Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > literatura

Kniha Konga

Kamila Hnyková / 8.02.2008
Vladimír Plešingr; 365 str., 688 Kč, nakladatelství Jota v roce 2007
 
Výpravné dílo geologa-spisovatele Vladimíra Plešingera a biologa-výtvarníka Jana Dungela je jedním z důkazů, proč tištěná kniha musí přežít v konkurenci internetu. K jejich knize se budou lidé s potěšením obracet stejně jako k obrazu nebo k jinému uměleckému dílu.
Kniha Konga je první knihou na našem trhu, která popisuje dějiny oblasti centrální Afriky komplexně, navíc ve čtivé formě, s dokonalou grafickou úpravou. Její forma potěší milovníky historie, umění, čtenáře cestopisů, skutečné cestovatele i ty, kteří putují jen po mapách, nebo v duchu se svými blízkými.
Kdo zná předcházející díla Vladimíra Plešingera, bude možná po přečtení prvních stránek překvapen množstvím historických a geografických informací, řadou fotografií, kreseb a dokumentů, které doplňují každou popisovanou událost. Na rozdíl např. od knihy „V zemi císaře kanibala“ zaujímají faktografické údaje podstatnou část textu, jen místy jsou doplněny vlastními zážitky autora nebo zápisky z jeho deníků. Pokud se čtenář ponoří do dalších kapitol, vstřebává nenápadně celou historii objevování zemí povodí Konga prostřednictvím příběhů autora, který ve Středoafrické republice působil 4 roky jako hydrogeolog. Čtenář se vypraví díky pečlivě zpracovaným mapám až k pramenům řeky Konga, seznámí se s životem tamních zvířat, s historickými dokumenty a dobovými ilustracemi starých cestopisů. Nechybí ani detailní popis života domorodců např. pygmejských kmenů, lidojedů (Ňam-Ňamů).
Knihu by si měly přečíst manželky všech cestovatelů i ti, kdo se obávají o život svých drahých, kteří se vydávají mimo tzv. civilizaci. Celou knihou prostupují životní osudy známých i méně slavných cestovatelů od minulých staletí až po současnost. S útrapami, s nebezpečími a způsobem života, který vedli objevitelé a jejich rodiny v 19. století, se nedá srovnat osud žádného současného cestovatele. Ať má namířeno do Antarktidy, na osmitisícové vrcholy, na oceán mezi žraloky nebo po africké řece ke krokodýlům.
Při čtení Knihy Konga můžeme znovu prožívat dobrodružství, která už nikdy nikdo na této Zemi nezopakuje. Autor cituje slova  historika Yvese Boulverta: „Příčina je v tom, že ti, kdo přišli po nich, už nikdy nemohli nebo nechtěli věnovat průzkumu tolik času. Na to žijeme v příliš uspěchané době.“ Jedině ten, kdo poznal Afriku na vlastní kůži, podobně jako autoři této knihy, může najít cestu k srdci temnot stejně jako hlavní hrdinové, jejichž cesty se nepočítaly na kilometry ani na měsíce, ale na roky.


 
Související články
Papuánské (polo)pravdy
Cesty za příšerami a dobrodružstvím
Turistické průvodce Rough Guide v češtině
 
Přečteno 1014x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: