Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Jak si přivydělat na Novém Zélandě a v Austrálii

Redakce, Eva Bečvářová / 16.03.2001
Cestujete právě u protinožců a zjišťujete, že vám začínají docházet peníze, a tak přemýšlíte, jak si opět k nějakým dopomoci, aniž jste jedněmi ze šťastlivců vlastnících pracovní povolení? Inu, čtěte pár dobře míněných rad.
 

CO LZE DĚLAT
    Jako cestovatel nejsnáze získáte práci v barech, kavárnách a restauracích, ať už jako obsluhující personál, což vyžaduje dobrou znalost angličtiny, nebo jako pomocná síla v kuchyni. I tady platí, že dají přednost zkušeným, a tak všude mávejte referencemi nebo aspoň přesvědčivě tvrďte, že roznášení talířů je pro vás hračka. Často restaurace kuchyní jiných národností (jako např. řecké, turecké, malajské apod.) bývají shovívavější při přijímání cizinců. Bývají totiž ve vlastnictví lidí, kteří kdysi na vlastní kůži zažili, jaké to je snažit se uživit v cizí zemi.

    Další možností je práce na stavbách, pro děvčata pak různé úklidové práce někdy spojené i s hlídáním dětí, což nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti.

    Asi nejpopulárnějším zaměstnáním jak na Novém Zélandě, tak v Austrálii je sběr ovoce a zeleniny. Sbírat se dá vše od malin, přes meruňky, jablka, třešně, kiwi, papriky až po melouny. Často je to práce dost fyzicky náročná už jen proto, že placeni jste podle toho, kolik toho stačíte nasbírat. Výhodou této práce je, že každé ovoce dozrává v různou dobu, čímž se pro vás prodlužuje sběračská sezóna. Platí to zvláště pro Austrálii, která díky své velikosti a rozmanitosti podnebí poskytuje dozrávající ovoce takřka po celý rok. Stačí jen popojet o pár set mil dál. Práci v ovocnářství lze najít i mimo sezónu, kdy je k dispozici prostřihávání stromů a podobné práce.

    Prakticky zcela legální je tzv. dobrovolnická práce na farmách. Anglicky se to jmenuje WWOOF (Willing Workers On Organic Farms). Seznam farem najdete na adrese http://www.wwoof.com. Na těchto farmách jste žádáni pracovat 4-5 hodin denně a odměnou vám je ubytování a strava. Není to práce za mzdu a není k tomu tudíž třeba žádného povolení. Některé farmy ale stanovují podmínku minimálního pobytu, jelikož některé práce vyžadují malý "training" a farmě by se nevyplatilo každé dva dny zaškolovat nové lidi.

KDE HLEDAT
    Velkým zdrojem informací jsou ostatní cestovatelé, zvláště ti, kteří jsou v místě už po nějakou dobu a mají aktuální informace.

    Skoro každý hostel má nástěnku s inzeráty, kde můžete najít spoustu věcí nebo naopak vyvěsit vlastní inzerát. Pokud takto obejdete všechny hostely ve městě, to by v tom byl čert, abyste na něco nekápli. Některé hostely jsou dokonce známé tím, že práci přímo "zprostředkovávají".

    Kromě inzertních nebo normálních novin existují i noviny a časopisy určené zvláště pro cestovatele, kde lze, kromě informací o ubytování a cestování, najít i inzeráty na práci. Tyto inzeráty sem dávají lidé ochotní zaměstnávat cizince, což věc značně usnadňuje. Asi nejznámějším takovým časopisem je TNT Magazine, který vychází v Austrálii i na Novém Zélandě (i jinde), je zdarma a najdete ho v hostelech nebo dalších institucích pro cestovatele, někde dokonce přímo na ulici. V tomto časopise lze např. najít kdy a kde dozrává to které ovoce. Co se práce v restauracích týče, asi stále nejlepší je obcházet jednu občerstvovnu za druhou a ptát se, nabízet se a rozdávat svoje telefonní čísla.

JAK VYPADAT LEGÁLNĚ
    Každého potenciálního zaměstnavatele snadněji ukecáte, máte-li nějaký důkaz svého tvrzení, že máte nárok na práci v jeho zemi (i když tomu tak třeba není).

    Na Novém Zélandě je situace jednoduchá. Každý pracující občan zde má své daňové číslo, tzv. IRD number (IRD = Inland Revenue Department). Toto číslo se dá získat na kterémkoliv úřadě IRD, kde pouze vyplníte jednoduchý formulář a oni si ofotí hlavní stránku vašeho pasu (tu s fotkou). O pracovním vízu nepadne ani slovo a do 10 dnů máte kartičku s vaším daňovým číslem. Většina zaměstnavatelů se vás bude ptát na toto číslo a zeptat se na vaše pracovní povolení je ani nenapadne. Po skončení práce je dokonce možno s trochou drzosti zažádat i o navrácení daně.

    V Austrálii je situace složitější. Daňovému číslu tady říkají tax file number a získat ho bez řádného povolení není možné. Je znám ale jiný fígl. Toto daňové číslo se skládá ze tří trojciferných čísel (např. 394 152 871), takže můžete zkusit vašemu šéfovi namluvit, že jste si o daňové číslo právě zažádali a že mu ho dodáte hned, jakmile ho obdržíte, nebo mu okamžitě předložte vymyšlené trojciferné trojčíslí. Systému trvá 4-6 neděl, než přijde na to, že jste netvrdili tak úplně pravdu. To vám dá přibližně měsíc na vydělání nějakých peněz, ale pak se musíte hnout o dům dál dřív, než se na to přijde.

A KONEČNĚ PENÍZE...
    Jak si nechat vyplatit vytouženou odměnu?
    Snad nejbezpečnějším způsobem je nechat si platit pokud možno v hotovosti. Nepotřebujete tak žádná daňová čísla a vyjde to nakonec levněji i pro vašeho zaměstnavatele, který tím ukazuje, že je schopný a ochotný přimhouřit oko nad vaší legalitou. V některých zemích také hrozí nebezpečí propojení bankovního a imigračního systému. Při opouštění země by vás tak celník mohl nemile překvapit s výpisem z vašeho bankovního účtu, kam vám chodily pravidelně vaše výplaty nebo kam jste si ukládali platební šeky. Těžko by se vám vysvětlovalo, jak je něco takového možné, když nemáte v pase žádné pracovní povolení.

    Je moudré nechávat se vyplácet co nejčastěji, např. 1x týdně. Dává vám to větší prostor pro náhlý odchod z místa (z jakéhokoliv důvodu) bez toho, abyste přišli o velkou výplatu.

A to je vše, co vím, takže PRÁCI ZDAR!

 
Související články
Dobrovolníkem na ekologických farmách - projekt WWOOF
Jak se v Austrálii shání práce
 
Přečteno 2095x
 
 
 
Komentáře
re:Kugita, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: