Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Kupujeme zájezd I.

Kateřina Sekyrková / 24.05.2001
Nezávislé cestování má jistě své kouzlo a půvab, opředené tajemstvím a dobrodružstvím. Ovšem i u nejotrlejšího "nezávisláka" se najde slabá chvilka, kdy využije některé ze služeb cestovní kanceláře či agentury.
 
   Letošní rok se stal pro některé cestovní kanceláře osudový ještě před začátkem sezóny. Jistě si dobře pamatujete na řetězové krachy cestovních kanceláří před čtyřmi lety, kdy zejména letecké zájezdy končili cestou tam. Nový zákon (č. 159/99 Sb.) týkající se činnosti cestovních kanceláří a agentur se snaží podobným aférám v budoucnosti předejít a striktně odlišuje cestovní kancelář a cestovní agenturu, což je dobré mít v paměti při koupi služby či zájezdu. Cestovní kancelář musí splnit podmínky pro získání koncese, na jejímž základě může organizovat zájezdy. Mezi tyto podmínky patří mimojiné povinnost uzavření pojistky proti krachu cestovní kanceláře. Pro konečného zákazníka to tak znamená nejen možnost cestovat po zaplacení zájezdu do zahraničí a zpět za jakéhokoli stavu CK (to je ta dobrá zpráva), ale také zvýšení ceny zájezdů v průměru o 1- 4% (což je špatná zpráva). Pro cestovní kanceláře je však zákon mnohem složitější než pro konečného zákazníka. Pojišťovny nebo sdružení pojišťoven, která byla za tímto účelem založena, si sama rozhodnou, zda cestovní kancelář pojistí nebo zda znemožní cestovní kanceláři organizování zájezdů tím, že ji nepojistí. To se stalo zejména u nejrizikovějších leteckých pobytových zájezdů s charterovými lety, ale problémy jistě měly i nově vznikající cestovní kanceláře.
    Ale zpět k jednotlivým službám. Zájezd je kombinace minimálně dvou služeb, ovšem většinou jich v rámci zájezdu bývá poskytováno mnohem více (doprava, ubytování, strava, průvodce, atd.). Zájezd by měl také trvat více než 24 hodin a zahrnovat alespoň jedno přenocování. Toto je velmi důležité si při koupi služeb cestovních kanceláří či agentur uvědomit. Zájezdy si sice můžete zakoupit jak u cestovních kanceláří, tak agentur, ale smlouvu uzavíráte vždy s organizátorem, to je cestovní kanceláří. Cestovní agentura prodej zájezdů pouze zprostředkovává a sama může organizovat a nabízet pouze jednotlivé služby. Pokud si tedy budete kupovat v cestovní agentuře např. pouze ubytování, tak se na tuto službu nevztahuje výše zmíněné pojištění. Někteří majitelé cestovních agentur tak přišli na to, jak obejít zákon a poskytovat spolu s dalším majitelem cestovní agentury sice jednotlivé služby bez povinnosti pojištění proti krachu, ale v podstatě časově a místně tak propojené, že jde o zájezd. Takový nákup rádoby jednotlivých služeb u cestovních agentur Vás tak může sice vyjít "mnohem levněji" než koupě celého zájezdu u cestovní kanceláře, ale při vyskytnutí se problémů na cestě si potom musíte dobře pamatovat, u koho jste si danou službu zakoupili. Toto je také jeden z mnoha dalších důvodů, proč nový zákon není považován za bezchybný, ovšem svůj úkol očištění trhu snad splní, nebo již částečně splnil. Vše nakonec závisí na zákaznících a jejich informovanosti, zda budou podporovat očištění trhu nebo "nekalou soutěž".
    Pokud si vybíráte zájezd podle katalogu, potom všechny podmínky uvedené pro daný zájezd musí být organizátorem splněny. To znamená, že pokud v katalogu uvede, že pláž je vzdálena od hotelu 100 metrů, a Váš krokoměr Vám ukáže 350 metrů, máte právo tuto skutečnost reklamovat. To se týče i ostatních služeb, které vám jsou v katalogu prezentovány a slibovány.
    Také je dobré se ujistit, zda je součástí ceny zájezdu cestovní pojištění a do jaké výše jsou eventuelně propláceny výdaje za ošetření či léčbu v zahraničí. Většina cestovních kanceláří do ceny cestovní pojištění zahrnuje, zejména ty kanceláře, které nabízejí aktivní dovolenou, kdy riziko úrazu je mnohem vyšší než u zájezdů pobytových. Stává se však, že mnohdy "last minute" zájezdy jsou levnější právě jen o tuto položku a spěchající turista tuto skutečnost opomene. Takováto výhodná koupě se tak může stát finanční zátěží po mnoho dalších let.
    Při koupi zájezdu či jednotlivé služby si dobře rozmyslete, co chcete a kolik jste za službu ochotni zaplatit. Při výběru mějte oči dokořán a uši v pozoru, naslouchejte zkušenostem druhých a nedejte se nachytat lacinými výkřiky a nádhernými plakáty ve vitrínách cestovních kanceláří. Zkušenosti druhých jsou pro Vás v tomto případě zlatem, ale uvažte také, komu nasloucháte. Více o výběru zájezdů zaměřených na aktivní dovolenou Vám poskytneme v dalších článcích věnujících se tomuto tématu.
 
 
 
Přečteno 529x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: