Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Džungle

Redakce, Petr Stuchlík / 26.06.2003
Jestliže je snadné na poušti zabloudit, tak v džungli je to úplná hračka. Na poušti je viditelnost na kilometry. V džungli se snižuje na několik málo metrů.
 

Džungle má tři vrstvy vegetace. První tvoří traviny, keře a malé stromky zhruba do výše dvou metrů. Je to těžko prostupná spleť. Druhou vrstvu tvoří stromy a větší keře s výškou asi 5 - 10 m. Třetí vrstva jsou vysoké stromy s plochými korunami. Díky této husté vegetaci je v džungli příšeří a neskutečná vlhkost. Relativní vlhkost zde dosahuje minimálně 90%, ale nejčastěji 100%. Důsledkem je, že se člověk v džungli silně potí. Pot se neodpařuje a stéká mu v potůčcích pod oděvem. Ze stromů a keřů neustále kape voda. Špatně se zde dýchá. Kdo to nezažil, těžko si dokáže představit něco tak úmorného. Každý krok vyžaduje neskutečnou námahu. Jste mokří pod šaty, oblečení je nasáklé vodou, prší na vás.

Velice záhy začne oblečení plesnivět a vy máte po několika dnech celou sérii kožních onemocnění. Navíc mokrá kůže je snadno zranitelná a když se škrábnete, nechce se to hojit. Od travin a keřů jste poškrábaní neustále. Útočí na vás hejna hmyzu, smlsne si kdejaký parazit.

Z toho plyne ponaučení. Nelezte tam, pokud nemusíte. Pokud musíte, vezměte si vysokou, velmi pevnou a odolnou obuv, oděv, který se jen tak neroztrhne a je nepromokavý, nevystavujte nechráněnou pokožku. Na hlavu si dejte klobouk, který zabrání, aby vám voda stékala za krk a do očí. Držte se stezek.

Většina patogenních kožních plísní a kvasinek zmizí jakmile se dostanete do sucha a na slunce. Ale některé vyžadují zdlouhavé léčení a některých se nezbavíte už vůbec. Pijavice nechytíte, pokud při průchodu loužemi a potoky budete mít pokožku chráněnou silným oděvem. Např. vojenskými maskovacími kalhotami. Jinak je nejvhodnější je odstraňovat upálením nad zapalovačem nebo cigaretou (ale ty jsou většinou mokré tak, že nehoří). Jakoukoliv ranku nebo škrábanec je nutné důkladně dezinfikovat a zakrýt alespoň před hmyzem. Právě ze zanedbaných malých ranek, se mohou vyvinout nepříjemné komplikace.

Cizopasný hmyz způsobuje doslova muka. Natření repelentem pomůže jen na několik minut, protože pak ho pot odplaví. Prevencí je několik dnů předem se ládovat B-Komplexem. Ten do jisté míry hmyz odpuzuje. V džunglích vám hrozí onemocnění malárií. A to s dost vysokou pravděpodobností. Oblasti, kde se malárie vyskytuje, jsou notoricky známé, takže rozhodně neváhejte a pořiďte si některý z protimalarických prostředků a také je užívejte. Pamatujte, že i tak nejste zcela chráněni. Stejně nemají 100% účinnost.

No a pak je tu různá jedovatá havěť. Hadi, pavouci, žáby, housenky, stonožky a podobně. Naštěstí při průchodu džunglí naděláte tolik hluku a postupujete tak pomalu, že většina z nich před vámi dávno uteče.

Článek převzat z www.czechaid.cz.

 
Související články
Kurz přežití v džungli
 
Přečteno 1150x
 
 
 
Komentáře
něco navícKarel Wolf, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: