Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Jak prolomit vlny?

Redakce, Kateřina Sekyrková / 9.07.2001
Je brzké ráno a zavřené okenice mi znesnadňují orientaci po pokoji. Otevírám dveře a snažím se přes rozkvetlé rostlinky v zahradě rozeznat dnešní stav moře. Bílá pěna od vln, převracejících se až na oblázkové pláži, urychluje mé následující kroky.
 

Až donedávna jsem si pod pojmem pláž nepředstavila nic jiného než dlouhé písečné pásy, lemující moře, plné mušliček a dětí s lopatičkami. Nyní již třetí měsíc každé ráno nastupuji do moře z malé, časem subjektivně rostoucí pláže, překvapující každé ráno svým povrchem.Okolí je úchvatné. Olivové háje, pokrývající strmé skály, ale také neprostupná strniště, bránící svoji nedotknutelnost hustým porostem trnitých keříků, dodávají pláži svěžest i během parných suchých dnů. 

Pláž zeje prázdnotou a dnešní mix kamínků a písku, který nám na pláž přinesl mořský šéfkuchař, oddaluje můj vstup do moře. Stoupám si na konec dlouhého zpěněného jazyku právě přiběhlé mořské vlny. Při návratu vody zpět do moře se mi chodidla propadnou o dobrý centimetr. Vydržím takhle ještě dvě vlny a poté již neudržím rovnováhu. Musím si přešlápnout na nepodemleté místo. Je to hra, kterou tady svádím s mořem každičký den. Sednu-li si na kraj moře, sedím za chvíli ve vytvarovaném křesle. 

Opravdovou sílu vody si však uvědomuji až záhy. Začínám balancující procházkou po již zmíněném zpěněném jazyku, stáčejícím se dle tvaru zálivu. Počítám takt vln. Tři velké, klid, 6 malých, tři velké,…Postupuji do moře, voda mi sahá po kotníky, ale jedna z větších vln urychlí smočení nejchoulostivějších míst na těle, co se studené vody týče. Zabojuji a udělám krok vpřed. Začátečnická chyba se mi vymstí. Řítí se na mě hora vody a překlopí se těsně přede mnou ve výši ramen. Nedobrovolně se pod tíhou a sílou nyní již jen poklidné zpěněné vody sedám na zem a cítím slanou vodu ve všech dutinách na obličeji. Tatáž vlna mě táhne zpět do moře. Naštěstí to byla třetí, poslední velká vlna v sérii. Pomalu vstávám a zírám na hladinu, která vypadá zcela nevinně. Série malých vlnek však končí a horizont se opět zvyšuje. Odpočítám si tři vlny a rychle běžím do moře, nehledě na osvěžující teplotou vody a zvětšující se oblázky pod nohami. Co nejrychleji si lehám na hladinu. Udělám pár rychlých temp, abych se dostala co nejdále od břehu. Teď už mě moře jen tak nevyplivne. Proti mně se opět řítí první velká vlna vody v podobě před očima rostoucí modrozelené hory. Pocítím na chvíli úzkost a potlačuji v sobě panickou hrůzu při představě, jakou sílu tahle hora má. Vzhledem k hloubce moře již pár metrů od pláže nehrozí, že by se vlna nade mnou stočila a chránila mě na pár sekund zaoblenou vodní střechou těsně předtím, než by mě zcela pohltila. Vychutnávám si tedy vrchol a dno amplitudy, kterou mořská vlna z profilu má. Rozdíl odhaduji na 2 metry. Není to moc, ale věřte mi, na pořádné zhoupnutí to stačí. 

Moje hrátky s vlnami však tímto ještě nekončí. Sebepříjemnější pobyt v moři je, setrvat v něm věčnost by jistě příjemné nebylo. Nechávám se tedy samovolně „dovlnit“ zpět k pláži. V duchu si připravuji taktiku výstupu z moře. Je to stejné jako v dopravním prostředku, kdy se automaticky cpete na místo nejrychlejšího a nejsnadnějšího výstupu. Moře dokáže při výstupu z moře pomoci. Stačí jen vědět, kdy je ta chvíle, kdy se slituje a vyplivne vás, aniž by Vás ve stejném okamžiku nevtáhlo zpět. Je to jednoduché. Ještě pořád netušíte, po jaké vlně se musím svést na pláž, abych nebyla rychle odvezena zpět od moře?

 
 
 
Přečteno 591x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: