Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Hlubokým sněhem z Jeseníku na Šerák

Petr Skalický / 14.01.2008
Vloni si každý stěžoval, že není sníh. Stačilo však vyjet autem či vlakem na ty správné hory. Pokud by se loňská situace opakovala, potom doporučuji středně náročný výšlap po žluté značce z jesenického vlakového nádraží až na Šerák. Budete se nad kolena bořit ve sněhu a nepotkáte živé duše.
 
Celková trasa měří sice jen 12 km, ale výšlap je to na 4-5 hodin dle fyzické kondice, sněhových podmínek a výbavy, kterou budete mít s sebou. Loni jsem trasu absolvoval hned třikrát - poprvé pouze v pohorkách, podruhé v čerstvě napadlém sněhu na sněžnicích a s teleskopickými holemi a potřetí opět pouze v pohorkách, ale už s teleskopickými holemi, které vřele doporučuji. Samozřejmě při každém výšlapu nesměl chybět na zádech snowboard. Trasa je však vhodná i pro zdatné běžkaře.
První půlhodinku projdete okrajovou částí města až k zahrádkářské kolonii, kde přejdete mostík a listnatým lesíkem jdete podél říčky zatím jen po rovince. První mírné stoupání vede k restauraci Bobrovník (495 m.n.m.), kde se můžete osvěžit před následným stoupáním. Po žluté značce se dále vydáte až ke konci chatové oblasti, přejdete louku, a odtud už cesta  pokračuje pouze lesem. K dalšímu rozcestníku, který je na Javoříku ( 704 m.n.m.), překonáte 5,5 km a 210 výškových metrů. Než se dostanete na rozcestník Pod Strmým (879 m.n.m), který je o 2,5 km a 180 výškových metrů dále, minete Miroslav (800 m.n.m.). Odtud se cesta začíná esíčkovitě klikatit a pozvolna stoupáte až k rozcestníku Pod Šerákem (1328 m.n.m.). Zde máze za sebou překonaných dalších  450 výškových metrů, v nohách celkem 11 km. Na turistickou chatu na Šeráku se zaslouženým občerstvením už zbývá dojít pouze 0,5 km. Po dodání energie dojdete kousek k horní stanici lanovky Mračná, nasadíte snowboard či lyže a frčíte dolů po sjezdovce, která vede přes Čerňavu až do Ramzové. Název Mračná je opravdu výstižný! Kdykoli jsem toto místo navštívil, bylo zahalené v mracích a ukazatele směru byly pokryty silnou námrazou. Když jsem poprvé již za tmy uháněl po čerstvě ufrézované sjezdovce dolů, věděl jsem, že námaha vynaložená na cestě stála za to, a že tuto trasu jistě ještě několikrát zopakuji.
V batohu by vám neměla chybět termoska s čajem, zásobní oblečení, ponožky a teplé rukavice. Nedejte se odradit Jeseníkem bez sněhu. Důležité je, aby byl sníh na ramzovské sjezdovce (např. info z kamery na www.holiadyinfo.cz). V takovém případě se budete od rozcestníku Pod Strmým již bořit ve sněhu a ze Šeráku pěkně pofičíte.
Přeji vám úspěšný výlet a doufám, že vás zimní příroda nadchne natolik, že si tuto trasu rádi několikrát zopakujete.
 
Související články
Hlaďák - noční můra aktivních lidí
Na běžkách na Poledník
Výherní Bílá stopa na Šumavě
Běžkařská hra s počasím na Ramzové
Na běžkách Stolovými horami
Jarní skialp v západních Tatrách
Zimní přechod Trojmezné
Tištění průvodci zimní Moravou zdarma
Běžkařská štafetová 24hodinovka v Jeseníkách
 
Přečteno 2792x
 
 
 
Komentáře
Mračná, Čerňava, Šerák... Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: