Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Austrálie a Oceánie

Co na sebe do Austrálie

Redakce, Kateřina Sekyrková / 12.11.2002
Všechny archeologické záznamy z australské prehistorie se shodují v tom, že domorodci na celém území chodili nazí. Vy si při balení věcí neustále opakujte, že Austrálie je kontinent, což bude mít vliv na obsah zavazadel.
 

Nadneste se nad potřeby průměrného Evropana a smiřte se až s 100% vlhkostí vzduchu na severním pobřeží, s až 50 stupňovými teplotními rozdíly ve vnitrozemí, oceánským podnebím pod Perthem a s průměrnou nadmořskou výškou 1800 m n.m. v australských Alpách a Tasmánii.

Sever - do tropů bez membrán
Vysoká vlhkost vzduchu, vyrovnaných 37°C ve dne v noci a sezónní monzunové deště si říkají o lehké bavlněné triko nebo košili s krátkým rukávem, plátěnou pokrývku hlavy, nejlépe se síťkou proti dotěrnému hmyzu, kšiltem a ochranným límcem krku a uší. Prim budou hrát rychleschnoucí věci, a to nejen na trek, ale také na spaní, kdy ráno budete sušit propocená trika. Z nových technologií se tedy hodí termoprádlo, boty s polopropustnými membránami jsou zde naopak nefunkční (pot od nohou nemá při 100% vlhkosti kam utéci). Nahraďte je klasickými celokoženými kotníkovými botami, které vás ochrání nejen před vodou, ale také před jedovatým hmyzem a hady. Pro případ velice pravděpodobného deště se ozbrojte nepromokavým oblekem se zátěrem (u prodyšnosti zde platí to samé co pro boty), během pobytu u oceánu počítejte s chladnějšími večery (5 - 10°C).

Velké teplotní rozdíly - základ nachlazení
Vnitrozemí, včetně Velkého australského zálivu na jihu, je charakteristické velkými teplotními výkyvy mezi dnem (50°C) a nocí (2 - 3°C), které navíc znepříjemňují nízké hodnoty vlhkosti vzduchu (30 - 45 %). Doporučuje se nosit dlouhé kalhoty jako ochranu před trnitou vegetací, silné ponožky dobře odvádějící pot od chodidla a na noc tenký svetr. Ani zde však není bota s nepropro membránou výhrou. Vzduch je sice suchý, ale chodidlo se v botě nadměrně zahřívá, a tedy i potí, a polopropustná membrána opět nestíhá ventilovat vzdušnou vlhkost. Nezapomeňte na ochranu přes sluncem.

Jako doma
Vhodné oblečení se na jihovýchodě a jihozápadě Austrálie od českých podmínek příliš neliší. Vlhkost dosahuje ideálních 70 %, počasí mírného pásma se zde v létě projevuje teplotami 27 - 29°C a je charakteristické krátkými dešťovými přeháňkami. V zimě v Sydney očekávejte 8 - 15°C, ale občas přelétne i sněhová vločka. Jižně pod Perthem je podnebí výrazně oceánské a zimní měsíce jsou v tamních nížinách o něco teplejší.

Vybavení do hor
Horská oblast australských Alp a Tasmánie, včetně jižní části Velkého předělového pohoří, dosahuje průměrné výše 1800 m n.m. Jde tedy o velmi hornatou oblast s průměrnými letními teplotami nejvýše do 20°C a zimními teplotami i hluboko pod bodem mrazu. Sbalte si nejen teplé oblečení, ale také teplejší spací pytel a dobře izolující karimatku.Jako v každých horách dávejte pozor na rychlé změny počasí, mlhy a déšť. V této oblasti, která má nejpříhodnější klima pro použití bot s membránou, se vyskytují rozsáhlé vřesové porosty a bylinné porosty. Když procházíte tímto terénem, drobné vlhké lístky se neustále otírají o vnější stěnu boty a výsledkem je opět nefunkčnost membrány a nadměrné pocení chodidla. Rovněž je třeba vzít v úvahu, že boty s polopropustnou membránou po namočení velmi dlouho vysychají, což snižuje komfort při chůzi.

Zpracováno z materiálu projektu Australis

 
Související články
Let s koly až do Austrálie
Autem australskou pouští
Cestování po Západní Austrálii - proč ne?
Proč tolik mladých lidí míří do Západní Austrálie?
 
Přečteno 2044x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
membranymmm, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: