Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Jihoafrická republika

Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky

Redakce, Miroslav Černý / 28.09.2008
Krugerův národní park je zvláštní místo. Pochybuji, že by se v Africe našlo jiné území, které vyvolává tak rozporuplné názory. Tisíce lidí Kruger zbožňuje pro neuvěřitelné množství zvířat, jež tu lze na jednom místě a v jednu chvíli pozorovat. Další tisíce ho nenávidí za to, že se cítí být podvedeni.
 

Takhle že má vypadat skutečná Afrika? Jeden z posledních divokých koutů glóbu? A co ty asfaltové cesty, co ty davy turistů? A kempy, které připomínají města nebo přinejlepším vesnice s koloniálním zbožím a suvenýry, z nichž mnohé bych se styděl koupit i na vietnamské tržnici. Je to ZOO a nikoli divočina. Ne, z těch, kdo Kruger navštívili, neznám nikoho, komu by byl lhostejný. Je těžké říct, kam bych zařadil sebe, zda mezi obdivovatele, nebo ty, co ho proklínají. Pro mě osobně je Kruger Noemova archa Jižní Afriky. Najdeme tu všechna africká zvířata, co si jen dovedete představit. To vše ale za velení přísného kormidelníka, který nedovolí, aby šla příroda svou přirozenou cestou, a má potřebu jí do práce krafat.
Kruger je zvláštní ještě z jiného důvodu. Máte v něm pocit podivné nezabydlenosti. Jste a nejste v divočině, jste a nejste v bezpečí. Od okolní buše vás sice chrání vysoký plot, ale občas se stane, že dovnitř proklouzne hyena nebo mladý lev a pak máte vidět ten mazec. Není to tak dávno, kdy se do kempu Berg-en-dal někudy dostala hyena skvrnitá, vtrhla jedné německé turistce do stanu a ve spánku jí ukousla kus obličeje. A jeden Čech bude mít do konce života na tváři nehezké znamení. To jak ho zpohlavkovala zatoulaná lvice. Když vyjedete za brány parku, může vás potkat ještě něco horšího. Projížděl jsem místem, kde před očima turistů sežral levhart jejich průvodce. Hlupák porušil přísný zákaz vystupování – nejspíš už to drncání nevydržel – a nevšiml si, že na střeše expedičního vozu se jim usídlila skvrnitá kočka. Jen co vykoukl ven, šel levhart po něm, odtáhl ho do buše, ale protože bylo zrovna zimní období, a některé keře byly bez listí, měla výprava Francouzů o zážitek z Afriky navíc. Také jsem viděl auta poté, co si na ně dosedli sloni, a fotky rangerů, které napadli lvi, a zbytky pytláků, kteří se už nikdy nevrátili domů do sousedního Mozambiku. Krugerův národní park je zvláštní místo.

 

 
Související články
Černé přepadení
Svazijsko-mozambická mozaika
Pěší safari v Mlilwane
Lesotho - království v oblacích
Konec krále zvířat
Zklamání z hory i mysu
Brána do skutečné Afriky
Basothský pony je … zvíře!
Jihoafrická hospoda u Hemingwaye
 
Přečteno 2271x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: