Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Horečka Dengue

Redakce, Roman Diatka / 18.12.2002
"Ten to není!" hlásily nepochopitelně argentinské hospodyňky vždy, když nenašly co hledaly. Tím záhadným objektem jejich zájmu byl komár druhu Aedes aegypti. Komár, který přenáší nebezpečnou nemoc tropických oblastí - horečku Dengue.
 

Tak silný zájem argentinských hospodyněk o komáry má na svědomí tamní vláda. Z obavy před šířením hmyzem přenosných chorob (mezi nimiž na předním místě figuruje právě horečka Dengue, ale také třeba žlutá zimnice) vyhlásila velkou kampaň, informující obyvatele jak a které komáry je třeba hubit. V případě komára Aedes aegypti v propagační kampani pomohlo zbarvení. Ačkoli je to malinký tvor, má zřetelně pruhovaný zadeček; proto se mu také přezdívá tygří komár. Pruhy ho navíc dobře odlišují od jiných, méně nebezpečných komárů (ačkoli nebezpeční jsou všichni stejně, rizikem jsou pouze nemoci které přenáší). Od 80. let 20. století se Aedes aegypti začal šířit v Argentině, Chile, Uruguayi, Paraguayi a Bolívii (tedy v oblasti zvané Cono sur, Jižní šiška - podle tvaru jaký má tato oblast na mapě) na což tamní vlády reagovaly informační kampaní.
Horečku Dengue způsobují RNA-viry ze skupiny flavivirů. Vyskytují se v několika typech, které způsobují různé formy onemocnění: klasickou horečku Dengue, hemorhagickou horečku Dengue a mírnou Dengue. Příznaky klasické formy nemoci jsou horečky, silné bolesti hlavy, bolesti kloubů, slabost a kožní vyrážky. Většinou probíhá velmi mírně, k uzdravení pacienta dochází spontánně a nemoc často vůbec není diagnostikována. Hemorhagická (tedy krvácivá) forma nemoci může ve vzácných případech vést ke smrti, způsobené kolapsem oběhového systému.

Komár Aedes aegypti je nejdůležitějším přenašečem této nemoci. Původem je ze severní Afriky. Jeho rozmnožovací cyklus byl na původních stanovištích vázaný na vlhké klima s obdobím tropických dešťů. Ke svému vývoji totiž potřebuje krátkodobé vodní nádržky, které se tvoří v úžlabích listů, drobných prohlubních, šlápotách. I dospělí komáři lépe přežívají díky vysoké vlhkosti ovzduší v období dešťů, Aedes aegypti mohl proto působit jako přenašeč chorob pouze ve vlhké části roku. Po zbytek sezóny dospělci nelétali a přetrvávala pouze vajíčka; samice je kladou přímo na vodní hladinu, později až nádržky vysychají na povrch půdy nebo listů. První kapky deště pak vajíčka spláchnou do nově vznikajících louží. V současnosti se vedle původní formy Aedes aegypti vyskytuje i forma synantropní (jmenuje se Aedes aegypti formosus). Vyskytuje se pouze v blízkosti lidských sídel a získal schopnost rozmnožování během celého roku. Pro kladení vajíček využívá jakékoli drobné nádržky, hlavně plechovky s dešťovou vodou nebo dokonce vodou zaplavené šlápoty. Je to výhodná strategie pro přežití, protože v těchto nádržkách chybí přirození predátoři komářích larev. K vývoji larev od vylíhnutí z vajíčka do zakuklení mu stačí pouze několik dní.

Komáři přenášejí horečku Dengue pouze kousnutím. Infikují se na už nemocném člověku a musí se ale nasát během prvních pěti dní od prvního projevu příznaků nemoci. Původci nemoci se pak přenáší na jiného člověka komářími slinami, které komár vypouští spolu s protisrážlivými látkami do rány. Jakmile je komár infikován, je infekční po zbytek svého života, to je asi 15 až 65 dní.

Proti Dengue neexistuje očkování. Jedinou možností ochrany je nenechat se kousnout komárem, tedy mít po celý den zakrytý povrch těla (A. aegypti kouše ve dne!), a nekryté části těla ošetřit účinnými repelenty. Dlouhý rukáv u košile a dlouhé kalhoty jsou tedy nezbytné. Jako ochrana před agresivními jedinci, kteří se pokouší propíchnout oděv, je vhodné nosit šaty volného střihu, aby se komáři nedostali až na povrch kůže.

V každém případě by rozhodnutí necestovat do oblastí postižených Dengue bylo chybné: vše co potřebujete je pouze opatrnost a ochrana před komářím kousnutím.

 
Související články
Očkování při cestách do Asie
 
Přečteno 3178x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: