Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nedej se

Jizerská magistrála bez sněhu

Redakce / 13.01.2009, Aktualizováno
Jizerské hory jsou běžkařů ráj. Kdo však během jednoho únorového víkendu roku 2008 nastoupil na lyžích na Jizerskou magistrálu a vydal se směrem ze Smědavy na Soušskou přehradu nebo do osady Jizera, nevěřil vlastním očím. Potkal bagr nakládající sníh na nákladní auto. (Aktuální stav tratí najdete na konci článku).
 

Behem víkendu 8.-10.2. 2008 zacaly bagry a tezké nákladáky odvázet sníh z Jizerské lyzarské magistrály (od Smedavy po Sousské silnice smerem ke Kasárenské, behem pátku a soboty zlikvidováII. zóna CHKO Jizerské hory (osada Jizerka) po nájezdu bagru.n asi 1km magistrály, práce dále pokracují) a dále z louky na Jizerce u záchytného parkoviste jakozto i z dalsích míst v Jizerských horách,“ píše se v emailu, který došel do redakční pošty.

Ochranáři povolili odvoz sněhu jen ze zpevněných terénů, kterými jsou silnice vedoucí ze Smědavy na Soušskou přehradu (v zimě je silnice uzavřena a stává se z ní právě část lyžařské magistrály) a do osady Jizera. Tuto situaci již komentovaly české televize i rádia, jak jsme se však z emailu majitele jednoho z tamních penzionů dozvěděli, tyto reportáže byly bez těch nejdůležitějších výpovědí.

„Na základe pozvání rozhorcených lyzaru prijeli na místo reportéri Ceské televize. Natocili zábery z likvidace magistrály doplnený kritickým komentárem trenéra ceských olympijských medialistek Zdenkem Cillerem. Cenzura vsak tyto zábery do televizního zpravodajství zrejme nepustila“, uvádí autor emailu Ondřej Duda.

Jelikož jezdím na Smědavu minimálně dvakrát do roka, z toho jednou na týdenní pobyt na běžky, obrátila jsem se tedy na majitele „naší“ chaty, aby mi potvrdil informace v emailu. „Ze Smědavy se běžkJizerská magistrála u Smědavyaři dostanou kam potřebují, mohou zvolit jiné trasy a vyhrabané silnici se tak vyhnout, v opačném směru mají však lidé smůlu,“ zhodnotil situaci zástupce chaty.

Na stránkách obecně prospěšné společnosti Jizerská o.p.s. jsou on-line aktualizovány upravené úseky Jizerské magistrály, u víkendových informací zcela chybí zpráva o výskytu vybagrovaných úseků.

Po rozhovoru s dalšími majiteli tamních chat je zřejmá jedna věc: bagrování lyžařské magistrály je jen vrchol ledovce zvaného lyžařský stadión ve Vesci, který je položen v nadmořské výšce 400 m n.m. a u kterého většina zmiňuje politický podtext.

Politika nepolitika, proč se pro pár profesionálních lyžařů zbavuje sněhu lyžařská magistrála sloužící tisícům lyžařů, kteří navíc letos nemají příliš jiných možností, kde lyžovat?

Na serveru týden.cz byla sice zveřejněna zpráva o tom, že bagrování sněhu v Jizerskýc horách bylo již ukončeno, ale ne kvůli černému svědomí organizátorů, nýbrž kvůli jejich zhodnocení, že sněhu na závodní trati ve Vesci je již dost. Není tedy zaručeno, že se toto nebude opakovat například příští rok.

Byli byste ochotni bránit odvozu sněhu vlastním tělem a ukázat tak organizátorům lyžařských závodů, že tento sníh má větší hodnotu pro nás než pro ně?

Vaše názory pište do komentářů tohoto článku.

Autor fotek: Ondřej Duda

Aktuální stav tratí 12. ledna 2009

"Jizerská magistrála – Jizerská o.p.s. stopy upravila v noci na pondělí velkou rolbou trasu z Bedřichova: stadion - Nová louka - Kristiánov - Čihadla - Tetřeví boudy - Hřebínek - Nová louka - Bedřichov stadion. Z Horního Polubného: Václavíkova studánka - Knížecí - Smědava - Zimní kiosek - Promenádní - Mořina - Panský dům - U bunkru - Mořina - Polubenská cesta - Horní Polubný.
Komu nestačí 170 km tratí Jizerské magistrály, může využít spolupráce Jizerské o.p.s. a o.p.s. Jizerky pro vás, jež se stará o tratě v okolí rozhledny Štěpánka, překonat silnici u motorestu v Kořenově a jet až do Krkonoš, kde čekají další stovky kilometrů." (zdroj: Jablonecký deník)

 
Související články
Jizerská padesátka na vlastní oči
Zimní mapy 2012/2013 zdarma ke stažení
 
Přečteno 16478x
 
 
 
Komentáře
pan Duda a podobniMarek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: