Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Maroko

Jízda oázami a kaňony

Milan Silný / 2.03.2005
Pokračujeme pouštní krajinou přes různé oázy do kaňonu Todra. Asfalt je místy zavátý pískem, čas od času zahlédneme osamělého lenošícího velblouda.
 
Marocká vedlejší silnice je pruh většinou kvalitního asfaltu pro auto a na každé straně tak metr a půl prašné cesty pro předjíždění a pro oslí jezdce. Hlavní silnice vypadá úplně stejně, jenom asfaltový pruh je jednou tak široký.
V jedné oáze nás zve na návštěvu k sobě domů berber, prodavač koberců. Na pozvání trvá i když ho upozorňujeme, že nic kupovat nebudeme. Následně dostáváme školení z výroby koberců, k tomu samozřejmě mátový čaj. Současně nám představuje svou dokonale vrásčitou babičku, které by mělo být 94 let. Tu velice pobaví, když nám on sám ukazuje spřádání vlny, což je zde výhradně ženská záležitost. Nakonec nám nabídne ke koupi koberec. My odmítáme. Jemu to nevadí, jelikož jsme ho předem upozornili a taky proto že „Berber no problem.“

Kaňon Todra
V malebném skalnatém kaňonu Todra brodíme autem říčku a děláme menší pěší túru do skal. Skály kolem jsou až 250 metrů vysoké. Na pořádnou prohlídku celého kaňonu bychom potřebovali několik dní. Potkáváme starší manželský pár z Belgie, který se svým autem bez časového omezení cestuje křížem krážem Afrikou. Trošku jim závidíme.

Kaňon Dadés
Následuje přesun do kaňonu Dadés. Zdejší skály jsou úplně jiných tvarů než předešlé v Todře. Ubytováváme se v hotelu Kasbah, který je uvnitř na místní poměry super třída. Podle knihy hostů i podle tvrzení personálu jsme první češi v historii hotelu, kteří sem zabrousili. Kromě nás je tu ještě americký párek na svatební cestě. Jeden místní očividně chudší prodavač čehokoliv nás zve na čaj. Přijímáme, zaručeně bude i hašiš. Berbeři hašiš prý nekouří, ale občas si dají. V hotelu se konečně sprchujeme, v teplé vodě. Večer přichází podle předchozí domluvy onen prodavač a ještě se na terásce hotýlku malinko debatuje. Samozřejmě nechybí hašiš a mátový čaj. Dnešní den byl vskutku africký, slunce si dalo hodně záležet. Usínáme za rytmických zvuků koncertu deseti bubnů, nesoucích se z recepce.
Sobotní snídaně probíhá na střeše hotelu. Na doporučení našeho prodavače ze včerejška si v kaňonu prohlížíme skalní útvar Monkey´s Fingers – Opičí Prsty.
V cestě pokračujeme přes různé oázy a město Quarzazate do oázy Ait Benhaddou, která je známá z více než dvaceti filmů. Filmaři jsou zde i dnes, něco tu točí Italové.

Pohoří ATLAS
Poté nás cesta přivádí do pohoří Atlasu, kde se klikatí po jeho úbočí až do nadmořské výšky 2600 metrů. Brzdové destičky už malinko pískají. Po překonání hor jsme rázem v jiné krajině. Žádný písek, žádné oázy, ale na marocké poměry docela úrodný kraj s převládajícími tóny zelené barvy. Naším cílem jsou vodopády Cascades D´Ouzoud, nejvyšší vodopády Maroka. Voda se řítí z výšky 100 metrů. Přijíždíme už za šera a proto se hodláme ubytovat v kempu, ale když majitel zjišťuje, že jsme Češi, razantně nás odmítá ubytovat. Zřejmě s Čechy nemá dobré zkušenosti.Ve vedlejším kempu je to bez problémů.
Náš nový místní průvodce Said nám u ohníčku radí, jak se odborně ladí berberské bubny. Je to jednoduché - nahřívají se nad ohníčkem, aby se kůže více napnula. Nebo povolila? Řekl bych že povolila…..konzultoval jsem to s Tintim a ten rikal, ze Said kuzi naslinil, dal nad ohnicek a ona se napnula…:-)
Už víme, proč v sousedním kempu nejsou Češi vítáni. Při svém krátkém pobytu v něm dokonale oholili majiteli úrodu meruněk ze stromku na kterém si je pečlivě hýčkal. Byla to jeho chlouba. To Dan má choutky holit si vousy na sucho za svitu plápolajícího ohníčku. Hotový zálesák. Když ho to přejde, jdou se s Tintím podívat na noční vodopády. Cestou zpět se zdrží u hloučku domácích, kteří pohulují hašiš a popíjejí podomácku vyrobenou slivovici z fíků, takže takovou fíkovici. Nebyl by to Dan s Tintím, kdyby neochutnali.
Libča, Tintí a já spíme pod širákem. Ostatní v autě. Celou noc nás dobrovolně hlídá nějaké psisko. Kdykoliv se k nám někdo přiblíží, vrčí a brání nás štěkotem. Za rozbřesku decentně odchází, ani bakšiš nechtělo. Dneska opět vládlo celý den svým žhnoucím paprskem slunce.

Dáváme si relaxační den. Se Saidem se díváme z terasy místního baru na vodopády a popíjíme mátový čaj. U vody jsou davy turistů, hlavně z řad domácích. Dvě ženy, asi Evropanky, se koupou a hned ve dvoudílných plavkách. Marokánci vedle nás u stolku je šmírují dalekohledem a div že u toho neslintají. Na stezce po proudu říčky potkáme ještě spoustu lagunek a menších vodopádků. Neodoláme a také se koupeme.
Všude kolem je primitivní, ale důmyslný zavlažovací systém na políčka rozesetá po svahu. Stezka končí ve skalní jeskyni nad soutokem dvou říček. Při návratu zpět vidíme tři mladíky jak skáčou do vodopádu přibližně ze sedmimetrové výšky. Poslední z nich to bere šipkou. Pro osvěžení si kupujeme šťávu z čerstvých pomerančů. Přišla náramně k chuti. Utrhla se mi pantofle. Vzala dnešní relaxační den zřejmě velice vážně.

 
Předchozí díly
1. Z Čech na Gibraltar
2. Hašišový dýchánek
3. Starobylá Medina ve Fezu
4. Obchodujeme v Maroku
5. Výstup na Erg Chebbi
Následující díly
7. Výstup na Toubkal
8. Atlantik a kouření oslích bobků
9. Casablanca
Související články
Džajsalmér - zlaté město velbloudů
 
Přečteno 912x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: