Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > expedice

Extrémní závody Adventure Race

Jan Smolík / 26.04.2008
Sportovní časomíra obvykle ukazuje minuty a sekundy, někdy ještě zpřesněné na setiny či tisíciny. Jsou však sportovci, pro které tyto ukazatele nehraji velkou roli a považují je za malicherné. Jejich časomíra odměřuje hodiny a dny. Nemluvíme tu o žádných etapových či automobilových závodech. Jde se pěkně po svých a nonstop několik dní (často bez spánku). Těm závodům se říká Adventure Race.
 

Od bruslí po rafting 

Česky by se to přeložilo jako dobrodružný závod. Je to výstižné. Závodění je sice na prvním místě, ale důležité je i to, že se týmy pohybují krásnou přírodou, někdy i divočinou, a poznávají nová místa. Při závodech Adventure Race je trať v terénu vyznačena pouze kontrolními body a čtyřčlenné týmy si mezi nimi samy hledají optimální postup. Pohybují se přitom pomocí různých prostředků, které pro daný úsek stanoví organizátor. Nejčastěji to je chůze, horské kolo, kánoe a kolečkové brusle. Ale podle místních podmínek jsou zařazovány i další disciplíny. Různé pomůcky, jako kola či kánoe, sice urychlují pohyb, ale někdy si závodníci přejí, aby šli radši bez nich.
Aby dlouhé úseky nebyly jednotvárné a aby všestrannost závodníků musela být co největší, jsou zařazovány takzvané vložené disciplíny. Jedná se většinou o techničtější pasáže. Může to být skalní lezení, lanové překážky, jeskyňaření, rafting na umělém kanálu nebo třeba jízda zručnosti na kole. Závodníci tak zjišťují, že kvůli zahnání nudy při závodech visí třicet metrů nad zemí a snaží se po dvě stě metrů dlouhém, lehce stoupajícím laně dostat na druhou stranu údolí. Oblíbené je i slaňování ve vodopádu, což sice není o moc jiné než obyčejné slanění, ale zato jste mokří od hlavy až k patě. Pořadatelé se na úkor závodníků často dost vyřádí.

Délka závodů

Existují krátké odnože, ale i dlouhé, expediční závody, které trvají od dvou do sedmi dnů. Trať obvykle měří od 300 do 1000 km. Délka ostatně nebývá nejvíce vypovídající. Hodně záleží na profilu trati, propustnosti terénu a převládajícím dopravním prostředku. Mistrovství světa 2005 na Novém Zélandě měřilo „pouhých“ 400 km, a přitom to týmům zabralo celý týden. Místní buš byla tak hustá, že někdy měli závodníci problém ujít za hodinu kilometr. Další rok bylo MS ve Švédsku, měřilo dvakrát tolik, ale zabralo stejně času.

Týmová práce

Specifikem Adventure Race je, že týmy jsou povinně smíšené, resp. musí se účastnit alespoň jedna žena. To je nutí ke značné spolupráci. Holky sice bývají v první části závodu pomalejší, ale zato bývají psychologicky uklidňujícím elementem a ke konci vydrží nejvíc.V průběhu vícedenního závodu přijde krize na každého, takže si jednotliví členové musejí

pomáhat. Tahání je samozřejmostí. Nejjednodušší je to na kole, jde to ale třeba i na bruslích či kajaku, do kopce pomáhá tahání i při chůzi. Na Czech Adventure Race 2005 tahal dánský tým svého vyčerpaného kolegu i při plavání. Naložili ho na nafouknuté duše a tahali ho bazénem, dokud „neodplaval“ předepsanou dávku. Závodníci se musejí rovněž hlídat při mapování, unavený navigátor snadno udělá chybu a vyrazí třeba úplně na druhou stranu. Kvůli tomu vznikají nejčastější spory. Přestože vás po několika dnech všichni štvou, nesmíte se v týmu pohádat.

Spánková strategie

Doba odpočinku se do celkového času závodu také započítává, a proto je důležité mít dobrou spánkovou strategii. Při kratších závodech, kdy vítěz stihne trať za 50 hodin, se většinou nespí vůbec. U delších závodů je však spánek potřeba, takže se týmy většinou snaží urvat někde půlhodinku či hodinku. Pomáhá i krátké pětiminutové schrupnutí ve škarpě u silnice. Školu ve spánkové strategii však ukázal legendární kapitán týmu Nike - Ian Adamson při MS 2006 ve Švédsku. V době, kdy po čtyřech dnech ztráceli na vedoucí tým dvě hodiny a do cíle zbýval pouhý den, se čekalo, že ještě zkusí zaútočit. Ian však zavelel, že se místo toho jde na neuvěřitelných pět hodin spát. Odpočatý tým během následujícího dne sedmihodinovou ztrátu rychle smazal a nakonec ještě dvě hodiny svým soupeřům přiložil.

Kořeny Adventure Race

Adventure Race vznikl již v osmdesátých letech, vzorem tehdy byla automobilová Rallye Paříž-Dakar. Ve světe od té doby vzniklo mnoho závodů. Nejstarší nepřetržitě existující závod je asi novozélandský Southern Traverse. Nejznámější je však asi americký Primal Quest. Díky kvalitnímu sponzorskému zajištění se mu totiž podařilo přitáhnout pozornost médií a s balíkem cen v hodnotě čtvrt milionu dolarů je také asi jediným závodem, na kterém můžete vydělat. Závodníci jsou totiž všichni amatéři a tomuto sportu se věnují ve volném čase.

Czech Adventure Race 2008

Závody tohoto typu je možné si vyzkoušet i v ČR. První ročník uspořádali již v roce 2003 Tomáš Vaněk a Martin Pádivý. V současnosti pořádá Martin Pádivý 24hodinový závod a Tomáš Vaněk se rozhodl pro delší tratě. Limit se ustálil na 75 hodinách (tři dny, tři noci a tři hodiny) a délka trati na 360 kilometrech. Pod názvem Czech Adventure Race 2008 se tak letos od 26. do 31. srpna v Orlických horách uskuteční již 6. ročník. Pokud máte zájem se o závodě dozvědět více nebo si jej dokonce vyzkoušet, můžete se podívat na www.adventurerace.cz nebo na www.caes.cz.
 
Související články
Hlaďák - noční můra aktivních lidí
Cyklistickým peklem - tři největší bikové extrémy světa
Ve spárech Aljašky - nejmrazivější extrém planety na kole
Související odkazy
Adventure Race
Česká asociace extrémních sportů
 
 
Přečteno 2149x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: