Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Černá Hora

Kaňon Tara

Milan Silný / 11.08.2004
Nacházíme se v kaňonu Tara, v jediném místě, kde se silnička téměř dotýká stejnojmenné říčky. Je zde nástupní kemp pro raftaře a vodáky. Voda je na první pohled hnusně špinavá. Ale to co se zdálo jako mastné fleky na vodě, jsou oblázky a kameny na dně.
 

Voda je neuvěřitelně čistá, průzračná, ledová. A hlavně je pitná! Plavou v ní zvědaví pstruzi. Vaříme si zde opožděnou snídani a správci dáváme loknout zteplalé becherovky. Na oplátku od něj očekáváme, že nebude chtít žádné vstupné, kdyby se náhodou nějaké muselo platit. Přeci jenom hodláme vstoupit do Národního parku Tara. Správce nás jen upozorňuje, že asi po třech kilometrech pěší chůze dorazíme k největšímu vodopádu Evropy.

Posilněni nudlovou polévkou vyrážíme konečně po svých, s bágly plně naloženými. Silnička se opět klikatí po skalním úbočí, pod námi dole bublá říčka Tara. V dálce se přes kaňon klene nádherný most s poměrně hodně originálním názvem „Most na Tare“. Vcházíme do tunelu vedoucího skrz skalní masív. Přímo v tunelu je ve skále průchod na vyhlídku. V hloubce pod námi hučí onen vychvalovaný vodopád. Po nalezení cesty necesty k němu sestupujeme. Je krásný, je obrovský, ale rozhodně není největší v Evropě, jak avizoval správce. Vodopád má přesto jednu zajímavost a tou je jeho poloha. Vytéká přímo na úpatí několik set metrů vysoké skalní stěny, žádný přítok, potok, jezírko, nic. Přímo ze skály. Nedaleko vodopádu, přímo na břehu říčky Tara, nacházíme místečko k utáboření stvořené. I když je teprve pravé poledne, nikdo z nás nepochybuje o tom, že zde zůstaneme až do zítřka.

Je to nádhera. Jemný píseček, obrovské skalní balvany, ledová, ale průzračná voda, nikde ani živáčka. Až do večera si důkladně užíváme, na programu dne je koupáníčko, opalováníčko, lenošení, soutěžení, tlachání a popíjení. Alkohol malinko odrovnal Spída, který díky tomu přichází o těstovinové orgie, které večer pořádáme. Uvařili jsme tři druhy těstovin, které jsou rozmístěny v ešusech zhruba po dvou metrech od sebe a my se lžícemi chodíme a ujídáme, podle toho, jak se nám zrovna chce. Jenom Spído chudák moc chuť k jídlu nemá. Jelikož se nacházíme v Národním parku Tara, kde se oheň rozdělávat nesmí, ale nám se přesto chce mít ohníček, vyhrabáváme na břehu říčky v jemném písku „bezpečnostní“ jámu, aby záře plamenů nebyla vidět do daleka a u ohníčku sedíme dlouho do noci. Máme obavy, že v noci bude zima, přeci jenom jsme u řeky a v horách. Ale ničeho takového jsme se nedočkali.

Světově proslulý kaňon Tara, též nazývaný „Slza Evropy,“ je místy až 1300 metrů hluboký a v délce osmdesáti kilometrů se zařezává do okolních horských úbočí a planin. Je to jednoznačně nejhlubší kaňon Evropy. Tady jsme strávili klidnou noc.

 
Předchozí díly
1. Vlakem do Černé Hory
2. Mojkovac - divoký východ
Následující díly
4. Stop do Žabljaku
5. Výstup na Bobotov kuk
6. Za foťákem hop a skok
7. Černohorské autobusy
8. Hnízdo zvané Ostrog
9. Přímořské letovisko Budva
10. Boka Kotorská
11. Cesta do Podgorici a ještě dál
 
 
Přečteno 2336x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: