Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nedej se

Je zimní čas oprávněný?

Redakce / 25.10.2006
Vzhledem k tomu, že média každoročně koncem října šíří dezinformace o zimním čase, rád bych uvedl věci na pravou míru. Skutečnost je taková, že naším základním časem je středoevropský čas - SEČ (CET - GMT+1h). Také se nazývá obyčejný, standardní nebo klasický. V současnosti je naším občanským časem tehdy, když není zaveden letní čas (tedy od konce října do konce března). Odchylkou od klasického času je možné zavést letní / zimní čas.
 

Letní čas: Odpovídá času sousedního východnějšího pásma. U nás jde o SELČ (CEST), který odpovídá času východoevropskému - VEČ (EET - GMT+2h). Dnes se letní čas užívá od konce března do konce října. Princip je v tom, že v létě časně svítá (za letního slunovratu už ve 4:00 klasického času), a proto je žádoucí, aby hospodářský život začínal dříve.

Zimní čas: Odpovídá času sousedního západnějšího pásma. U nás jde o SEZČ (CEWT), který odpovídá času západoevropskému - ZEČ (WET - GMT). V Česku byl zaveden pouze jednou, a to od 1. prosince 1946 do 23. února 1947. Princip: V zimě svítá pozdě (za zimního slunovratu až v 8:00 klasického času), proto je dobré, když hospodářský život začíná později. Druhou stranou mince však byla skutečnost, že se stmívalo už ve tři odpoledne, a proto se zimní čas neujal. V dnešní době se zimní čas nikde na světě nezavádí.

Pro ilustraci: Když píšu tento text je 15:17 letního času, což odpovídá 14:17 klasického času a 13:17 zimního času. Z toho plyne, že letos 29. října zimní čas nezačne, protože začít ani nemůže. Zimní čas byl zaveden pouze jednou v období tzv. poválečné obnovy a navíc ani tehdy se neměnil letní čas přímo na zimní, neboť to by byl posun o dvě hodiny (!) zpět. V roce 1946 se v říjnu měnil letní čas na klasický a teprve v prosinci klasický na zimní.

Jak asi víte, letos v červenci došlo k první novodobé energetické krizi. Červenec je přitom měsíc, kdy jsou dny nejdelší. To dokazuje neúčinnost letního času. Je pravda, že v 70. letech byly žárovky považovány za energetické žrouty (to byl impuls k zavádění letního času). Jenže v dnešní době jsou hlavními žrouty klimatizační jednotky. Dnes už neexistuje přímý vztah mezi délkou světelného dne a spotřebou elektrické energie. V létě sice méně svítíme, ale zato pustíme klimatizaci a "nula od nuly pojde". Letní čas tedy prakticky žádné úspory nepřináší.

Proto se také v současné době letní čas vyhlašuje jen kvůli pocitu mezinárodní solidarity. Hospodářské důvody po letní čas už pominuly. A co říci závěrem? 29. října 2006 se vracíme ke klasickému času (SEČ). Psát o zimním čase je asi tak "výstižné" jako rovnice 1+1 = 3.

Autor: Milan Ambrož

 
Související články
Podzimní výlet bez brýlí
 
Přečteno 2274x
 
 
 
Komentáře
re : letní časJaromír, Reagovat
Marco Reagovat
letní časEva, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: