Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Jak jsem si vyráběl sněžnice

Redakce, Tomáš Sýkora / 23.01.2002
Jako malej jsem si při čtení knížek od Jacka Londona představoval jaké to musí být dobrodružství putovat se psím spřežením nebo na sněžnicích zavátou a pustou zimní krajinou. Musher ze mě asi nebude, tak moje volba padla na sněžnice.
 

  Nebyl jsem ochoten akceptovat cenu v rozmezí 1000 až 4000 Kč za sněžnice vyrobené profesionálně v továrně a pak na nich jednou, dvakrát do roka někam vyjít. Lákalo mě vyrobit si vlastní. Na pohodový přechod hřebenu to bude stačit a je to alternativa - i když chabá - vůči skialpům. Neměl jsem nejmenšího tušení, jak se do výroby sněžnic pustit. Děsil jsem se představy, že budu po večerech pracně namáčet dubové či jiné dřevo ve vaně, aby mi změklo a já mohl tvarovat vysněný model svých zimních chodítek. I když jsem před časem potkal dřevorubce v lese a ten mi vyprávěl, že si vlastní dřevěné sněžnice vyrobil. Tak na takovou anabázi jsem se věru necítil. Spoléhal jsem na to, že mě zachrání moderní materiály naší syntetické civilizace a já budu ušetřen namáhavé práce.

  První vlaštovka přišla od kamaráda, který mi za celých 270 korun českých na stroji ohnul a snýtoval dvě duralové trubky do vejcovité podoby.Dále již stačilo zakoupit si v prodejně Řempa nebo v podobné instituci vyplétací materiál, popruhy a přezky. Já jsem na vypletení použil lavinovou šňůru v délce asi 30 m na obě sněžnice, která mi ležela ve skříni. Po zakoupení 4 přezek velkých, 2 malých a popruhů v hodnotě 100 - 150 Kč, jsem se pustil do díla. Vypletení samo o sobě a zanýtování popruhů na konstrukci bylo bez problémů. Pomalejší práce byla při prošívání popruhů a našívání přezek. Nemá cenu popisovat výrobní postup, nebyl složitý a z fotek je vidět jednoduchost výpletu.

  Nastal den D a já jsem jel vyzkoušet sněžnice do hor. Nejprve jsem hledal vhodnou koordinaci svých pohybů, jak na sněžnicích vejcovitého tvaru chodit.Po chvilce jsem to zvládnul. Až při výšlapu prudších kopců přišla disharmonie mého pohybu - zde přijdou vhod hůlky. Výplet mohl být hustší, ale myslím, že je dostačující. Člověk se moc neboří a chůze je celkem v pohodě. Závažný problém nastal, když mi na pravé sněžnici neustále padal přední popruh z boty. Ani provlíkání do tkaniček u pohor nepomohlo. Až další den jsem přišel na to, že problém vězí v popruzích na konstrukci, které byly příliš volně sešity a bota se vysmekávala. Takže mě čeká vypárání všech stehů a opětné sešití.

  Celá sranda mě stála okolo 450 Kč a pokud jsou sněžnice dobře vypleteny, mohou poskytnout dobrou službu v porovnání se svými profesionálně vyráběnými kolegyněmi. Na běžnou chůzi terénem jsou výborné a pomohou i při přechodu hřebenu. Problémem u mých sněžnic bylo a asi bude zamrzání přezek a popruhů. Obtížnější je i manipulace s přezkami v rukavicích. Ale pokud o sněžnicích uvažujete vážně, dejte raději přednost profesionálnímu výrobku!

 

 

 

 
Související články
Klasické sněžnice z bambusu
 
Přečteno 4786x
 
 
 
Komentáře
fotkyLenka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: