Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Jihoafrická republika

Jihoafrická hospoda u Hemingwaye

Miroslav Černý / 28.01.2009
Když se portugalské plachty korábů Bartolomeo Diase poprvé přehouply kolem nejjižnějšího cípu Afriky a posádce na palubách došlo, že nová cesta do Indie jest konečně objevena, musel to být závratný pocit. Volání orientálních lákadel nešlo nepodlehnout, a tak se další a předalší generace „Lusovců“ prokousávaly podél zprvu neznámého pobřeží. Musely překonat odpor arabského loďstva, nekonečnost Indického oceánu, ale pak se přeci jen dostavil vytoužený úspěch v podobě slastného zmatku mezi kalkatskými kupci.
 

Žádnou obdobně náročnou výpravu nešlo tenkrát uskutečnit bez obětí, bez mezipřistání a bez odpočinku. Pobřeží jižní Afriky bylo na půli cesty, a tak netrvalo dlouho a v zátokách mezi dnešními přístavními městy Mossel Bay a Maputo vyrostla řada tu větších tu menších osad, v nichž měli portugalští a postupem času také holandští, francouzští a britští námořníci možnost nabrat vodu, obnovit zásoby potravin, případně zanechat poštovní zprávy. Z pouhých zastávek se pak stala trvalá sídliště, základny budoucích kolonií.
Z námořníků-objevitelů-dobyvatelů se stali námořníci-rybáři-lovci a místa jako Knysna, Cape St. Francis, Port Elizabeth, St. Lucia ad. dodnes po „mořských vlcích“ voní. V přístavištích narazíte na staré námořnické taverny, kde kolem pevných dubových stolů posedávají u sklenky silného piva vousatí draci v gumových oblecích a se zvláštním výrazem v očích. Poslední runda se stále ještě oznamuje úderem do masivního bronzového lodního zvonu a souboje v pití, plivání nebo páce jsou kdykoliv na pořadu dne. I to, co po nich následuje.
Najdete tu ale bohužel také lokály, které náporem turistů o svou přirozeně získanou atmosféru rozbouřeného oceánu přišly a snaží se mdlou atraktivitu nějakým způsobem posílit. Vzpomínám si například na jeden bar, který svou ekonomickou prosperitu stavěl na tom, že v něm kdysi flirtoval se servírkami E. Hemingway. Jeho fotky s vlastnoručním podpisem zdobí barové zdi, podlahu i strop. Pokud tu kdy Ernest skutečně trávil čas a afrikánské holky osahával, dnes by tento podnik koupil a dal zbourat.

 

 

 

 
Související články
Černé přepadení
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Zklamání z hory i mysu
Brána do skutečné Afriky
Vydří stezka v národním parku Tsitsikama
 
Přečteno 465x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: