Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Kopie outdoorového vybavení v Nepálu

Karel Cvalin / 25.02.2008
Asi před rokem a půl jsem měl to štěstí, že mi v práci dali 5 týdnů dovolené za účelem výletu do Nepálu. Trek kolem Annapuren, který byl opravdu bezva, jsme pohodovým tempem zvládli asi za tři neděle. Zbytek času rozhodně nudný nebyl. Samostatnou kapitolou bylo nakupování. Kdo v takové (nebo jí podobné) zemi nikdy nebyl, asi nepochopí. Člověk prostě nenakupuje kvůli potřebě něco koupit, ale protože je to zábava. A to rozhodně nepatřím k těm, kteří víkend tráví v nákupním centru.
 

Nakupování

Je možné koupit ledaccos, ale v oblastech, kde se nachází turista, se okruh poměrně zužuje. A to na jídlo, suvenýry včetně knížek, „nepálské“ oblečení (styl hippies). No a konečně široká masa outdorového vybavení. To bych rozdělil na 2 základní skupiny: použité vybavení a věrohodné kopie.

Použité vybavení

Vlastní zkušenost nemám, nicméně podle mého názoru se jedná o velmi kvalitní (často nejlepší) věci, kterých se různé expedice zbavují před návratem domů. Podle charakteru věcí a jejich opotřebení se odvíjí jejich cena, která není nikterak nízká, ale ani ne vysoká. Toto může být dobrá možnost, jak třeba vyřešit batoh zatoulaný na nějakém mezinárodním letišti. A vlastně také jediná možnost, jak v Nepálu koupit pohory.

Kopie tzv. Notrh Fake

Během několika dnů, které jsem strávil v Pokhaře procházením po hlavní třídě, jsem si udělal obrázek o tom, co lze všechno koupit a za kolik. Samozřejmě si člověk projde všelijakými myšlenkovými pochody typu „Hele, ono je to fakt tak 10krát levnější než u nás. Tyjo, vždyť přesně tohle prodávaj v Hudysportu. To je fakt levný... Je to opravdu to samé, co bych dostal v tom Hudy? Bude to fungovat?“
Takže jsem začal shánět odpovědi. Většinu z nich jsem ovšem nesehnal. Rozhovor s prodavačem je sice zajímavý a vlastně i zábavný, ale potřebné informace člověk stejně nedostane. Na čem se prodávající shodli, je země původu – Čína. Musí tam být opravdu šikovní, protože některé výrobky jsou opravdu k nerozeznání od originálu (který ostatně také bývá z Číny), a to například včetně loga na zipu nebo etikety za límcem, kterou okopírujou tak, jak dostanou vzor – např. Made in Rumania. Některé kopie už však tak povedené nejsou: Někde byly švy trochu křivě, některá loga nebyla 100% stejná. Škála produktů je velmi široká: oblečení – převážně značky The Notrh Face, Mammut, Hard Wear... trekové hole, sandále, vařiče, botohy, baterky, spacáky, atd. prostě na co si člověk vzpomene. Kvalita se velmi liší, názory prodávajícího ovšem ne – „Ano jsou to kopie, ale stejně dobré jako originál, všechno je 100%.“ A cena? Je to levné. Někdy až neuvěřitelně. A tak jsem neodolal a utrácel jsem.

Sandály Teva

Koupil jsem si dvoje, protože jedny jsem potřeboval na raftování. Jsou dobré, vlastně lepší než moje staré Lowa, které jsem vlastně nikdy „nevyšláp“. Žádná kůže, jen gumová podrážka a řemínky se suchým zipem. Cena cca 2 x 300 Kč. Myslím, že ty samé se prodávaj v Evropě (že to nejsou kopie, ale originály). 100% spokojenost.

Trekové ponožky The North Face

Rovněž si myslím, že se jedná o nějakou kradenou zásilku původně směřující na „západní trhy“. Každopádně nikdy jsem neměl lepší – asi proto, že jsem za to nikdy nechtěl dát víc než 300 Kč. Tyhle stály cca 50 Kč. 100% spokojenost.

Fleecová mikina The North Face

Používám jí skoro každý den, je super. Je třeba ovšem brát v úvahu, že stejnou službu udělá jakákoli jiná fleecová mikina. Jinými slovy na fleecu asi není co zkazit. To, že je na ní napsáno „The North Face“, je spíš na okrasu a pánové z marketingu téhle firmy jsou si toho dobře vědomi. Proto je cena tam. kde je. Já jsem za ní dal asi 30 Kč. 100% spokojenost.

Soft Shellová bunda Mamut (Jacket Ultimate)

Na první pohled vydařená bunda. Zdání však klame. Jediné, co je na ní dobré, je vzhled a i ten není perfektní, protože svrchní materiál se zadrhává. Proklamovaný windstopper vůbec nesplnil mé očekávání. Bunda sice je sice zcela odolná proti větru, ale naprosto mě zklamala po stránce propustnosti mého potu. Předpokládal jsem, že z tohoto hlediska bude soft shell o maličko horší než tenký windstopper, který mám.  Veškerý pot se však vysrážel vevnitř jako v igelitové pláštěnce a mohl jsem akorát ždímat rukávy, kudy voda odkapávala. Bundu tedy využívám na cestu do hospody. Cena cca 600 Kč, 5% spokojenost.

ClimaLite triko The North Face

Samozřejmě, že se nejedná o ClimaLite, který používá Adidas, ale nevím k čemu jinému materiál přirovnat. Triko používám na běhání, tedy na to, na co si myslím, že určené je. Materiál funguje dobře, ovšem některé švy povolily, což by se u originálu asi nestalo. Cena cca 75 Kč. 75% spokojenst.

Kalhoty The North FaceKalhoty North Fake

Sehnat v Čechách normální plátěné kalhoty, za normální cenu, navíc s oddělitelnejma nohavicema a opaskem na gumu je úkol téměř nadlidský. Proto jsem si je koupil v Nepálu. Nápis The North Face pouze zvyšuje atraktivnost zboží a evidentně tam byl vyšit dodatečně. Nemyslím si, že tyto kalhoty lze najít v sortimentu téhle firmy. Zip spojující nohavice není dobrý. Na to, že stály cca 150 Kč, jsem spokojený.

Závěrem

Pokud se člověk řídí selským rozumem a nevadí mu podporovat černý trh, lze v Nepálu nakoupit celkem dobré vybavení. Pokud to má člověk pouze na parádu, je to hodně levná alternativa a doporučuju. Pokud toho člověk nakoupí hodně, bez rozmyslu, s větší polovinou bude patrně spokojený, ovšem zbytek je na vyhození, protože byť i jediný detail, jako je třeba prodyšnost, dělá produkt nefunkční. Pak je  nasnadě se zamyslet, zda mu to stojí za to. Nedoporučuju kupovat „funkční“ oblečení – funkce se často míjí s účinkem.

Také máte zkušenost s vybavením, kterou byste rádi předali dále?
Pošlete nám svůj příspěve a vyhrajte v
soutěži TESTOVNY  praktické ceny od  firmy ACRON - www.acron.cz.



 
Související články
Zátěžový test vybavení v Africe
Siberut - testování vybavení on-skin
Improvizace - vaše záruční lhůta na cestách
Bufo Xapatan vs. Lizard Rocky Aqua
Plnění plynových kartuší
Softshellová bunda Tilak Ogre Action
 
Přečteno 6119x
 
 
 
Komentáře
"Odložené" vybavení"?Honza Ebr, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: