Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Kapesní počítač Psion 5mx a Psion Revo

Karel Wolf / 5.10.2005
Už dlouho jsme přemýšleli, jestli si své poznámky budeme psát do papírového nebo elektronického deníčku. Až teprve když jsme si vyslechli od našeho kamaráda z Ostravy, jaké výhody má Psion, rychle jsme se po něm začali shánět. Model Psion 5mx se nám podařilo sehnat asi měsíc před odletem. Tohoto člena výpravy krmíme místo banánů tužkovými baterkami.
 

Nakupování počítače

Vývoj těchto "portable computers" byl bohužel pozastaven kolem roku 2001, a tak je možné je sehnat jen z druhé ruky. Procházeli jsme inzeráty hlavně na internetu a největší množství nabízených Psionů je na serveru www.pointx.cz – firmy, která byla vyhradním dovozcem těchto příjemných deníčků na cesty.
Za skvělé 3 000 Kč se nám podařilo koupit nejlepší model - Psion 5mx. Klávesice měla českou diakritiku a napájení je vyřešeno  pomocí dvou tužkových baterií. Nic lepšího si cestovatel nemůže přát. Tužkovky jsou dostupné skoro všude na světě a navíc, když jsou alkalické, tak vydrží skoro měsíc používání za plného provozu. Má také podsvícený display, ale to nemá moc užitku, protože klávesice podsvícená není. Je to dobré akorát tak na zjištění aktuálního času nebo přečtení kratkého textu. Podsvícený display navíc sprotřebovává skoro dvakrát tolik energie, jeho používání by tedy nemělo dlouhé trvání.
Na Psionu je mnoho dalších aplikací, které zatím nevyužíváme. Pro nás jsou nejS Psionem na cestáchdůležitější Word a Excel. Další programy jsou Contacts, Agenda (diář), Email, Phone, Time (mapa světa, časová pásma, alarmy), Calc, Jotter (poznámkový blok), Data. Ke každému programu je bohaté menu, funkce Copy & Paste. Jednotlivé soubory, karty nebo kontakty můžete pomocí infraportu přenášet do druhého Psionu, mobilního telefonu nebo jiného zařízení s infrared portem.
Součástí Psiona je také plný manuál, pero na dotykový display, instalační CD pro přenos souborů do stolního počítače a propojovací kabel, který se připojuje do sériového nebo COM portu PC. Po instalaci programu PsiWin na PC můžete začít přesunovat soubory z Psiona do počítače nebo obráceně. Během přesunování se soubory konvertují, aby byly čitelné v Psionovi s operačním systémem EPOC. Pokud máte nainstalovanou češtinu na svém Psionu, soubory se musí konvertovat z/do formátu RTF, jinak jsou místo diakritiky kliky háky. Z malého počítače, který ma plnou klávesnici, tak máte geniálního pomocníka na své poznámky a články.

Opatrně s tím Psionem

Psion 5mx je na cesty nejpohodlnější pomocník. Jeho nástupce Psion Revo a Psion Revo Plus už nejsou na tužkové baterie a klávesice není tak velká. Série Revo (poslední typ, dál už výroba nepokračovala) má "docking station" a těžký adapter na dobíjení baterií, které vydrží asi 48 hodin práce. Pokud tedy cestujete jen po hotelích a bez stanu, s dobíjením by neměl být problém ani na hausbótu ve Šrinagaru.
Co je však největší problém Psionu 5mx je jeho propojovací kabel s displayem. Při neopatrném zacházení se často stává, že se poškodí spoje a display přestane fungovat. Bohužel to přesně se stalo i nám po 10 dnech cesty. Tak krásně jsme to měli vymyšlené a teď by mělo být po všem? S vírou, že "naděje umírá poslední" usedám k interetu, nahazuju indickou verzi Googlu a zadávám spojení "psion & delhi". Na pátem nebo šestém řádku nacházím odkaz na firmu Life Line LTD, která se v New Delhi prodejem Psionů zabývá. Opisuju si adresu a jelikož se nám Psion shodou okolností rozbil právě v Dillí, tak na zítra máme program už naplánovaný. Firma sídlí ve velmi známé čtvrti Nehru Place, kde kvete obchod s počítači. Po 45 minutách jízdy busem jsme dorazili do relativně moderní části Dillí a když se ptáme kolemjdoucích, aby nám poradili, kde najdme Nehru Place č. 88, tak nám jeden stařík říká: "Jo, jo. Life Line Limited znám, je to asi pátý blok odtud, sídlí v prvním patře a řídí to Mr. Jain, ale teď je sobota, a tak přijde asi až kolem 11:30." Skoro to vypadá, jako by si z nás dělal srandu. Firmu jsme však našli a opravdu byla ještě zavřená. Okolní krámky nám potvrdili, že máme do půl dvanácté počkat. Máme ještě hodinu čas a tak hledáme někoho jiného, jestli by nevěděl, jak náš Psion opravit. Po chvíli jsme se dostali do rukou opraváře notebooků, který říkal, že Psiona ještě neviděl, ale že nám to určitě opraví, že je to problém toho propojovacího kabelu. Ostatně to jsme věděli taky. Nervózně jsme mu předali našeho Psionka a jen zírali, jak postupně odpadávají jedotlivé šroubečky. Dostal se ale jen tak daleko, že odpojil kabel od motherboardu, pročistil kontakty a zase to smontoval dohromady. Bohužel žádný výsledek nebyl znát. Jen jsme měli smáznutá data a nainstalované aplikace. Nakonec nás stejně poslal za Mr. Jainem do Life Line, kterému zatelefonoval.
Mr. Jain nás již očekával. Měl jiskru v očích a naprosto věděl, kde je problém. Říkal, ze série 5mx byla nejlepší, jenom ten kabel neošetřili proti poruchám. Nabídl nám opravu, jeho technik má s tím zkušenosti, ale dobu dalšího provozu nemůže zaručit. Kabel se již nevyrábí, a tak nám to může akorát opravit, nikoliv vyměnit za nový. Jak oprava probíhala, to nám bohužel neřekl. Stálo nás to 2 500 rupek (1 700 Kč) a půl dne. Možná by to šlo i na počkání.

Narození nového člena výpravy

Nakonec jsme si z kanceláře Life Line LTD odnášeli Psiony dva. Jeden náš starý opravený a jeden nový, kdyby se situace opakovala. Koupili jsme poslední model Psionu - Revo Plus za 8 200 rupek (5 500 Kč). Bohužel však není na tužkové baterie, ale je zase mnohem menší a tak akorát do kapsy. Je ale hlavně nový a problémy s kabelem nikdy neměl. Teď už stačí jen doinstalovat českou diakritiku z www.pointx.cz a máme vyhráno.

Výhody:

Deníček nemusíte přepisovat z papíru do PC. Zápisky a články můžete posílat přímo z internetovych "kaváren" domů. Deník si můžete psát i v autobusu bez tlumičů :-) Do počítače se vám vejdou i několik set stránkové elektronické knihy.

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Veřejné informační terminály
Internet objevil Afriku
Cestovní deník – praktický společník na cesty
 
Přečteno 8022x
 
 
 
Komentáře
psionekLiB, Reagovat
Re: psionekKarel W, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: