Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika

Konec krále zvířat

Miroslav Černý / 12.10.2008
Myslím, že je načase, aby někdo konečně vykřičel do světa, jak to s tím králem zvířat ve skutečnosti je. Nejspíš tím pohorší ty nešťastníky, co se narodili mezi 1. až 20. srpnem, ale tak už to s pravdou bývá – nikdy se nezavděčíš všem. A vždycky ti někdo půjde po krku. Až na toho lva samozřejmě. Tak lenivé zvíře totiž abys pohledal.
 
Není to ale jen lenost. Pokud nahlédnete do mýtů a legend těch národů, které žijí se lvy v každodenním kontaktu a mají s těmito zvířaty tisícileté zkušenosti, zjistíte, jací lvi ve skutečnosti jsou. Za tou krásnou, pravda, někdy spíš vypelichanou hřívou, se schovává šelma, jejíž charakterové vlastnosti by se daly definovat následovně. Lev je zbabělec, ale také hlupák, kterého dokáže přechytračit každé zvíře savany, včetně pavouka, šakala i hyeny. Je panovačný, fintivý, jeho úspěchy při lovu jsou nevalné, a proto raději okrádá úspěšnější dravce o kořist. Lev je také lakomý, proto se mu často říká „hnijící noha“, neboť každý, kdo se v buši a poušti nepodělí s ostatními o potravu, si takovou přezdívku zaslouží. Ať už Ndebelové ze Zimbabwe, Xhosové z Jižní Afriky nebo botswanští Sanové, všichni se shodnou na tom, že je lev pomstychtivé a zákeřné, ale také prostoduché zvíře, kterému patří jen slova lítosti. A aby toho nebylo málo, najdou se i tací, kteří budou zpochybňovat také lví sílu, o lví vznešenosti ani nemluvě. Vždyť při lovu si ze stáda vybírá jen slabé a zraněné kusy, a když ho postavíte do arény proti tygrovi, je to „hřívatý“, kdo stáhne ocas mezi nohy a skryje se v koutě.
Možná je mezi vámi stále ještě někdo, kdo mým slovům nevěří a kdo bude donekonečna obhajovat pozici lva jako jediného a pravého krále zvířat. Pro ty mám jeden reálný zážitek na závěr. Žádnou legendu ani podezřelou zkazku. Skutečný příběh. Není to tak dávno, co v televizi opakovali dokumentární cyklus Deník velkých koček z dílny National Geographic. Když v dílu, který byl věnován právě lvům, sežrala lvice přímo před kamerou své mládě, třebaže mrtvé, došlo mi, že na těch legendách bude něco pravdy. Holt nikdo není dokonalý a lvi, ti už vůbec ne.
 
Související články
Pěší safari v Mlilwane
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Ekovýlet do Národní Parku Maasai Mara
 
Přečteno 682x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: