Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Ukrajinou na kole

Etapa ze Slaného na Hlavák

Milan Silný / 16.11.2005
Projet na kole Chile pěkně od severu k jihu, je určitě nádherná záležitost. Vylézt na Damávand, na nejvyšší horu Iránu, do 5671 metrů nad moře, je rovněž skvělá myšlenka. Ani jeden z těchto návrhů však neprošel. Pro letošek volíme variantu méně nákladnější, ale rovněž velice dobrodružnou. Vydáme se v červnu na Ukrajinu a na kole projedeme Zakarpatskou oblast, nebo chcete-li Podkarpatskou Rus.
 

Co o Ukrajině víme? Že je nebezpečná, i budoucího prezidenta tam málem otrávili. „Opatrnosti nikdy nezbývá. Ve větší skupině doporučuji stany stavět co nejblíže u sebe, držet hlídky u ohně po celou noc a být připraven vždy rychle vyběhnout ven. Kola nechejte uprostřed a pořádně provažte lany. Nejezděte na kole sami. Kromě hranic nikdy a nikomu nedávejte z ruky pas! Obzvláštní pozor si dejte na opilce navštívivší vaše tábořiště.“ Tato optimistická slova jsme vyčetli v letáku jedné cestovní kanceláře, která na Ukrajinu pořádá své výpravy. No, máme se na co těšit. Uvidíme, jak to dopadne.

Ukrajina dle Olbrachta

 „V tomto kraji kopců na kopcích a roklí v roklích, kde se v tlejícím soumraku pralesů rodí prameny a umírají prastaré javory, jsou posud začarovaná místa, odkud se ještě nikdy nedostal ani jelen, ani medvěd, ani člověk. Pruhy ranních mlh, ploužící se namáhavě po korunách smrků vzhůru do hor, jsou průvody umrlých, a oblaka, proplouvající nad úžlabinami, jsou zlí psi s otevřenými tlamami, kteří se za horou snesou, aby někomu ublížili. A dole, v úzkých údolích řek, ve vesnicích, které jsou zelené kukuřičnými poli a žluté květy slunečnic, žijí vlkodlaci, kteří překulivše se večer po soumraku přes kládu, se mění z mužů ve vlky a k ránu opět z vlků v muže, zde se v měsíčních nocích mladé vědmy prohánějí po koních, v které proměnily své spící muže, a čarodějnic netřeba hledati za sedmi horami a sedmi řekami ve větrných údolích, nýbrž ty zlé možno potkati na pastvinách, jak sypou do tří dobytčích stop soli, aby zbavily krávy mléka, a ony dobré lze kdykoli navštíviti v jejich chýších a odvolati od konopných trdlic, aby zaříkaly hadí uštknutí nebo koupelí v odvaru z devíti bylin udělaly z dítěte neduživého silné. Zde žije ještě Bůh.“ Tak popsal Zakarpatskou oblast Ivan Olbracht ve své knize Nikola Šuhaj loupežník.

Česká etapa na Hlavní nádraží

V 19 hodin vyrážíme na kole ze Slaného. Dnešní zahřívací etapa do Prahy na Hlavní nádraží měří 44 kilometrů. „Na Ukrajinu na kole? To je nějaká blbost ne?“ uvažuje nahlas výrostek, který se k nám na svém dosluhujícím bicyklu na chvíli připojil v Kolči. Pod hradní zříceninou Okoř si vychutnáváme na dlouhou dobu poslední české točené pivo. Registrujeme oku lahodící večerní Hradčany osvětlené zapadajícím sluncem. Dvoučlenná ochranka Karlova mostu nám uděluje slovní důtku, protože každé malé dítě přece ví, že po Karlově mostě se na kole nejezdí. Kolem desáté večerní hodiny se k nám na „Hlaváku“ připojuje Pítrs. Dnes ráno se vrátil z pracovní návštěvy Běloruska, a tak si potřeboval trochu odpočinout a zabalit cyklistické nádobíčko. Jsme kompletní. Je nás šest, což považujeme za dostatečný počet na to, aby si na nás na Ukrajině hned tak někdo nedovoloval. I když kdo ví, jak by se situace vyvinula, kdyby ten někdo měl u sebe střelnou zbraň a žádné zábrany ji použít.
Naložení kol do vlaku probíhá až nezvykle pohodově, za což vyslovujeme zaměstnancům ČD veřejnou pochvalu.

 
Následující díly
2. Slovensko – výstupní stanice
3. Cítíme Ukrajinu
4. Posvátné ukrajinské krávy
5. Jak se láme přehazovačka
6. My v Goletově údolí
7. Verchovinou s pubertálním dohledem
8. Ukrajinci – gastarbeitři v Čechách
9. Siněvirský národní park
10. Olbrachtova Koločava
11. Ukrajinci jedni šikovní
12. Doprava kol na ukrajinsko-slovenské hranice
13. Domnělý silniční hraniční přechod
14. Lístečková hra na hranicích
15. Noc v uličce lehátkového vagónu
Související články
Doprava na Ukrajině
 
 
Přečteno 1505x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: