Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Kazachstán

Kazachstán

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 24.04.2001
Další ze skupiny bývalých sovětských republik. Ruská federace i postsovětské republiky se stávají velmi populárními destinacemi nezávislých cestovatelů. Tentokrát se podíváme do Kazachstánu.
 

Základní údaje Víza Ceny Doprava Kam jet?


Základní informace
  Kazašská republika vyhlásila svrchovanost na bývalém SSSR v říjnu 1990 a nezávislost v prosinci 1991. Na ploše 2 700 000 km2 zde žije asi 17,5 milionu obyvatel (45% etničtí Kazaši, zbytek Rusové a další národy a etnické skupiny, které sem byly přesídleny ve 40. letech Stalinem). Hlavním městem byla až donedávna Alma-Ata (Almaty), na jaře 1998 bylo správní centrum země přesunuto do města Akmola (dříve Celinograd) na severu u hranic s ruskou Sibiří, které bylo poté přejmenováno na Astanu. V Kazachstánu se mluví kazašsky, dobře se lze domluvit i rusky. Čas je zde o pět hodin před standardním středoevropským časem.

Víza a formality
  Úřední formality pro vstup do Kazachstánu jsou stejně nejasné, proměnlivé a iracionální, jako u ostatních zemí bývalého SSSR. Na internetové stránce MZV ČR se dočtete, že turistická víza se vydávají na základě potvrzení o zajištění turistické cesty od cestovní kanceláře s licencí pro turistickou činnost a služby pro zahraniční turisty na území Kazašské republiky. Vydávají se jako jednorázová nebo na dva vstupy s maximální dobou pobytu na každé období do 30 dnů.

  Slováci podle internetových stránek svého ministerstva zahraničních věcí bezvízový styk s Kazachstánem nemají a vízum by měli mít. Při cestě vlakem přes hranice států bývalého SSSR ale většinou doklady nikdo nekontroluje. Vzácně se vám ale může stát, že po vás budou pohraničníci vízum chtít, aby z vás vymámili úplatek. Po přejezdu hranic po vás budou v zemi se stejným záměrem vízum často požadovat kazašští policisté. Do tří pracovních dnů je navíc údajně třeba se policejně registrovat na OVIRu, ačkoli vám nikdo není přesně schopen říci kde (podle některých informací lze cizineckou registraci získat na ministerstvu zahraničních věcí v Alma-Atě). Při cestě vlakem či autobusem z Číny jsou kazašská víza vyžadována skoro vždy.

  Nejbližší kazašská ambasáda je v Praze (Romaina Rollanda 12, Praha 6, tel. 233 375 642) a v Moskvě (Chistoprudny bulvar 3A, tel. 007095/208 98 52, 927 18 36). Slováci by podle tvrzení kazašské strany na rozdíl od Čechů vízum mít měli, nejbližší kazašskou ambasádu najdou v Budapešti adrese Kapy u. 59, 1025 Budapest, tel. 00361/275 13 00-1, fax 275 20 92. V uzbeckém Taškentu je kazašská ambasáda na adrese Holida Samatova 20, tel. 33 37 05, v kyrgyzském Biškeku na adrese Moskva 161, tel. 22 45 57 a v čínském Pekingu na adrese Sanlitun Compound, tel. 532 61 82.

  Česká ambasáda je v kazašské Alma-Atě na adrese Dostyk 212, Almaty 480 051, tel. 0073272/641606, 641703, fax 0073272/644997. Slovenská ambasáda v Kazachstánu není.

Ceny
  Měnou je kazašský tengi (KZT), kurz se zhruba pohybuje v relaci 1 USD = 76.30 KZT. Paralelní měnou jsou americké dolary a německé marky. Cenová hladina je v Kazachstánu podobná, jako v ostatních postsovětských republikách (viz například kapitolu o Ruské federaci). Stejně jako v jiných částech bývalého SSSR nefungují v Kazachstánu cestovní šeky, takže sebou musíte mít dostatek amerických dolarů v malých bankovkách, vytištěných po roce 1995.

  Podle informační brožurky MZV ČR je kriminalita v Kazachstánu v podstatě srovnatelná s Českou republikou.

Doprava
  K dopravě po Kazachstánu je na delší vzdálenosti nejlepší použít poměrně hustou a spolehlivou železniční síť. Pokud si cestu zaplatíte u průvodčího, bude vás stát o třetinu méně, nedostanete přitom ale jízdenku - jde jen o svérázný způsob "soukromého podnikání". Na kratší vzdálenosti jsou nejlepší autobusy či pronajaté auto.

  V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Alma-Aty za tyto ceny: Nemo-Selecta 25 720 Kč, Atlantis Air Service 25 800 Kč, Global Express 25 990 Kč a GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 25 990 Kč. Ceny letenek se mění v závislosti na sezóně.

Kam v Kazachstánu
  Pro většinu cestovatelů je Kazachstán jen nepříliš zajímavou tranzitní zemí na cestě do západní Číny. Názory na Alma-Atu se různí: podle jedněch je to nevzhledné město, kde toho kromě několika muzeí a kostelů moc k vidění nenajdete, podle jiných jde ale o "nádherně zelené město plné dlouhonohých Asiatek, ležící na úpatí čtyřtisícovek". Bydlet se zde dá v hotelu v budově vlakového nádraží Alma-Ata II., kde přijde noc na 7,5 USD na osobu. Nové autobusové nádraží má spojení s kyrgyzským Biškekem, s kyrgyzským městem Čolpon-Ata na břehu jezera Issyk-Kul, s uzbeckým Taškentem atd. Několikrát týdně odtud také odjíždějí autobusy do čínského Urumčí. U autobusového nádraží se také můžete doptat na kartografickou prodejnu, kde se prý dají koupit podrobné trekové mapy kazašských a kyrgyzských hor.

  V okolí Alma-Aty lze v horách u kyrgyzských hranic podniknout řadu výletů a nenáročných treků. Ze zimní základny Medeu (kam jezdí z Alma-Aty městský autobus) se můžete maršrutkou vydat do nedalekého lyžařského střediska Šimbulak, kde na stanici horské služby dostanete skvělé ručně malované mapy (za malý poplatek se tu dá i přespat). Několik kratších treků odtud vede k ledovcům ve výšce kolem čtyř tisíc metrů. Ze Šimbulaku lze také podniknout nádherný zhruba pětidenní trek přes horský hřeben Zajlijský Alatau a přes sedla Ozorny a Kokajryk k jihu přes hranice až ke kyrgyzskému jezeru Issyk-Kul (není ale jisté, zda k přechodu kyrgyzské hranice není třeba povolení).

  Z města Eskemen v západním Kyrgyzstánu můžete vyrazit k vrcholům Altaje, nebo se podívat k jezerům Zajsan a Alakol. Nedaleko města Džambul (Zhambyl, asi šest hodin jízdy na západ autobusem z Alma-Aty) jsou prý obrovská naleziště achátů, kde se achátové pecky válejí volně ve stepi.

  Umělé jezero Kapšigaj na sever od Alma-Aty je plné ryb a v sousední rezervaci můžete pozorovat džejrany, kozorožce, archary, maraly a další zvířata. Velké jezero Balchaš, na jehož břehu jsou rybářské vesničky, sousedí s "Hladovou stepí" Betpagdala, obrovskou zcela pustou plochou se spoustou zajímavých rostlin a zvířat.

  Na jih od Astany (dříve Celinograd) najdete velké jezero Tengiz, kde je nejsevernější místo výskytu plameňáků na světě. Dalšími zajímavými místy v Kazachstánu je vysychající Aralské moře, město Semipalatinsk s bývalou sovětskou jadernou střelnicí či kosmodrom Bajkonur nedaleko města Džezkazgan, který prý vypadá jako obrovité smetiště ve stepi.

Další užitečné informace pro cestu do Kazachtánu naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

 
 
 
Přečteno 2645x
 
 
 
Komentáře
Almaty Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: