicet) je zde k vidění například velké tržiště, královské muzeum a francouzská koloniální architektura. Oproti informacím z posledního vydání průvodce Lonely Planet má už dnes prý Luang Prabang přímé autobusové spojení s Vientiane. Další možností dopravy je využít lodí po řece Mekongu, která Luang Prabang spojují přes město Pakbeng s thajským hraničním přechodem Chiang Kong/Huai Xai.

    V blízkosti Luang Prabangu lze podniknout výlety k vodopádům Kuang Si a do buddhistických jeskyní Pak Ou. Na severozápad od Luang Prabangu žijí v okolí měst Muang Xai a Muang Sing horské kmeny Hmongů, za kterými se můžete vydat s najmutým průvodcem.

    Na rozdíl od sousedního severního Thajska jsou laoští Hmongové dosud zcela nedotčeni masovým turismem a na treku za nimi si proto nebudete připadat jako v "lidské zoo". Tyto treky organizují cestovky v Luang Prabangu, lepší variantou ale je vydat se do kopců na vlastní pěst s lokálně najatým průvodcem.

    Druhým velkým zážitkem v severní části země je cesta lodí napříč džunglí z města Luang Nam Tha po řece Nam Tha, která prý připomíná scenérii z filmu Apocalypse now!. Cesta stojí asi 25 USD a trvá celý den, řeka se pak u města Pak Tha vlévá do Mekongu, po kterém jezdí další loď na thajský hraniční přechod Huay Xai.

    Z Luang Prabangu se také můžete vydat autobusem do města Phonsavan. Nedaleká tajemná Planina nádob na náhorní plošině je archeologickou záhadou - dodnes se neví, k čemu kdysi stovky obrovských kamenných nádob sloužily.
Z Phonsavanu si pak můžete udělat krátký výlet k jihu do města Xieng Khuang. To bylo začátkem 70. let kompletně vybombardováno Američany, stejně jako nedaleké město Nong Haet u vietnamské hranice - dodnes zde můžete vidět hromady zbytků bomb.

    Přes Phonsavan, Muang Kham a Nam Noem se pak můžete vydat autobusem na severovýchod do městečka Sam Neua u vietnamských hranic, zajímavého už tím, že je zde cizinec bílou vránou. Cestou pojedete přes mnoho idylických pralesních vesniček, kromě toho je v Sam Neua proslulý trh s čínským a vietnamským zbožím a několik chrámů. Cestou zpět v Nam Noen uhněte k severozápadu, kudy lze přes městečka Pagxeng, Nong Khiaw a Nambag dojet do severolaoského Muang Xai (viz výše).

    V Champasaku v jižním Laosu na kambodžských hranic najdete khmérský chrám Wat Phu z 6. století. Nedaleká náhorní plošina Bolevan je proslulá svou nedotčenou přírodou s vodopády, pěstováním kávy a zajímavými vesnicemi horských kmenů. Ty žijí i kolem města Pakse, odkud se za nimi můžete vydat s najatým průvodcem.

    V místech, kde řeka Mekong opouští Laos a vtéká do Kambodže, se rozkládá oblast Si Phan Don, zvaná také Čtyři tisíce ostrovů. Z Pakse se sem dostanete lodí po Mekongu. Na ostrovech uprostřed řeky tu lze navštívit masovou turistikou nedotčené rybářské vesničky a pozorovat vzácné sladkovodní delfíny.

Foto: Eva Bečvářová

 
Související články
Mekong - laoská tepna života
Ekoturismus v Laosu
 
Přečteno 2040x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: