Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Nordkapp na kole

Jízda přes Finsko

Miroslav Šlegl / 1.12.2007
Na lodi k nám přichází jedna finská rodinka a ptají se na naši cestu. Zjišťujeme, že bydlí v Jyvaskyle, přes kterou máme jet. Zkoušíme se tak trochu pozvat k nim na návštěvu, s čímž souhlasí a my máme zajištěné ubytování. Po příjezdu do Helsinek začínáme hledat kemp, do kterého jsme se po 35 km 1 hodinu po půlnoci ráno.
 

Krásné Helsinky

Máme před sebou odpočinkový den v Helsinkách, které jsme nakonec spolu s Kodaní označili za nejhezčí město na trase. Projíždíme okolo známých památek, podél starého přístavu plného dobových plachetnic a navštěvujeme místní trh, největší ve Finsku. Prodávají tu kromě všeho možného také kožešiny polárních lišek a sobů, na které se už těšíme, ovšem živé.finské asfaltové houpačky

Finské houpačky

Z Helsinek se vymotáváme za pomoci místní cyklostezky a kolem letiště se dostáváme na vedlejší cestu při dálnici mířící na sever. Další dny začíná pravé skandinávské počasí, které se nás bude držet s malou přestávkou přes celé Finsko. Prší v kuse celé dny. Projíždíme finskou vrchovinou, po rovinkách ani památky. Jsme jako na houpačce - cesta stále stoupá a klesá. Míjíme olympijské městečko Lahti a objetím jednoho z největších finských jezer Päïjänne dojíždíme do Jyväskyli. Naši noví známí nás očekávají a mile překvapují. Pravá finská sauna, bohatá večeře a taky konečně pivko nám zlepšují náladu o 100 %.

Laponské léto

Ráno opět prší a teplota klesá na 10 stupňů. Jedeme po silnici, která začíná v Helsinkách a končí až na severní finsko-norské hranici, takže není šance jet špatně. Do Oulu přijíždíme po dalších třech propršených dnech, který na chvilku ustal. Zastavujeme se u jednoho supermarketu a dokupujeme jídlo. Přestože je 10 stupňů a pořád poprchává, Finové mají léto a chodí v kraťasech a v žabkách. Konečně se ukázala modrá obloha a my se můžeme přiblížit k severnímu polárnímu kruhu u města Rovaniemi.

Na návštěvě u Santa Clause

Projíždíme centrum Laponska, které ve Finsku začíná u Rovaniemi a končí až na hranici s Norskem na severu a jedeme k jedné z nejznámějších světových postav – Santu Clausovi. Kousek od Rovaniemi jsou postaveny hned dvě vesničky. V jedné je Santa Claus v létě, v druhé v zimě. Míjíme tu zimní, která se nachází v jeskyni. Kola parkujeme přímo na čáře Severního polárního kruhu v letní Santově vesnici. Procházíme kýčovité obchůdky plné vánočních ozdob a věcí, jak vystřižených z amerického Hollywoodu. Nakupujeme pár zbytečností, jako dárky pro vzdálený domov a na radu paní, která prodávala pohledy, mizíme přes kopec v lese a dojíždíme k umělému jezeru, které slouží jako koupaliště. Rychle stavíme stan a balíme kola do igelitu, protože se nad hlavou prohání pravé bouřkové peklo a začíná hrozně pršet. Vaříme ve stanu fazole a jsme rádi, že nemusíme být venku.


 
Předchozí díly
1. Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
2. Via Baltica do Rigy
Následující díly
4. Stereotyp silnice E75
5. Ostrý tunel na Nordkapp
6. Cílová rovinka na Nordkapp
7. Podlomená vůle unavených cyklotrempů
8. Trajektem a vlakem do Osla
9. Dánsko-německé srovnání
Související galerie
Nordkapp na kole
 
Přečteno 1925x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: