Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Kupujeme zájezd II.

Kateřina Sekyrková / 28.05.2001
Každý má o průběhu a náplni zájezdu svoji představu. Čím konkrétnější tato představa je, tím těžší je najít vysněný zájezd. Člověk by tak měl mít při výběru zájezdu otevřenou mysl a vůli naslouchat názorům zkušených prodejců, či jiných cestovatelů.
 
    Předpokládám, že většina z vás tráví svoji dovolenou či prázdniny aktivně, takže vynechám koupi pobytových zájezdů. I když princip výběru a nákupu toho správného balíku služeb je vždy stejný. Zásadním kamenem úrazu nákupu produktů cestovního ruchu je nemožnost si produkt "osahat", vidět ho na vlastní oči, a s tím související nesnadná předvídatelnost vnějších faktorů, které ovlivní Váš názor na sebekrásnější oblast a dokonalý servis pracovníků cestovní kanceláře. U koupě zájezdu k moři Vám nikdo nikdy na sto procent nezaručí, že zrovna v době, kdy vy budete chtít osladit moře svým středoevropským tělíčkem, nebude řádit v dané oblasti bouře.
    Základním faktorem výběru zájezdu je určitě dávný, či jen náhlý sen a touha vyrazit do vybraných končin. Místo a způsob trávení dovolené by však měli odpovídat i vašim časovým, finančním a fyzickým možnostem. Zvažte, kolik času můžete cestování věnovat (hádám, že všichni bychom nejraději procestovali většinu roku) a tomu také přizpůsobte vaši cílovou destinaci. S tím souvisí i roční období které je pro Váš pobyt ve vybrané oblasti nejpříznivější. V cestovní kanceláři, ale i na webových stránkách věnovaných cestování, se dozvíte, jaká doba je pro návštěvu dané oblasti nejpříznivější jak z hlediska meteorologického, tak také finančního.
    Náročnost aktivit prováděných během zájezdu by Vám měla být zřetelně a srozumitelně vysvětlena ještě před zakoupením zájezdu. Obecně bude jistě velký rozdíl, zda pojede celá rodina s malými dětmi nebo pouze jeden zdatný jedinec. Těmto rozdílným spotřebitelským skupinám jsou většinou nabízeny i jiné úrovně služeb, zejména co se stravy a ubytování týče. Stravování bývá poskytováno od plné penze, přes polopenzi (nejčastější) až k vaření si svých konzerv na svém vařiči (nebo stravování se v místních restauracích a provozovnách rychlého občerstvení). U některých zájezdů nebudete mít na výběr a budete muset přijmout polopenzi, kterou Vám budou vařit sami průvodci nebo kuchař, který Vás bude doprovázet na celé cestě. K tomuto kroku přistoupily některé cestovní kanceláře potom, co jejich klienti šetřili na jídle a odmítali si kupovat plnohodnotné jídlo, které však pro své každodenní aktivity potřebovali.
    Co se ubytování týče, u zájezdů s aktivní náplní (vysokohorská turistika, kolo, expedice, atd.) převažuje ubytování ve vlastním stanu v kempech. Dá se ovšem přespat také pod širákem či naopak v hotelech, penzionech, ale také hostelech, tělocvičnách a bungalovech. Vše záleží na organizaci celého zájezdu, počasí a možnostech ubytování v dané oblasti. Pokud stan nevlastníte a využili byste jej pouze za účelem účasti na daném zájezdu, je dnes již možnost si stan zapůjčit přímo v CK nebo v půjčovnách na tento sortiment zaměřených. Pokud se však necítíte na to, trávit všechny noci v lůnu matky přírody, stavět a balit stan každý den, zvažte jinou formu ubytování.
    Také program nemusí být vždy přizpůsoben dětem nebo naopak fyzicky zdatnějším sportovcům. U zájezdů zaměřených na turistiku byste měli být předem seznámeni s trasami a jejich náročností (upozornění na via ferratti atd.), u cykloturistiky Vám bude doporučen typ kola (silniční, horské, trekkingové) a na mapě ukázány trasy a jejich náročnost spolu s výškovým převýšením. Expedice bývají velmi individuální a jistě k nim dostanete speciální instrukce nebo dokonce školení.
    U expedic do vyšších nadmořských výšek je dobré si předem vyzkoušet, nebo mít vyzkoušeno, že nemáte problémy s překonáváním určité nadmořské výšky, o strachu z výšky nemluvě. Také Vaše vybavení by mělo odpovídat požadavkům cestovní kanceláře (bývají zmiňovány spíše jen u náročnějších expedic).
    Doprava na místo trávení vaší dovolené bývá rozumně přizpůsobena zvoleným aktivitám a destinaci. Na kole po některé z evropských zemí Vás zřejmě bude neustále doprovázet autobus, zatímco doprava kola na a po asijském kontinentě může již vypadat zcela odlišně, stejně jako expedice do Himaláje nebo výšlap na jeden z Norských fjordů.

    Není zajisté lehké si v dnešní době vybrat z nabídky všech cestovních kanceláří, ale věřte, že pokud Vaše požadavky budou předem dobře promyšleny, tak si svůj zájezd, šitý vám na míru, brzy najdete. V cestovním ruchu je poptávka po službách či balíku služeb (vzhledem k jejich výše popsaným vlastnostem) hodně ovlivněna ústní reklamou, která bývá mnohdy nejblíže realitě a dá Vám spolu s informacemi z cestovních kanceláří úplný obrázek o rozsahu, ale zejména kvalitě nabízených služeb vybrané cestovní kanceláře.

 
 
 
Přečteno 558x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: