Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Honolulu vidět a zemřít

Josef Kapoun / 29.09.2005
V Honolulu jsem byl celkem třikrát a toto hlavní město amerického soustroví Havaj považuji za nejkrásnější místo, které jsem kdy viděl. Nad Honolulu se tyčí vyhaslá sopka Diamond Crater, která má plochu kráteru o velikosti alespoň jednoho fotbalového hřiště. Prochází se po ní turisté, někteří lezou i na okraje kráteru, stejně jako v polovině 80. let i já.
 
Z vrcholu okraje kráteru je nádherný výhled na město s nemnoha mrakodrapy, na proslulou zlatopísečnou pláž Waikiki Beach s tyrkysově modrým mořem a s palmovými háji. V dáli je vidět Perlová zátoka neboli historický Pearl Harbour. Díky stále vanoucímu větříku tam není nikdy dusné horko, prakticky tu mají neustále jaro. Západy slunce nad mořem jsou úžasné. Kolem ostrova Oahu - celý americký stát Havaj sestává z řady ostrovů, spojených dopravně loděmi a letadly - je řada malebných zátok jak dělaných na šnorchlování. Při mém mladistvém nadšení jsem ale byl tak neopatrný, že jsem tam jen díky štěstí nepřišel dvakrát o život. 
Po vstupu do širokého jícnu kráteru sopky jsem se vydal na vršek jeho okraje. Tam se dalo po kruhovém hřebenu chodit, ale sestup zpět do jícnu a ven z kráteru byl možný jen po vyznačených stezkách. Ostatní sestupy k pláži byly zataraseny ostnatým drátem a tabulemi „Keep off!“. Nedbal jsem toho, podlezl dráty a pustil se po strmém svahu dolů, protože jsem si chtěl zkrátit cestu. Nejprve to šlo dobře. Níže ale byly kaskády, kterými kdysi tekla láva. Když jsem zjistil, že se zvětšujícími se výškovými rozestupy mezi kaskádami už nemohu přeskakovat z jedné na druhou, chtěl jsem se vrátit nahoru - ale ouha: sopečný písek pod botami mi to znemožňoval. Klouzal jsem stále zpět dolů. Zůstal jsem asi v polovině výšky kráteru na malém úzkém výstupku velikosti balkónku a nemohl jsem bez velikého rizika ani nahoru ani dolů. Dole hučel příboj, dovolat se pomoci nebylo kam. Po velkém váhání mi nezbylo než skočit 6-7 metrů dolů na nižší kaskádu. Dopadl jsem velice tvrdě, ale k mému velkému štěstí jsem nepřepadl z malého výklenku a neřítil se po hlavě dále po příkře srázi až k úpatí kráteru. Nic se mi nestalo, ale odnesl jsem si z toho velké poučení: vždy dbát na zákazy a chodit pouze po povolených cestách - kdo zákaz vystavil, ví proč.
 
 
 
Přečteno 1500x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: