Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Turecko

Istanbul – perla na Bosporu

Petr Daubner / 3.04.2008
V roce 1993 jsem poprvé navštívil Istanbul a ihned jsem se do něj zamiloval. Byla to prostě láska na první pohled. Tohle musí být nejkrásnější město světa, říkal jsem si. A skutečně, i když jsem od té doby viděl spoustu jiných hezkých měst, žádné z nich se nevyrovná Istanbulu. Podruhé jsem navštívil Istanbul v roce 1996 a naposledy letos. Za těch 11 let se hodně změnil, ale krásný je pořád.
 

Od Konstantinopole k Istanbulu

Historie málokterého města ovlivnila světové dění tak významně jako historie Istanbulu. Město bylo vybudováno římským císařem Konstantinem Velikým v roce 330 n.l. a stalo se hlavním městem římské říše. Konstantinopol byla po celý středověk daleko největším městem v Evropě a velikostí se jí žádné ani nepřibližovalo. Přes 1000 let se snažili různí nájezdníci město dobýt, ale jeho obrovské hradby se nepodařilo zdolat ani Arabům, Bulharům či Turkům. Až v roce 1453 se vojskům tureckého sultána Mehmeda II. podařilo prorazit hradby a „nedobytné“ město bylo obsazeno Turky. Stalo se hlavním městem Osmanské říše. Málokterá událost ve světových dějinách ovlivnila běh celého světa více než pád Cařihradu, a proto se rok 1453 často považuje za počátek novověku.

Památky na každém rohu

Díky své bohaté historii je v Istanbulu tolik památek, že jejich výčet a popis by byl značně dlouhý. Kdybyste chtěli vidět všechno, museli byste v Istanbulu strávit tak rok. Dominantou Istanbulu jsou mešity. Je jich tu spousta, ale opravdu známé jsou jen dvě – Aya Sofya (Hagia Sofia) a Modrá mešita (Sultan Ahmet).

Elegantní Modrá mešita

Modrá mešita je asi nejkrásnější stavbou Istanbulu. Rozkládá se přímo v centru. Její turecký název, Sultan Ahmet Camii, dal název celé čtvrti – Sultanahmet. Byla postavena v 17. století a cílem bylo překonat touto stavbou naproti stojící mešitu (původně však křesťanský chrám) Aya Sofya. Názory na to, jestli se mu to povedlo, se různí. Podle mého názoru se to povedlo. Modrá mešita je zvnějšku trošku méně masivní a elegantnější než Aya Sofya. A co se týče vnitřní výzdoby, s tou se „konkurence“ už vůbec nemůže porovnávat. Výzdoba Modré mešity je opravdu velkolepá, samozřejmě v souladu s požadavkem islámu nezobrazovat lidi. Proto jsou malby ornamentální, často s rostlinnými motivy a rovněž se hojně používají kaligrafie – ozdobné nápisy v arabském písmu, které většinou zobrazují jména boží či citáty z Koránu.

Zanedbaná Aya Sofya

Aya Sofya, ve všech průvodcích vychvalovaná dominanta Istanbulu, mě naopak zklamala. Původně křesťanský chrám byl teprve po dobytí Konstantinopole Turky přestavěn na mešitu. Aya Sofya byla ve 20. století odsvěcena a slouží jako muzeum. Je největší a nejstarší ze všech istanbulských svatostánků, ale mohla by sloužit jako odstrašující příklad, jak se starat o památky. Zatímco všechny velké mešity v Istanbulu září novotou, Aya Sofya prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Uvnitř je obrovské lešení, do budovy silně zatéká a většina původně nádherné výzdoby je zničená. Je to na pováženou, zvláště když se do ní platí tak vysoké vstupné. Za pozornost ovšem určitě stojí krásné křesťanské mozaikové fresky na galerii, které jediné jsou krásně zrestaurované.

Moderní metropole

Během posledního desetiletí se tvář Istanbulu výrazně změnila. Město prokouklo a spoustu památek opravili. Všude – alespoň v centru – je čisto a pořádek, na ulicích Vás téměř neotravují žádní prodavači, protože byli z centra vytlačeni do okrajových čtvrtí. Na druhou stranu Istanbul ztratil něco ze svého orientálního půvabu. Centrum připomíná mnohem více moderní západoevropskou metropoli než orient. V Istanbulu je dnes taky výrazně dráž než před deseti lety. Celkově tu zaplatíte o něco víc než u nás, alespoň ve středu města.

Propracovaná doprava

Město má vynikající systém veřejné dopravy. Jediná linka metra spojuje letiště a hlavní autobusové nádraží se stanicí Aksaray, odkud jezdí do centra tramvaj. Metro a tramvaje doplňují potom autobusy a trajekty.

Tipy pro gurmány

Jako všude v Turecku je na ulicích plno stánků s rychlým občerstvením, i když v centru byl jejich počet značně omezen. Můžete si koupit preclíky či vařenou kukuřici. Nejtypičtějším a nejlepším tureckým jídlem je asi kebap, což je grilované maso. U nás je spíše známé pod svým řeckým názvem gyros. Spolu s přísadami se kebapem buď plní houska, nebo lavaš – tenká chlebová placka. Slovem kebap se ovšem označuje v podstatě jakékoliv pečené maso. Osobně jsem ochutnal v malé restauraci Iskender Kebap, což je směs pečeného jehněčího masa s trochou zeleniny a vynikajícím bílým jogurtem. Hodně rozšířené jídlo je také pilav – ochucená rýže s hrachem. K snídani doporučuji slané pečivo börek (všude na Balkáně známý burek). Vynikající nápoj je ayran – jakýsi řídký bílý kefír. Tureckým národním nápojem je ovšem čaj, který Turci pijí z malých skleniček ve velkém množství. 

Praktické informace:

Peníze

Národní měnou je nová turecká lira (YTL). Kurz v červenci 2007: 1 YTL = 16 Kč.
Městská hromadná doprava
Jedna jízda metrem, tramvají, autobusem i trajektem stojí 1,30 YTL, tedy asi jako v Praze. Ovšem v Istanbulu je nepřestupný tarif, protože v metru, tramvaji i na trajektech se kupují žetony, které pak vhodíte do turniketu. Trajekty spojují hlavně evropskou a asijskou část Istanbulu.

Ubytování

Také hodně podražilo. Ve městě je spousta levných hostelů i drahých hotelů. Já jsem bydlel v hotelu Orient Youth Hostel kousek od Modré mešity za 20 YTL na noc v pokoji pro 4 osoby. V hostelu byli samí mladí lidé a každý večer program v restauraci, který většinou obstarává břišní tanečnice. Dvojlůžkové pokoje jsou podstatně dražší. Hostel je na nádherném místě a i ze střechy je krásný výhled na Marmarské moře, Modrou mešitu i Ayu Sofyu. Ceny v okolních hostelech jsou téměř stejné a na rozdíl od let minulých se cena nedá moc usmlouvat. V ceně noclehu byla i malinká snídaně a internet zdarma. Internet byl značně pomalý a pořád obsazený, protože tu mají jenom dva počítače, ale nakonec jsem se k němu dostal.

Jídlo - orientační ceny

kebap na ulici: 1-3 YTL   
kebap Iskender v restauraci:  6 YTL – dobrý a o dost větší porce než na ulici 
čaj: 0,5 YTL
vařená kukuřice: 1 YTL
zmrzlina: 1 YTL
Obecně je v centru dráž a mimo centrum jsou ceny o dost nižší. Záleží také na velikosti porce, hlavně u kebapu.

Vstupné – památky: 

- palác Topkapi: 10 YTL + dalších 10 YTL navíc, pokud chcete v navštívit i harém
- muzeum Aya Sofya: 10 YTL
- cisterny Yerebatan:  10 YTL
Do mešit je vstup zdarma. Turci vidí turisty v mešitách rádi, dodržujte však jejich pravidla slušného oblečení. Do mešity Vás pravděpodobně nepustí v čase modliteb. Nerušte věřící v jejich rozjímání a nefoťte je bleskem. Některé památky (např. Aya Sofya) mají v pondělí zavírací den.

Jízdenky

Zpáteční jízdenka Praha – Sofia – Istanbul: 3600 Kč, studenti a mladí lidé dostanou slevu. Dopravu zajišťují minimálně dvě bulharské společnosti. K doptání např. přímo na autobusovém nádraží Praha – Florenc, odkud vyjíždí. Rovněž je možno do busu nastoupit v Brně, případně v Bratislavě. V Sofii se přestupuje do jiného autobusu, cesta celkem trvá 1,5 dne.

Zpáteční letenka

Praha – Istanbul: cca 7000 Kč, z toho je asi 3500 Kč cena samotné letenky a dalších 3500 Kč dělají poplatky.


 
Související články
Stopem do Turecka? Za sexem!
Turecko
Bezpečnost v Asii - pověry a realita
Ararat z Igdiru na dohled
Istanbul – užijte si Orient
 
Přečteno 1752x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: