Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Dobrovolníkem v zahraničí

Redakce, Eva Bečvářová / 31.05.2001
Získat pracovní vízum do zahraničí bývá většinou velmi obtížná a zdlouhavá záležitost. Pokud přeci chcete zkusit pracovat za hranicemi naší vlasti a ještě navíc pomoci potřebným, dobrovolná práce je možná pro vás to pravé
 

Krátkodobé projekty Dlouhodobé projekty

  Rok 2001 byl vyhlášen Mezinárodním rokem dobrovolníků. Vzhledem k tomu bychom se mohli o dobrovolnické práci dozvědět něco víc. Tuto práci můžete samozřejmě vykonávat také na území naší republiky a všichni vám budou moc vděčni. Ovšem v tomto článku se zaměříme na dobrovolnické práce v zahraničí. Předem bych jen chtěla předeslat, že práce dobrovolníků není, jak uvedla jedna agentura zabývající se organizováním těchto prací, laciná dovolená v zahraničí, levný jazykový kurz či šance na získání pracovního povolení. Kdo by k tomu chtěl takto přistupovat, tak bude překvapen a zklamán a ať už raději nečte dál. Dobrovolná práce na zahraničním projektu také není cestou ke zbohatnutí, což ostatně vyplývá i z názvu. Vy jste tu proto, abyste pomohli jiným. Přesto to jistě má přínos i pro samotného dobrovolníka.


Dobrovolník a dobrovolná práce
"Dobrovolník je člověk, který nabízí své znalosti, čas a energii v rámci kolektivního úsilí o dobrou věc.
Dobrovolník aktivně pracuje pro veřejný zájem, vidí rád smysl toho, co dělá, a je rád, když může pomoci jiným.
Dobrovolníci - účastníci projektů - mají možnost získat při společné práci praktické zkušenosti, poznat nové přátele z celého světa, uvědomit si rozdíly, které mezi nimi existují, zdokonalit se v cizím jazyku a poznat jinou kulturu.
Dobrovolnictví/dobrovolná práce znamená: pracovat v týmu na projektu, přispívat místním lidem, získávat znalosti o různých zemích a porozumět jejich kultuře a jejich zvykům.
Dobrovolnictví/dobrovolná práce vyžaduje: vysoký stupeň motivace a týmového ducha, otevřenou mysl a smysl pro solidaritu, schopnost adaptovat sama sebe do nového prostředí.
Dobrovolník může být každý, nezáleží na profesi, záleží jen na chuti na něčem se podílet."

Tak, tolik z moudrých knih. Teď se na to podíváme "lidověji".

KRÁTKODOBÉ PROJEKTY

  Začneme krátkodobými pobyty, protože těch je stále větší nabídka a jsou zřejmě také populárnější, než pobyty středně či dlouhodobé. Mezinárodní tábory dobrovolné práce (International Volunterers Projects) či "workcamps" většinou trvají 2-3 týdny. Probíhají dnes už ve většině zemí světa, a to hlavně v době letních prázdnin, i když existují i mimosezónní akce. Sejde se tu parta 8-20 mladých lidí z různých zemí, kteří společně pracují pod vedením místního vedoucího na veřejně prospěšném projektu nebo určitým způsobem spolupracují s místními obyvateli či organizacemi.

  Zaměření projektů je rozmanité, avšak jedná se většinou o práce, pro které není třeba žádná speciální kvalifikace. S největší pravděpodobností se nebude jednat o práce, kde byste museli mít obavu z fyzického či psychického nezvládnutí zadaných úkolů.

Několik vybraných příkladů náplně práce na dobrovolném projektu: 
oprava kašny na centrálním náměstí vesnice
úprava vegetace v okolí řeky
oprava staveb, stezek, zdí ve vesnici z 15. století
organizace folklórního festivalu, instalace stánků s občerstvením
obnova ubytoven pro sociálně slabé rodiny, malování, práce se dřevem apod.
různé renovační práce, čištění zbytků opevnění, oprava kamenných zdí…
doprovod handicapovaným lidem, asistence postiženým při hygieně, stravování, oblékání, ale i při udržování pořádku apod.

  Tato práce je dobrovolná a není tedy placená. Pracuje se obvykle 4-6 hodin denně, 5-6 dní v týdnu. Účastníci mají zdarma zajištěno společné stravování, ubytování a další program v průběhu akce, jako jsou výlety, sport, zábava. Sami si musí zajistit a zaplatit dopravu, pojištění, kapesné apod.

  Je snad tedy zřejmé, že se nejedná o výdělečnou akci, ale jak už jsme řekli, přínos to jistě bude mít. Kromě hřejivého pocitu, který vás zalije při pohledu do vděkem přetékajících očí těch, kterým jste pomohli, můžete díky pobytu poznat zemi a život v ní i jinak, než jako turisté, zdokonalit se v její řeči, ověřit si svoji samostatnost, rozhodnost a přizpůsobivost.

  Každý účastník by měl mít základní znalost angličtiny. Výhodou, někdy i nutností, je, abyste hovořili také jazykem dané země. S největší pravděpodobností se dobrovolníkem stanete za pomoci a prostřednictvím některé české či zahraniční organizace, která se touto činností zabývá. U nás je to např. INEX-SDA (www.webhost.cz/inex) či HESTIA (www.ecn.cz/hestia).

  Každá organizace si může klást své podmínky účasti na projektech. Nejspíše sem bude patřit dosažení určité věkové hranice. Nejčastěji je to věk 18 let, i když výjimečně se mohou zúčastnit i starší 15 let. Na druhou stranu, tato hranice může být u náročných projektů posunuta i nahoru. Další podmínkou nejspíš bude složení členského a účastnického poplatku.

  Před odjezdem se také dobře informujte na vízovou povinnost s danou zemí. Jelikož se jedná o dobrovolnou, a tudíž neplacenou práci, je do řady zemí možné vycestovat na turistické vízum, popř., má-li Česká republika s danou zemí bezvízový styk, není nutno se o vízum starat vůbec. Právní systém některých zemí ale nezná termín "dobrovolná práce". V takovém případě by bylo možné, že byste si museli za pomoci vaší organizace vyřídit pracovní povolení. Vždy se tedy pro jistotu informujte u vaší organizace na váš konkrétní případ, abyste nebyli na hranicích překvapeni.

STŘEDNĚ - DLOUHODOBÉ PROJEKTY

  Jedná se o tříměsíční, půlleté, roční i delší projekty, které jsou jaksi "důležitější", než krátkodobé akce. I proto jsou na dobrovolníka kladeny mnohem vyšší nároky. Síto je mnohem hustší co do počtu i typu prací i co do výběru zemí. Ten, kdo se rozhodne strávit rok v cizině, musí alespoň průměrně ovládat řeč hostitelské země, být připraven žít v jiné a cizé kultuře - zkrátka, být připraven, jak se říká, na vše a na cokoliv. Na oplátku získá obrovskou životní zkušenost.

  Abyste se stali dobrovolníkem na dlouhodobém projektu, můžete kontaktovat organizace dobrovolné práce u nás i v zahraničí. Pokud kontaktujete zahraniční organizaci, je možné, že vás odkáží na některou českou organizaci, se kterou spolupracují a podat přihlášku bude možné pouze skrze tuto českou organizaci.

  Vybírání dobrovolníků bývá zdlouhavou záležitostí, takže se začněte ucházet o účast na vybraném projektu včas, i několik měsíců předem. Budete-li vybráni, u většiny projektů bude následovat trénink vyjíždějících dobrovolníků a závěrečné proklepnutí.

  Finanční náročnost se liší projekt od projektu. Skromné ubytování bývá většinou poskytováno (není to podmínkou), ale jídlo, kapesné, dopravu, pojištění si nezřídka musí platit každý sám (není to podmínkou). Na podrobnosti vašeho konkrétního projektu je třeba se informovat u zprostředkující organizace.

  Dalším úskalím mohou být víza. Většinou jsou potřeba a získat je na tak dlouhou dobu a coby dobrovolník nebývá snadné. Kategorie dobrovolné práce je totiž konzulárním úředníkům neznámá a tudíž podezřelá.

  Pro lidi s věkem mezi 18-25 let je projekt EVS (European Voluntary Service). Délka projektů je většinou 6-12 měsíců. Velkou výhodou je, že dobrovolník nemusí platit žádné účastnické poplatky a navíc má hrazeny veškeré výdaje (ubytování, strava, doprava, většinou i určité kapesné). V rámci projektu EVS můžete jít pracovat do zemí Evropské Unie, zemí ESVO (Evropské společenství volného obchodu), které jsou členy EEP (Evropský ekonomický prostor - Island, Lichtenštejnsko, Norsko) a zemí, čekajících na vstup do EU (Bulharsko, Kypr, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko). Navíc existuje malé množství projektů do třetích zemí (oblast Středozemního moře, Afrika, Latinská Amerika). Více informací o projektu EVS najdete na www.sosforevs.org nebo na http://europa.eu.int.
Práci zdar, té dobrovolné zvlášť.

 
Související články
Dobrovolníkem v Turecku
Workcamp v Německu
Dobrovolníkem ve světě
Dobrovolníkem na ekologických farmách - projekt WWOOF
Staňte se učitelem v tibetské škole
Dobrovolnicí přes AIESEC
 
Přečteno 17335x
 
 
 
Komentáře
EVSLenka, Reagovat
Práce v zahraničí Reagovat
Web InexuEva Bečvářová, Reagovat
Inex má nový Webmat, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: