Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nedej se

Jak se platí v Rumunsku?

Lenka Sobotová / 10.01.2007
Z rozbouřené Budapeště jsem zamířila do rumunského města Oradea kousek od maďarských hranic. Po 6 hodinách v neklimatizovaném minibuse bez oken jsem se těšila na konečnou stanici, kde na mě a další dva spolucestující čekal kolega z místní organizace. Po přivítání jsme se rozhodli jet místo taxíkem tramvají. Obojí stojí pro místní stejně – 2 LEU, ovšem za taxi můžete za stejnou vzdálenost zaplatit jako nic netušící turista i 7 Euro.
 

Dvojí ceny

Na druhou stranu většina obyvatel města mluví anglicky. Z počátku se to zdá jako výhoda, ale brzy pochopíte, že opak je pravdou. Jakmile zaslechne místní obchodník angličtinu a nemá na cedulce či jídelním lístku pevně stanovenou cenu, řekne si více. Nemít s sebou rumunské přátele, těžko bych dokázala odhadnout, o kolik prodavač tu či onu cenu navýšil. V supermarketech se toto naštěstí nestává.

Drahá přepravovaná zavazadla


Podobnou zkušenost mám s revizory. Poctivě jsem si koupili lístky na tramvaj, ale na naše zavazadla jsme nemysleli - ostatně sportovní taška či menší krosna nezabere přece tolik místa. Na další zastávce nastoupili čtyři revizoři a požádali nás o jízdenky. Tomu jsme i v rumunštině rozuměli, zkontrolovali nás a chtěli pokračovat dále do vozu, když v tu chvíli někdo z nás promluvil anglicky. Otočili se a požádali našeho rumunsky hovořícího průvodce o lístky za zavazadla. Ty jsme neměli. Následoval výstup z tramvaje a dohadování. Najednou se kolem nás sešlo bezmála sedm „revizorů“, kteří nápadně připomínali pivem posilněné agresivní fotbalové fanoušky. Nevěřila jsem, že jde skutečně o revizory. Nicméně doklady někteří měli. Později, po zaplacení nehorázné sumy, jsem se dozvěděla, že místní kontroloři jezdí v takových tlupách, jelikož jsou placeni od počtu pochytaných černých pasažérů. Čím více jich tedy pracuje, tím více pokut vyberou. Na další logiku jsem se raději neptala.

Rumunská teorie relativity

Neférové jednání však nekončí u dopravy. Přelstil mě i provozovatel nedaleké internetové kavárny, lépe řečeno internetového bytu. Poprvé jsem zaplatila za 30 minut 2 LEU, což je opravdu hodně. Po druhé jsem si vzala rumunsky hovořící posilu a uhádali jsem to na 1 LEU za stejnou dobu. Ale dle mých hodinek uběhlo jen 15 minut, když se na obrazovce odpočítala třicátá minuta. Poslední návštěvu před odjezdem mi udělali zřejmě zákaznickou slevu a platila jsem jen 0,5 LEU. Ovšem tentokrát mých 30 rumunských minut odpovídalo jen 10 minutám na mých hodinkách. Bohužel mi má angličtina nepomohla ani v těchto případech, spíše naopak.

 
Související články
Noc v Budapešti
Přežívající řemesla v Rumunsku
 
Přečteno 3761x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
Rumunský kapitalismusPetr, Reagovat
Re: Rumunský kapitalismusEva, Reagovat
Re: Re: Rumunský kapitalismusmario, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: