Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Indie

Co se dělá v Indii s krávou, když zemře?

Redakce / 13.07.2005
Potřebuju poradit. Ve škole jsme brali Indii a dostali jsme se k tomu, že je pro ně kráva posvátná. A tak mě napadlo, co s ní dělají, když jim zemře?
 
"Při odpovědi na tuto zajímavou otázku je důležité si uvědomit, že kráva je v Indii posvátná jen pro hinduisty a ti tvoří 85 % obyvatel. Pro muslimy a ostatní náboženství to posvátné zvíře není. Když kráva zemře, většinou ji zakopají. Ale bez obřadu a knězů, takže se nejedná o žádný posvátný pohřeb. Dělají to jen proto, aby ji nesežrala dravá zvířata a nešířily se z ní nemoci (už tak jich tam mají dost).
Pokud krávu nezakopají, nechají ji "zpracovat" lidem z nejnižší kasty, kterým se říká "nedotknutelní". Ti žijí jako žebráci na okrajích měst a žádný jiný hinduista se jich nesmí dotknout nebo je zaměstnat. Kastovní systém byl indickou ústavou už dávno zrušen, ale v praxi se pořád udržuje. Děti "nedotknutelných" jsou zase nedotknutelní. Tito nedotknutelní stáhnou z krávy kůži, zpracují ji, udělají si z ní třeba boty, nebo ji prodají. Z kopyt a rohu uvaří mýdlo. Maso buď zakopají nebo ho sežerou psi. Přeci jen "nedotknutelní" jsou také hinduisté, takže maso z mrtvé krávy nesmí sníst.
Přesto v Indii existuje oficiálně několik měst, kde mají muslimové jatka a tam se jim naženou staré krávy, které by brzy umřely a oni je tam můžou porazit, zpracovat a maso prodat jiným muslimům na jídlo.

Na závěr třeba dodat, že hinduistické rituály a pravidla v Indii jsou tak zmatené, že se klidně může objevit někdo, kdo bude tvrdit, že se v Indii dozvěděl něco úplně jiného. Něco pravdy na tom určitě bude, ale my jsme měli pouze jeden zdroj a nemáme tedy ambice dělat patent na hinduistické rituály a pravidla, do kterých jsme kvůli jejich totální zmatenosti a chaotičnosti opravdu nikdy nepronikli."

Odpověď poslali naši přispěvovatelé, toho času v Etiopi, kteří navštívili s touto otázkou pana Joshi Prasaasd Reddy žijícího v indickém městě Hyderabad.

 
Související články
Zemí posvátných krav
Potrestáni svatostí
Poslední cesta vede do Váránasí
Džajsalmér - zlaté město velbloudů
Krása indické ulice
 
Přečteno 5147x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: