Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Jarní lyžování ve Val di Sole

Redakce, Petra Krištofová / 26.02.2003
Existuje mnoho cestovních kanceláří, které vám prodají velmi výhodný skipass. Smyslem tohoto článku je poskytnout srovnání třech Čechy nejnavštěvovanějších lyžařských lokalit, abyste věděli, po čem s takovým "ekonomickým" skipassem můžete jezdit.
 

Val di Sole v českém překladu znamená Údolí slunce, v lednu či únoru zde však zažijete pravé italské "azzuro" jen výjimečně. V půli března již slunce příjemně hřeje a sněhu je stále dostatek.

Pejo
…je malá lázeňská vesnice ve výšce 1350 m.n.m., známá spíše jako producent minerální vody než lyžařské středisko. Zatímco místní minerálka patří mezi ty nejlepší v Itálii, zdejší sjezdovky se řadí mezi ty horší. Mnoho českých cestovních kanceláří nutí své klienty trávit polovinu lyžařského týdne právě zde. Pejo je vybaveno 3 lanovkami a jedním vlekem. Tři modré sjezdovky se podobají široké cestě vedoucí po vrstevnici, k jediné červené sjezdovce se člověk dostane až poté, co vystoupá kabinovou lanovkou na Pejo-Tarlenta do výšky 2000 m.n.m a poté nasedne do lanovky na Doss dei Gembri (2380 m.n.m.). Po kratičkém sjezdu se dostává k hledanému vleku a ptá se sám sebe, zda-li těch 600 metrů červené sjezdovky za to vůbec stojí a jestli neměl zůstat v Čechách a jet raději do Špindlu.

Tip: Vyjeďte z Peja kabinovou lanovkou na Pejo-Tarlenta a pamatujte si číslo kabinky. Rychle si nazujte lyže, zabalte se do vajíčka a jeďte šusem dolů (asi 2 km) a snažte se "svoji" kabinku dole zase chytit. Zábavné, že?
Začínající lyžaři by asi těžko hledali ideálnější místo - sjezdovky jsou vždy precizně upraveny, fronty žádné. Kdo by sem jezdil, když za rohem je úžasné středisko Passo Tonale!

Passo Tonale
Představe si široký svah a vedle sebe asi třináct různých lanovek, většinou sedačkových, některé končící až v 2681 m.n.m. Převažují sjezdovky modré a je úplně jedno, jakou si vyberete, jsou téměř totožné. Jedinečný je protější svah ledovce zvaného Presena (3050 m.n.m), na němž kdysi trénoval i slavný Alberto Tomba a kde se lyžuje i v květnu či červnu.
K úpatí ledovce vede nad červenou sjezdovkou kabinová lanovka. Na ní navazuje sedačková lanovka, která vás doveze 200 metrů pod vlek na vrchol. Vězte, že těch 200 metrů do kopce bez "tahouna" se vyplatí. Sjezdovka na Preseně je asi 100 (!) metrů široká, asi 1 km dlouhá a naprosto dokonale upravená. Milovníci hlubokého sněhu si mohou zařádit ve vedlejším neupraveném terénu.

Sjezdovku obsluhují dva vleky, které neznají slovo fronta, proto mimo sezónu funguje jen jeden. Dole u vleků si můžete odložit bundy a svetry a lyžovat jen tak v tričku, ale určitě s vrstvami opalovacího krému s vysokým faktorem. Slunce tady má sílu letlampy. Mezi vlekem a sedačkovou lanovkou se nachází celkem slušná restaurace, nabízející to nejlepší z italské kuchyně.
Passo Tonale, továrnu na zimní radovánky, navštívíte v rámci "úsporného skipassu" bohužel jen jednou.

Marilleva-Folgarida
..jsou dvě vesnice, ale z hlediska turistického jedno středisko. Kromě modrých a červených sjezdovek se tu nachází i pár černých, které jsou vybaveny 20 různými vleky a lanovkami. Rozmanitost střediska Marilleva-Folgarida (až 2200 m.n.m.) má i své stinné stránky - je tu poměrně rušno i mimo sezónu. Naštěstí je většina místních návštěvníků národnosti italské, kteří spíše využívají služeb občerstvovacích podniků a posléze unaveni chytají bronz ve vypůjčených lehátkách.

Sjezdovky jsou tu celkem slušně upraveny. Jen ty černé jsou poněkud zanedbávány a skáčete na nich z boule do díry a zpět. Toto nejnavštěvovanější lyžařské centrum ve Val di Sole vyniká i poměrně slušnou úroveň dalších služeb, jakými jsou lyžařské školy, několik půjčoven lyží, různé obchůdky, kiosky a restaurace. Celé středisko si můžete s "úsporným" týdenním skipassem vychutnat jen dva dny. Tip: Nejnáročnější lyžaři přejíždějí do vedlejšího, poněkud dražšího střediska Madonna di Campiglio. Prokážete-li se platným skipassem pro jiná střediska, měli byste dostat speciální slevu.

Než zaplatíte ve vybrané cestovce lyžařskou permanentku, zjistěte si, pro která střediska platí a vyžádejte si podrobné lyžařské mapky. Po návratu do České republiky zjistíte, že Itálie není jen "ženy - víno - zpěv", ale že ve Val di Sole i v březnu platí: slunce - sníh - a to třetí nechám na vás.

 
Související články
Na běžkách na Poledník
Jarní skialp v západních Tatrách
Horní Mísečky –jarního lyžování ráj
Špindl versus Stubai
Grossglockner – středisko pro lyžaře, běžkaře i skialpinisty
 
Přečteno 1298x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: