Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Firnové svahy

Redakce, Zbyněk Jiroušek / 1.12.2000
Zima začíná a pohyb na sněhových i ledových svazích se stává pro lyžaře součástí zimních radovánek. Pohyb po firnových svazích však není jednou z nich.
 

K velkému překvapení mnoha turistů, s firnovými svahy se můžeme setkat i v letních Tatrách. Mírný firnový svah svádí k falešnému dojmu bezpečí. Už jsem to slyšel při chystané expedici na Jurské Alpy: "Na co mačky a cepín, ty to všechno moc dramatizuješ" Tak jak to vlastně je?

Představme si mírný firnový svah o sklonu 200, výškový rozdíl asi 40 m, končící v suti. Vědci měřením zjistili, že na mírném tvrdém firnu, dosáhnete po uklouznutí až 95 % rychlost volného pádu. Na měkkém firnu to vychází o "něco lépe", jen 67 %. Na tvrdém tedy přistanete v hromadě kamení rychlostí 90 km/h! Zkuste vyskočit po hlavě ze 30-ti metrů z okna na ulici. Dramatizuji, že?

Se vzrůstajícím sklonem svahu se smazávají rozdíly mezi tvrdým a měkkým firnem. Při 400 už to je plných 98 % volného pádu, 125 km/h. Děsivé…. Takže je naprosto nutné mít nacvičenou techniku brždění cepínem a schopnost bleskem zareagovat. Když se to rozjede, tak nemáte šanci. Technika brždění se liší podle toho, zda jsou na botách mačky. Mačky slouží k neuklouznutí a když se přesto stane, tak jsou ke škodě, protože se postarají o jízdu v nekontrolovatelných saltech s možností nabodnutí se na cepín. Je potřeba ihned ohnout nohy a tyhle reflexy musíte nacvičit!

Když už musíte překonat firn bez výbavy, musíte to udělat pomocí lana, které bude dobíráno ze zajištěného štandu. O způsobech jištění se dočtete v učebnici horolezectví, viz odkaz na literaturu na konci. Musím se přiznat, že se občas svezu na firnu, ale jen tam, kde vidím bezpečný dojezd a kde není příliš příkrý svah. Např. letos v červenci jsme si takto zrychlili sestup z Rysů v Tatrách, kdy jsme sjeli ze sedla Váha k chatě pod Rysy za necelé dvě minuty (nahoru jsme supěli půl hodiny). Kdo však zná kotlinku pod Váhou ví, že to není nebezpečné.

 
 
 
Přečteno 975x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
RysyLuky, Reagovat
odkaz na literaturujames, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: