Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > ubytování

Hostelling I. - Historie hostellingu

Redakce, Kateřina Sekyrková / 8.12.2000
Anglický výraz hostile (nepříjemný) nemá se slovem hostel vůbec nic společného. Přesto existují v USA lidé, které shoda většiny písmenek u těchto dvou slov mate takovým způsobem, že dokonce demonstrují proti výstavbě hostelu v okolí jejich bydliště.
 
    Je to opravdu velký omyl. Hostel bývá často pro individuální cestovatele jedním z nejbezpečnějších, nejlevnějších a nejpřátelštějších míst kde strávit noc. Jde o takovou formu ubytování, kdy hosté společně sdílí téměř všechna příslušenství v ubytovacím zařízení (kromě postele), což vytváří nezaměnitelnou atmosféru. K pochopení a porozumění slova hostel je však nezbytné seznámit se s historií a vývojem hostellingu (provozu hostelu), či atmosféru opravdového hostelu zažít.

    Za zakladatele hostelů je považován Richard Schirrmann, učitel z německých Althen ve Vestfálsku, který od roku 1907 s pomocí svých žáků každý večer vystěhovával lavice ze své učebny, aby přes noc a o víkendech mohla posloužit mladým cestovatelům jako přístřeší. Již tehdy šlo o společné sdílení veškerých příslušenství, ale i vzájemné vyměňování zkušeností a informací ze světa cestování. Ráno mladí světoběžníci vyrazili putovat dál, žáci si zpět nastěhovali lavice do učebny a výuka mohla pokračovat. Původním záměrem hostelů bylo pomoci mladým lidem, jejichž snem je objevovat svět, cizí kultury a zvyklosti, obdivovat krajiny, lesk velkoměsta či krásu venkova, to vše s omezenými prostředky.

    První průvodce po hostelech, kde bylo zmíněno 65 hostelů, byl publikován roku 1912 v Německu a již roku 1919 dosáhlo 300 německých hostelů hranice 60 000 přespání. Právě do roku 1932 zaznamenalo hnutí zakládání Youth hostelů velký nárůst, když více než 2000 hostelů v Německu zaregistrovalo přes 4,5 mil. přenocování ročně. K této síti hostelů v Německu rychle přibylo dalších 600 hostelů ve Švýcarsku, Polsku, Nizozemí, Norsku, Dánsku, Britských ostrovech, Francii a Belgii. Roku 1932 se konalo první mezinárodní setkání zástupců těchto hostelů v Amsterdamu, kde byly položeny základy první mezinárodní hostelové federace (International Youth Hostel Federation - IYHF), která sdružovala země Evropy, severní Afriky a Nového Zélandu. První zástupci USA, Isabel a Monroe Smithovi, se poprvé účastnili konference YIHF roku 1933, a otevřeli první hostel o rok později v Northfieldu, státu Massachusetts. I v Nové Anglii během jednoho roku vznikla síť s více než 30 hostely.

    Pozdější vývoj a rozvoj mezinárodních hostelů byl ke konci 30. let zastíněn předválečnou politickou situací. Během války neustále fungovala jen část soustavy evropských hostelů, stejně jako malá síť amerických youth hostelů (AYH). Naopak Velká Británie rozšířila svou vlastní síť hostelů a v Austrálii a na Novém Zélandu byly založeny vlastní asociace. Nejvíce poválečného úsilí bylo věnováno přestavbě systému v Západní Evropě s cílem umožnit a usnadnit mladým lidem cestovat, dále pořádání seminářů a výměnných stáží manažerů hostelů a znovuzakládání systému youth hostelů v Německu.

    Padesátá léta se stala desetiletím rozšiřování na další kontinenty - do Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Federace se začala svolávat jednou do roka, aby podchytila vývoj expanze. Výsledkem toho byly pracovní studie a výzkumy, podporující zakládání kulturních center a rozvoj možnosti rekreačního vyžití pro návštěvníky hostelů přímo v hostelech či jejich blízkém okolí. Toto hnutí vzkvétalo v rozvinutých průmyslových státech v 60. letech. Mladší generace požadovala stále vyšší úroveň a hnutí na to odpovídalo. Bylo to právě v 70. letech, kdy povědomí veřejnosti o hostelu, ale i jeho využívání zaznamenalo rychlý nárůst tím, jak se cestování především mladých lidí stávalo stále rozšířenější. Kvalitu pobytu zvýšily nové standardy vybavení, provozní politika a rozšířené programy hostelu.
 
 
 
Přečteno 2236x
 
 
 
Komentáře
RE: 1 hostellingredakce, Reagovat
1mama, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: