Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Dobrovolníkem v Turecku

Lenka Prokopová / 11.05.2005
Nejlepším způsobem, jak poznat cizí zemi je necestovat jako běžný turista, ale stát se aspoň na chvíli její součástí. Využila jsem si možnosti žít a pracovat v Turecku přes dobrovolnickou organizaci, která nabízí krátkodobé i dlouhodobé pracovní tábory.
 
Snadno se tak dá bez věkového omezení dostat do míst na celém světě, která jako běžný turista nenavštívíte. Jste v přímém kontaktu s místními lidmi a zároveň poznáte kulturu a zvyklosti zemí dalších dobrovolníků. Ve skupině pracuje nanejvýš 15 lidí – ze stejné země mohou být maximálně dva.

Náplní práce může být cokoli – příprava festivalů, práce s dětmi, v uprchlických táborech, zemědělské práce aj. Nic si nevyděláte, do tábora se budete muset dopravit na vlastní náklady, organizaci zaplatíte poplatek a ona za vás bude hradit ubytování a stravu. Odcestovat můžete sami, nebo s kamarádkou stejně jako já – stačí takový požadavek uvést do přihlášky.

V cizině se o vás postarají partnerské agentury INEXu, v Turecku to byla Genctur. V Istanbulu nám zástupci Gencturu sdělili detailnější informace o projektu a za doprovodu naší vedoucí jsme odjeli autobusem do 280 km vzdáleného Gerede. V tomto menším městě v severní části Turecka jsme bydleli v tříhvězdičkovém hotelu, na jídlo jsme chodili do hotelu nebo do restaurací. Turecký servis byl dokonalý, jídlo jsme měli na stole během pěti minut, perfektně upravené a velmi chutné. Obvykle se však při podobných projektech bydlí ve školách a ubytovnách, sdílí se jedna společenská místnost a ve vaření se střídají jednotlivé národy.

Náš čtrnáctidenní projekt měl umělecké zaměření - malovali jsme fasádu trafostanice. Zastupitelstvo města si přálo ozdobit budovu tureckými motivy. První dny jsme chodili po městě, načrtávali turecké domy, mešity, skleničky s čajem, fontány a hledali inspiraci. Bylo zajímavé sledovat, jak skupina dobrovolníků - lidé mezi 20-30 lety z Čech, Japonska, Koreje, Španělska, Francie a turečtí vedoucí - vlastně funguje. Pracovali jsme průměrně 5 hodin denně, zbytek času jsme hráli hry, povídali si, dívali na filmy, prozkoumávali Gerede. Zastupitelstvo města pro nás zorganizovalo výlety do okolí, byli jsme dokonce pozváni i na tureckou svatbu. Shlédli jsme soutěž tureckých zápasníků, kteří mají těla potřena olejem a oblečeni pouze do kožených kalhot dlouhých po kolena se snaží protivníka položit na záda.

Největší úspěch však měly turecké lázně - hamam. V určité dny mají přístup do hamamu pouze muži, v ostatní dny pouze ženy. Po příchodu dostanete misku z umělé hmoty a v plavkách (nebo bez) sedíte v horké místnosti a poléváte se studenou a teplou vodou. Lázeň je spojena s klábosením, můžete tam strávit celý den a ani si nevšimnete, jak rychle čas uběhl. Návštěvník hamamu by si neměl nechat ujít umytí profesionálem. Hrubou žínkou vám pracovník dře kůži z těla tak, že po vás zbudou na stole jen špinavé šupinky. Nás nejvíce uchvátilo, když k nám přišla jedna ze zaměstnankyň a začala nám mýt vlasy. Moje hlava mezi jejími ňadry - opravdu nezapomenutelný zážitek…

V Gerede se neděje vůbec nic, takže veškerá pozornost byla zaměřena na nás. V tomto neturistickém městě jsme byli pro místní občany velkou atrakcí. Zejména Japonci byli neustále pronásledováni houfem dětí, které se donekonečna ptaly na jedinou otázku, kterou uměly v angličtině: „What´s your name?“ Kolem budovy, na kterou jsme malovali, stály davy lidí, občas se ozvalo uznalé „čok hoš“ (velmi pěkné). Brzy nás znalo celé město, všichni se s námi chtěli přátelit a dokazovat nám muslimskou pohostinnost. Jako cizinci jsme byli respektováni a všude nám byla dávána přednost – dokonce i na záchodě. Když jsme se objevily jako velká „bidla“ mezi zahalenými ženami, bylo nám ihned vytvořeno místo a na turecký záchod jsme mohly zamířit jako první. I my jsme se však musely přizpůsobit místním zvykům a chodit v tomto silně muslimském městě stejně jako většina žen zahalené od hlavy až k patě. Šátek jsme si musely jako ženy nasazovat pouze při vstupu do mešit. Město je umístěno 1300 metrů nad mořem, teplota se pohybovala kolem 20 stupňů Celsia, takže nám vrstvy oblečení nevadily.

Pokud si přejete podobným způsobem strávit v cizině delší dobu, očekávají se již od vás předešlé zkušenosti ve vybrané oblasti. Pro krátkodobé projekty vaše znalosti důležité nejsou, stačí vyplnit formulář na internetu (www.inexsda.cz), zaplatit poplatek a můžete vyrazit. Kamkoliv.



Máš jiné zkušenosti s prací v zahraničí?
Poděl se o ně s ostatními čtenáři Kalimery!
Článek zveřejněný i v tištěné podobě časopisu Kalimera
získává slevu 10 USD
na službu vrácení daně
od společnosti TAXBACK.
Platí pro příspěvky došlé do 30. ledna 2006.


 
Související články
Dobrovolníkem v zahraničí
Workcamp v Německu
Dobrovolníkem ve světě
Dobrovolníkem na ekologických farmách - projekt WWOOF
Dobrovolnicí přes AIESEC
 
Přečteno 2895x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: