Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > materiály

GoreTex – záruka nepromokavosti a prodyšnosti

Redakce, Jana Linková / 29.05.2000
Každý, kdo se kdy vydal na cesty, ví, že jsou dvě základní vlastnosti, které by mělo jeho oblečení a boty mít – nepromokavost a prodyšnost. V opačném případě se i kratší výlet může změnit v nepříjemný zážitek.
 

Potíž je ovšem v tom, že se obě vlastnosti poměrně těžko slučují dohromady. Není problémem vytvořit nepromokavý oblek či botu – viz pláštěnky a holinky. Jejich společnou nevýhodou je ovšem neprodyšnost. Naopak dobře prodyšné materiály se obyčejně promočí už při prvních kapkách deště.

Výsledkem snah výrobců dát zákazníkovi to, po čem touží, jsou rozličné membrány. Jedním z nejznámějších a skutečně dobře sloužícím materiálem je GoreTex, produkt americké společnosti Gore.

Charakteristika
Základem je mikroporózní struktura membrány, kterou tvoří polymerová vlákna z PTEF neboli polytetrafluorethylenu. Voda do běžné látky proniká po kapkách, ovšem póry v GoreTexu jsou 20 000 krát menší. Na druhé straně jsou ale póry dostatečně velké na to, aby jimi prošly jednotlivé molekuly vodní páry (jsou 700 krát menší), tj. aby jimi mohl odcházet pot v podobě vodních par.

Aby toho nebylo málo, přidejme ještě několik dalších zajímavostí o GoreTexu:

membrána je silná 0,01 mm,
metr čtvereční váží 20 gramů,
na jednom centimetru čtverečním je 1,5 miliardy pórů,
tepelná odolnost je od –250 do 260°C.

K tomu je třeba přičíst ještě značnou odolnost vůči chemikáliím a mechanické námaze, což podstatně zvyšuje životnost membrány.

Způsoby laminace
Membránu nestačí jen vyrobit, je nutné ji umět také zakomponovat do výrobku. V případě oděvů se používá dvou nebo třívrstvé laminace. Znamená to, že se membrána nalaminuje na vnitřní stranu povrchové látky a k tomu se pak volně přišije už podšívka, anebo se všechny tři části (vrchní látka, membrána a podšívkovina) nalaminují na sebe, takže vznikne kompaktní třívrstvý materiál.

V současné době existují čtyři druhy takto vyráběných materiálů: dvouvrstvá a třívrstvá laminace v klasickém provedení, třívrstvý laminát XCR se zvýšenou prodyšností a odolností vůči otěru a dvouvrstvý Paclite s malými kapičkami na povrchu membrány nahrazujícími podšívku, určený pro lehkou turistiku.

Do bot se používá čtyřvrstvá goretexová podšívka, kde je vrchní materiál umístěný směrem k noze, izolační vrstva sající pot a zajišťující ochranu proti mechanickému poškození, membrána a síťovina přikládaná na vnitřní stranu kůže či jiného svrchního materiálu boty. Pro letní obuv se používají pouze třívrstvé podšívky zbavené izolační části. Také goretexové podšívky se vyrábějí v mnoha provedeních odpovídajících různým nárokům kladeným na obuv v rozličných podmínkách.

Aby nedocházelo k průniku vody ve švech, zalepují se u oděvů i bot místa šití speciálními páskami.

Náročné podmínky pro výrobce
Stejně, jako si firma střeží tajemství výroby a laminační technologie, hlídá si také kvalitu výrobků, do nichž použití své membrány schválí.

Výrobce, který má zájem šít oděvy nebo s goretexovou membránou, musí splňovat značně obtížné podmínky. V celé východní Evropě ji má  v oblasti textilní výroby pouze několik firem, přičemž téměř každý týden přichází do Gore žádost o její propůjčení. Prioritním hlediskem výběru není objem výroby, ale důraz na maximální kvalitu a užitečnost finálního produktu. Pokud firma požadavkům vyhoví, může si zakoupit podšívky a látky s nalaminovanou membránou.

Materiály, na něž byla membrána laminována, přitom musely nejdříve obstát ve velice náročných testech, například v odolnosti vůči otěru, ve stálobarevnosti, mechanické odolnosti atd. Vlastní výrobek je pak proto sledován především z hlediska nepromokavosti. Gore totiž až na základě těchto testů schvaluje výrobcům uvedení jednotlivých modelových řady na trh. Ani tím však její vliv na kvalitu produktu nekončí, protože i během výroby jednotlivé výrobky pravidelně ověřuje. Tím, kdo z těchto testů těží nejvíce, je pak ovšem koncový spotřebitel, jemuž se výraznou měrou snižuje riziko nákupu nekvalitního zboží.

 
Související články
Bunda Pinguin Parker z materiálu Gelanots
 
Přečteno 8036x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: