Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Měsíc v Indii

Dillí opět po 4 letech

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 4.01.2006
Stydím se přiznat, že mě horko v obyčejné Indii tak decimuje – na rozdíl od ostatních (místních i turistů), kterým jak se zdá, to vlhké peklo připadá normální. Ale právě jsem přiletěla z Etiopie, kde je momentálně kolem 10-15 stupňů Celsia. Jen co jsme vylezli v Dillí z rikši z letiště pohltilo nás příšerné lepkavé vedro. Proudy potu se nám valí po celém těle a nemůžeme se ani pořádně nadechnout, natož přemýšlet.
 

Všímám si, že většina „cestovatelů“, kteří kolem mě ve čtvrti Pahr Ganj proudí, jsou mladší než my. To tu posledně, v zimě 2001, nebylo. Nebo že bychom zestárli? A jak se snaží být styloví! No někteří z nich musí místním, zvlášť mimo Dillí, přijít jako úplní hastrmani. A nejlepší je, že tři čtvrtě z nich je ouniformovaných těmi samými tričky a plandavými kalhotami, co visí v krámcích přímo před hotelem. Je tohle fakt alternativní, když to má každý?

Cvok guesthouse

Hned na hrozně příkrých schodech levného guesthousu ve čtvrti Pahr Ganj se hrozím, že jsem z toho horka už zcvokla. Proti mně se řítí dva bílí čoklíci – dvojčata, obě s červenou hinduistickou značkou tikka na čele a zuřivě štěkají. Odhání je tlustá ženská v sárí s odulým obličejem.
Zahazujeme propocené oblečení a lezeme pod sprchu. Původně jsme ji ani na pokoji nechtěli, že je to zbytečný luxus, ale jiný pokoj naštěstí nebyl. Voda z černého plastového zásobníku na střeše je velmi teplá, ale když si mokrá stoupám pod větrák a vyplavuji vodou ze mě stékající klaustrofobický pokojík, je to ta nejkrásnější chvíle celého dne.

Nové bezpečné metro

V Dílí mají nové metro. Bezpečné. Velmi nás prohledávají (chlapi a ženské zvlášť), musím vyndat baterku z foťáku a strčit si ji do kapsičky u brašny, abych nemohla fotit interiér. Jde o přísné bezpečnostní opatření po londýnských bombách v metru, které se později uvolňuje. Ani nám ta pruda nevadí, protože prostory metra jsou krásně klimatizované.
V metru se vozí jen vyšší třída. Jízda stojí podle vzdálenosti od 6 Rp. do asi 14 Rp. (ca 3 – 6 Kč). Spousta bohatých Indek v pantoflíčkách a ověšených zlatými šperky se bojí jezdit po eskalátorech a blokují provoz. Ti nejtlustší vždycky ucpou prostor hned u dveří vagónku, takže se nově přistoupivší mačkají a uvnitř vagonu je prázdno, jako všude jinde na světě.

Rozpálená mešita i hlava

Podlaha mešity Jamma Masjid pálí do nohou jako ďas. Snažím se vnímat mughalskou nádheru, bílé mramorové cibule na rudém pískovci a všechnu tu dokonalou souměrnost, ale za poledne se stovkami Indů kolem mě to moc nejde. Ta láhorská mešita v Pákistánu je velmi podobná, postavená ve stejnou dobu stejnými panovníky, ale má mnohem lepší atmosféru, s vousatými muslimy v šalvár kamízech.
Za přítomnosti rozsáhlého publika před mešitou polykám Ibuprufen a exuju litr teplé vody z PETky a namáčím si vlasy vodou, která stříká z přívodu do veřejného přístroje na chlazení vody. Nic nepomáhá, je pozdě, mám úpal jako poleno. Večer ležím na posteli a myslím, že mi praskne hlava, při pomyšlení na jídlo se mi chce zvracet. Ale přesto jsem z Indie nadšená ještě víc, než jsem čekala. Je to ona. Taková ... jakou si ji pamatujeme z minula.

 
Následující díly
2. Cesta z Dillí do Ladakhu
3. Přes Leh do Lamayuru
4. Trek Lamayuru – Alči
5. Alči – vysněný ráj
6. Cesta do klášteru Likir
7. Boj o místo v indickém přeplněném autobusu
8. Hladový smutek za mrtvé šíity
9. Velmi, ale velmi pomalý stop z Kargilu do Lehu
10. Z Lehu do Dillí přes spadlý most
11. Spadlý most na cestě do Dillí
12. Dillí milé i nemilé
13. Z Indie zpět do Etiopie
 
Přečteno 1301x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: