Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie

Fotografování v Asii

Redakce, Ivan Brezina / 6.02.2001
Považoval je král za turisty? Ne, ne, král věděl, že to nejsou turisti, že to je kmen. Nemohli to být turisti. Neměli sebou přece žádné fotoaparáty!" David Tomory: A season in heaven. True tales from the road to Kathmandu (1996)
 
    Asie je velice barevný a fotogenický světadíl a nevzít si sebou fotoaparát by proto byla velká škoda. Pokud jste nikdy nefotili, pořiďte si automatický "foťák pro blbce", který kromě výběru fotografovaného objektu dokáže zařídit všechno ostatní za vás. Na českém trhu stojí kvalitnější přístroje tohoto typu od tří tisíc korun výše, skvěle se nám osvědčil japonský Olympus MJU-1. Výhodou je připlatit si a koupit fotoaparát se zoomovým teleobjektivem, který vám umožní přitáhnout si vzdálenější objekty. Některé "cestovní verze" automatických fotoaparátů také mají zvýšenou odolnost proti prachu a dešti, což je v Asii výhoda. Pro fotografování při potápění se dá zhruba za pět set korun koupit speciální vodotěsná kamera na jedno použití. S novým fotoaparátem doma před odjezdem vyfoťte několik filmů, abyste se s ním patřičně sžili.

   Pokud vlastníte kvalitnější fotoaparát s výměnnými objektivy, vezměte s sebou UV filtr, který v ostrém tropickém slunci zabrání "vyšisování" barev. Pro focení v horách se hodí filtr typu skylight - barvy s ním budou jasnější a zvýší se kontrast. Filtr také ochrání objektiv před prachem.

    Filmy renomovaných světových výrobců koupíte v Asii skoro všude za ceny srovnatelné s domácími, problémy jsou občas jen se sháněním vyšších citlivostí. Také filmy na diapozitivy nebývají k dostání. Nekupujte filmy z výloh obchodů (jejichž citlivá vrstva bývá zničena horkem) a filmy s prošlou záruční lhůtou. Všimněte si, jestli není krabička vyšisována sluncem a zkontrolujte datum, dokdy je film použitelný. Ideální je nakupovat ve specializovaných obchodech v hlavních městech, kde bývají filmy uloženy v lednici a je minimální riziko, že koupíte nekvalitní padělek zboží známé firmy. Baterie do fotoaparátu se v odlehlých oblastech špatně shánějí, vezměte si proto sebou náhradní.

    V řadě asijských měst už fungují dobře vybavené minilaby, kde vám filmy na počkání vyvolají a zhotoví kvalitní fotografie (neplatí pro diapozitivy, ty si budete muset nechat vyvolat až doma). Výrobci často uvádějí, že by se exponované filmy měly vyvolat co nejdříve, pokud je ale nebudete nechávat v batohu na poledním slunci, vydrží podle našich zkušeností beze změny řadu měsíců. Letištní rentgeny bývají většinou opatřeny nálepkou "FILM SAFE", několikanásobné projetí filmu rentgenem jej ale může poškodit. Vyplatí se proto vyndat filmy a fotoaparát z batohu a nechat si je zkontrolovat při osobní prohlídce zvlášť.

    Nejlepší snímky pořídíte ráno a večer, kdy je díky šikmému světlu všechno mnohem plastičtější. Přes poledne, kdy je slunce vysoko, skoro nemá smysl fotografovat, protože snímky nebudou mít patřičnou atmosféru. V té době je navíc velký kontrast mezi světlem a stínem, s nímž si někdy expozimetry lacinějších přístrojů nedokáží poradit. Výsledkem bývají příliš tmavé nebo naopak přesvětlené plochy (největší nebezpečí hrozí při focení na sněhu). Na dosvícení objektů, fotografovaných v protisvětle, použijte blesk, jinak budou tmavé. Při focení u moře se někdy poletující mikroskopické kapičky slané vody usadí na objektivu, který pak oslepne. Stačí ho jemně otřít vatičkou namočenou v čistém lihu, který bývá k dostání v lékárnách.

    Přestože se většinou domorodci fotí velice rádi, v některých turistických oblastech po vás za to budou chtít bakšiš. Řešením je fotit lidi z dálky teleobjektivem, aby o tom nevěděli. Jinak je jenom na vás, jestli jim zaplatíte nebo ne, kromě pokřikování a tahání za rukáv Vám většinou žádné nebezpečí nehrozí. Za focení byste neměli dávat peníze dětem, které se tak učí žebrat. Pokud si o to sami řeknou, sluší se ale dát pár drobných důstojným svatým mužům či buddhistickým mnichům, kteří vám rádi postojí modelem. V Indii, Pákistánu a některých dalších zemích vás budou houfy dětí i dospělých přemlouvat, abyste je zadarmo zvěčnili a poslali jim snímek. Neustálé odhánění "dobrovolníků", kteří vám polezou do záběru, může být dost únavné.

    Pokud k tomu předem nedostanete výslovný souhlas, neměli byste fotografovat zahalené muslimské ženy, spalování mrtvých a vše, co může mít strategický vojenský význam (což jsou v některých zemích třeba i přehrady, letiště, mosty či nádraží). Také v některých chrámech se nesmí fotit. Jestliže jste na pochybách, zeptejte se.

    Velkým problémem při focení na první exotické cestě bývá to, že člověku připadá zajímavé a fotogenické úplně všechno. Doma pak nad vyvolanými snímky většinou zjistíte, že jste spoustu drahého materiálu vyplýtvali na věci, které za to vlastně vůbec nestály. Na několik prvních dní, než se člověk v novém prostředí rozkouká, se proto vyplatí uložit si zákaz focení.
 
Související články
Soutěž o fotografickou publikaci Motani
Kulturní šok Made in India - záruka kvality
 
Přečteno 895x
 
 
 
Komentáře
fotografovani v ...Karel Wolf, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: