Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > literatura

Knižní průvodce - víte co chcete?

Redakce, Kateřina Sekyrková / 4.04.2002
V každé dobrém knihkupectví najdete sekci zvanou cestování. Čím větší část takové prodejny se věnuje publikacím o cestování, o to delší čas se budete vy věnovat výběru konkrétní publikace.
 

    Nejdříve vaše oči hledají jméno destinace na hřbetech průvodců. Najdete jej a s dobrým pocitem rychle zakoupeného průvodce se prodíráte lidmi čtoucími ve stoje k pokladně. Ve frontě u pokladny se zarazíte a pořádně se rozhlédnete. Něco je špatně. Vzali jste prvního průvodce, který vám padl do rukou.

Šťastný je člověk, který ví, co chce
Chcete jedinečnost a skutečné dobrodružství? Zapomeňte na průvodce a naučte se rychle jazyk domorodých obyvatel. Ztratíte se bez průvodce? Kupte si kvalitní mapu se znázorněnými turistickými zajímavostmi - Nelles. Nemáte čas si vše předem naplánovat a nechcete zbytečně platit za to, že nemáte ty správné informace na správném místě? Vražte peníze do pořádného průvodce - Rough guide, Lonely Planet, Let´s Go. Nejsou dostatečně dobrodružné? Vyberte si jejich edice Hiking nebo Trekking - Lonely planet. Nevěříte informacím v angličtině? Kupte si je v české verzi - Lonely Planet (Svojtka), Rough Guide (Jota), Let´s Go (pouze v roce 1992 Evropa).

Nechcete se pouze mezi ostatními cestovateli v autobuse cítit jak blbci? Kupte si informační průvodce, obsahující turistické atrakce a trasy, zmiňující historii země a její kulturní zázemí - Merian, Polyglott, Olympia, Marco Polo, Freytag & Berndt, Kompass, Globus, VivaTwin, Fischer,…. Nemáte chuť pročítat všechny cestopisy, faktografické a historické knihy týkající se dané země? Kupte si průvodce zemí v podobě cestovní obrázkové encyklopedie - IKAR (nepodceňujte obrázky, leckdy vám o destinaci poví víc než souvětí přes půl stránky). Při pohledu na neznámou flóru a faunu dané země vás mrzí, že jste nedávali ve škole pozor? Kupte si průvodce přírodou dané země - BASET. Nemůžete sehnat mapu vybraného regionu odpovídající rozsahem zaměření knižního průvodce? Kupte si průvodce, který obsahuje mapu - Baedekr. Máte jasno? Gratuluji, není vás mnoho.

Bible na cesty
Výše zmíněný výčet cestovních a turistických průvodců není zdaleka vyčerpávající, jen by vás měl připravit na návštěvu dobře zásobeného knihkupectví. Ano, bude se vám motat hlava. Snad právě proto mě překvapily naprosto jednoznačné výsledky ankety, zjišťující potřeby a zkušenosti nezávislého cestovatele co se knižních průvodců týče. Ve většině případů mi dotazovaní bez váhání doporučovali Lonely Planet. Na moji otázku proč ne Rough Guide nebo Let´s  Go znejistili.

Lonely Planet se stala pro nezávislé cestovatele "cestovatelskou biblí", bez které cestovat nelze. Rough Guide u nás takové postavení nemá, přestože je zpracován a sepsán na stejném principu. Je to snad dáno přemodralými regály v prodejnách, kde modré hřbety Lonely Planet hrají prim co se počtu vydaných zemí týče. Pokud jste s ním v jedné zemi spokojeni, proč byste si kupovali jiný.

Let´s Go má ve svém podtitulu "budget guide", kterým se snaží upozornit na význam této publikace pro prázdné či děravé kapsy. Orientuje se však na celé kontinenty (Europe, USA & Canada,.). Jednotlivé země tedy zatím skutečně nejpodrobněji popisuje Lonely Planet. Ten je aktualizován každé dva roky, a to i na svých internetových stránkách, kde si poslední změny můžete stáhnout. Let´s Go USA & Canada je aktualizován každý rok, ale nepodařilo se mi zjistit, zda to platí pro celou řadu této edice. Pro aktivnější turisty je edice Lonely Planet doplněna o řady Hiking a Trekking. Kvalita těchto dvou řad Lonely Planet nastoluje otázku, jak moc se na informace v daném průvodci můžeme spolehnout a kolik jich jsme schopni pojmout. Jejich kvalita se liší dle země, tedy autorů, kteří ji zpracovávali. Indie od Lonely Planet je vynikající, ale Thajsko zřejmě někdo prolétl letadlem. Let´s Go USA & Canada je velmi oblíbený a není radno kupovat si nebo půjčovat více než dva roky staré verze. Rozhodně tím neušetříte.

Hezky česky
Ušetřit svým způsobem můžete nákupem českých verzí těchto "biblí", kdy platíte v podstatě dle počtu stránek - co stránka to koruna. Pokud jste někdo přišel na jinou logiku, dejte vědět. Nákupem této "levné" verze však riskujete zkreslenost informací překladem. Navíc zklamáním je fakt, že české verze Lonely Planet jsou v knihkupectví snadno k přehlédnutí. Nemají modrý hřbet. A při odjezdu z exotické země domů nepotřebného průvodce v češtině také jen tak někomu neprodáte. S anglickou verzí problém mít nebudete.

O zařazení mezi cestovatelské bible se také snaží Nelles Guide, kde však chybí informace o cenách za ubytování a další praktické informace, které dělají výjimečné výjimečnými. Světlou výjimkou skutečných průvodců do kapsy (přiznejme si, že takový Lonely Planet Indonesia do kapsy není..) je Berlitz, který na konci uvádí tipy na ubytování a restaurace spolu s jejich cenovými hladinami. Za 120 Kč tak máte v kapse skutečně první pomoc.

Podrobnější analýzu jednotlivých průvodců očekávejte na našich internetových stránkách během příštích týdnů. Pokud sami máte jakékoliv zkušenosti s knižními průvodci, které by nám pomohly k objektivitě, neváhejte a napište je do Komentářů k článku nebo na email: redakce@kalimera.cz.

 
Související články
Výsledky soutěže o průvodce ROUGH GUIDE
 
Přečteno 1608x
 
 
 
Komentáře
Let`s GoRadek, Reagovat
Lonely Planet nejsou špatnéládin, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: