Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Lesotho

Hakome – Vesnice kanibalů

Miroslav Černý / 14.11.2008
Na severu Lesotha, jen kousek od hranic s JARem poblíž města Butha-Buthe, leží ukrytá pod skalním převisem vesnička Hakome. Teprve nedávno se objevila na pomyslné cestovatelské mapě a díky své izolovanosti si s největší pravděpodobností ještě po nějakou dobu uhlídá pomalu odkrývané tajemství své existence.
 
Někomu možná bude vzdáleně připomínat Mesa Verde, sídliště lidu Anasazi na jihozápadě Spojených států, někdo jiný si ji třeba troufne přirovnat ke skalním městům v turecké Kappadokii. Pokud je mi známo, žádné z těchto mnohem proslulejších míst se však nemůže pochlubit kanibalskou historií svých obyvatel. Hakome ano.
Sever dnešního Lesotha byl první oblastí, kterou se podařilo náčelníkovi Moshoeshoe sjednotit. Že nešlo o snadný proces, dokazuje už samotná skutečnost, že právě ve vesnici Hakome budoucímu králi všech Basothů snědli strýce. Ten, když se dozvěděl o potupné smrti svého příbuzného, vtrhl do vsi, zajal všechny, kteří se lidských hodů zúčastnili, a zorganizoval obřad, během kterého měli být zajatci obětováni. V poslední chvíli se ale Moshoeshoe zachoval jako velký stratég, obřad pouze zinscenoval a odsouzeným dal svobodu. Tímto milosrdným činem získal na svou stranu další z basothských kmenů, rozšířil svou moc, a připravil si tak půdu pro budoucí sjednocení Lesotha. Od té doby se mu také říkalo Moshoeshoe Velký.
V současné Hakome již kanibalskou minulost mnoho nepřipomíná. Barevné domky pod převisem jsou dobře udržované, obyvatelé vstřícní. Snad jen přetrvávající snaha ukrýt vesnici před očima okolního světa usvědčuje místní, že nejspíš mají skutečně co tajit. Na obvykle dostupných mapách není vesnice zaznačena, a pokud někdo cestu přeci jen zná, musí absolvovat krkolomný sestup na dno horské soutěsky. Tam nás čekalo zdvořilé uvítání. Jen náčelník zůstal ukrytý uvnitř jednoho z obydlí a zamítl naši žádost o delší pobyt. Nemůžu se zbavit pocitu, že jsme ho překvapili uprostřed svátečního oběda ve stylu gurmánských předků.
 
Související články
Lesotho - království v oblacích
Na trase Maseru – Semonkong
Basothský pony je … zvíře!
 
Přečteno 871x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: