Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Měsíc v Indii

Dillí milé i nemilé

Lucie Kinkorová / 12.04.2006
Projíždíme slumy před Dillí několik hodin. Skládky zaplavují obytné čtvrti, hrozí, že hromady odpadků domky velmi brzy zavalí. Všude na stromech a v trávě namotané igelitové pytlíky. Nic moc poetika. To jsme v Ladaku neviděli. A neviděli jsme to proto, že je tam zakázáno cokoliv balit do igeliťáků. Takže se tam igeliťáky prostě nevyskytují.
 

Jenže pro nás, kteří přechováváme mnoho věcí v krosnách v obyčejných igeliťákách a když se potrhají, moc se o pořizování nových nestaráme, protože zatím ve všech rozvojových zemích nám veškeré zakoupené zboží nebo jídlo strkali bez ptaní do igelťáku. Nu, v Ladaku jsme trochu splakali a potrhané igeliťáky jsem svazovala a lepila izolepou, dokud mi jí neukradli.

V Dílí je už od časného rána vedro k nevydržení. Po dlouhém přejezdu jsme celí rozlámaní a nevyspalí. Chodím jako ve snách za Petrem. Nevyspání a horko mi naprosto paralyzují mozek a téměř i tělo. Jsem smířená s tím, že nás do metra s krosnami nebudou chtít pustit, nebo budeme muset všechno vyskládat. Jsme tam jediní. „Ochranka“ nám jezdí po batohu detektorem kovu a ten píská. Říkám, že to je jen hromada špinavého prádla. Nevěří. Ukazuji jim ocelovou síťku, kterou mám přes batoh přetaženou. Už chápe a pouští nás s úsměvem dovnitř.

V ustávajícím dešti se brouzdáme po čtvrti Pahr Ganj. Byl to první monzunový déšť – který se zpozdil asi o dva měsíce. Velké články v novinách další den popisují ovace, s jakými ho přivítali univerzitní studenti.

Brouzdáme muslimskými uličkami. Skvělá atmosféra, přátelští lidé. Vida, tak Indové nejsou jenom protivní, stupidní, věčně na cizince civící ze vzdálenosti dvaceti centimetrů, neschopní cokoliv rozumného poradit, tlačící se a tvořící únavné davy a zácpy ve městech, které otráví každého, kdo se jimi v tom horku musí proplétat, nedej bože s krosnou na zádech.

To všechno je jen pocit cestovatele, který se tím nechá zaskočit, znechutit a vystresovat. Když se na ně člověk usměje, jsou dokonale milí a nápomocní. Tedy, to si myslím teď, po měsíci v poklidném buddhistickém Ladaku, když vím, že pozítří letím pryč. Nevím, jak bych mluvila po půl roce trmácení se s krosnou po „opravdové“, přelidněné Indii. Ale se současným know-how možná i podobně, však to někdy vyzkoušíme.

V muslimské čtvrti zabíhám do opuštěného dvorku a s velkou úlevou tam čůrám. Sice mě vidí lidé z okolních patrových domů z oken a pavlačí, ale co mám dělat. Ve Starém Díllí jsou sice veřejné záchodky na mnoha ulicích, ale bez dveří, jen pro chlapy a já už to držela tři hodiny.

Když s davem domorodců přebíháme od mešity Jamma Masjid (nemohli jsme si jí odpustit ani tentokrát) silnici k pevnosti Red Fort v jednom z mála momentů, kdy se právě kolem neřítí kolona aut, pronáší Petr nahlas:“ Hele, ten člověk (běloch) snad čeká na červenou a myslí si, že se jí dočká,“ na účet kluka stojícího bezradně na ostrůvku uprostřed ulice. Běloch odpovídá česky: „No to je ale blbec, co?“ a směje se.

 
Předchozí díly
1. Dillí opět po 4 letech
2. Cesta z Dillí do Ladakhu
3. Přes Leh do Lamayuru
4. Trek Lamayuru – Alči
5. Alči – vysněný ráj
6. Cesta do klášteru Likir
7. Boj o místo v indickém přeplněném autobusu
8. Hladový smutek za mrtvé šíity
9. Velmi, ale velmi pomalý stop z Kargilu do Lehu
10. Z Lehu do Dillí přes spadlý most
11. Spadlý most na cestě do Dillí
Následující díly
13. Z Indie zpět do Etiopie
 
 
Přečteno 680x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: