Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Na kole do Číny a zpět

Čínské zákazy a náhody

Radek Červinka / 5.02.2004
Veledůležitá policistka nám podává v angličtině psanou brožurku - právní předpisy pro cizince. Ukazuje nám na paragraf, kde se mluví o zákazu používání vlastních dopravních prostředků v Číně. Mám dojem, že předpis už není platný, ale už se umím bránit.
 
Úsměv od ucha k uchu, nerozumíme, co chcete a rychle mizíme dřív, než se seběhnou první zvědavci. To by zajisté policistka nemohla ztratit tvář a musela svůj pokus dovést do vítězného konce. Tentokrát ještě unikáme.

Víza se krátí, silnice mizerné, počasí taky, všude hory. Města divoká, potřebujeme rychle do Sechuanu. Ale neděláme si z toho hlavu, nějak bylo, nějak bude. Zkoušíme stopovat a občas to vyjde, peníze nechce nikdo. Většinou je to jen pár kilometrů, ale nakonec se nám zadaří stopnout tři mladší sympaťáky. Vezeme se na korbě, kola vyskakují v děsivém terénu do výšky, prší, přikrýváme se těžkou plachtou. Ale jedeme. Když v podvečer zastavují, snažím se gesty naznačit, že rádi pojedeme dál, jestli pojedou taky, přes noc na korbě klidně přespíme. Nerozumí, myslí, že tam chceme nocovat.

Vše zachraňuje 14letá dívka, dcera majitele hotýlku. Umí anglicky, což je v této zemi naše první zkušenost tohoto druhu. Jsme pozváni na bezplatný nocleh a pohoštění, přichází i její učitel angličtiny. Nejdříve převládá vzájemná nedůvěra, Hanka se bojí, že to bude práskač. Ale nakonec bariéry mizí, fajn si povídáme, vzájemně si rozšiřujeme obzory. Angličtina je obtížná i pro jejího učitele, výslovnost je problém, mnoho slov si musíme napsat. Přespáváme, venku je zima, děsivý liják, vítr se opírá do oken.
Ráno opět vylézáme na korbu a pokračujeme. Je to neuvěřitelný pocit, fantastické úleva. Po více jak měsíci mohu vypnout, nic neřeším, žádný problém. Kosti nadskakují, je chladno, mrholí, ale je mi neuvěřitelně lehko. Máme day off.

Kluci nás nejdříve zavezli na staré pohřebiště. Mrtví jsou zde uloženi v rakvích, které jsou následně vystaveny na kůlech, zatlučených v skalní stěně. Tomu všemu tvoří pozadí rýžová pole, domorodci orající s buvoly, magické hory.
Následuje hostina v restauraci, desítka misek naplněných naprostými mňamkami - houby, tofu, klíčky, maso. Hance se nezdá jedna z misek, tvrdí, že to jsou určitě prasečí pinďoury, o kterých někde četla. Nedělám si žádné problémy, chutnalo to znamenitě. Ale přichází podvečer, za celý den jsme na děsivém povrchu urazili asi 120 km. Přijíždíme do statisícového města v Sechuánské nížině, vykládá nás na periferii, starej smeťák, místní vyjevení, smečka hladových psů.

Přepínáme se do bojového módu. Něco k jídlu, rychle z města, najít místečko na spaní. Druhý den se nám v dalším městě, Zigongu, daří prodloužit víza. Mladý gentleman umí perfektně anglicky, posílá nás prohlédnout si kostry dinosaurů v nedalekém muzeu. Víza máme během pár hodin za cenu nižší, než nám všichni tvrdili. S díky vzhlížím k nebi.

Sechuán je pro nás noční můra, jen pole, rýže a rýže. Nikde není plácek, kde bychom se vešli se stanem. A tak spíme různě, v suchém korytě řeky, pod širákem někomu za domem. Ráno přichází domácí a s otevřenou pusou na nás zírají.
Šlapeme, jak to jde. Stále počítáme, zda nám vízum vyjde. Bude to tak tak. Pereme prádlo v korytu řeky. Kopce, klid, svěží vánek, ševelící lístky. Nohy bolí. Hanka si sedá, ale v poslední chvíli se ještě ohlíží pod sebe. Vyjevené oči, vteřina, skok. Krásný, pestře zbarvený had se nevzrušeně plazí dál. " A ať..hhh..mi…hhh..ještě někdo..hhh..vypráví, že když..hhh..vidím hada, nemám se hýbat", souká ze sebe Hanka hlubokým, přerývaným hlasem.
Severně od Xianu, na východním břehu Žluté řeky, jsme prvně zastaveni. Nejdřív nás stopla čtveřice nesympatických týpků v kožených vestičkách, předjeli nás autem, vyskočili a hned se legitimovali průkazy cizinecké policie. Po chvíli dorazil i někdo, s kým se bylo možné domluvit. "Nikde nebyla žádná cedule, jak mám vědět, že to není otevřená oblast", bráním se. Studuje naši mapu, chvíli se dohadují a pak nám zakresluje do mapy povolenou cestu a ukazuje další zakázaná města. " Proč ?" " Proto !" Povolená cesta znamená zajížďku asi 300 km. Vracíme se pár kilometrů, sedáme do příkopu a chceme to probrat. Ale asi nás sledovali, během minuty stojí u nás. "Smíte zastavit až 50 km od města", velí nekompromisně. No jo, bojí se, že se vrátíme.
O kus dál zastavujeme na oběd a rozhodujeme se, že zpět to zkoušet nebudeme, těžko bychom to znovu okecávali. Ale jeho trasu přijmout odmítáme a tak pojedeme přes jiné, zakázané město. "Co když nás někdo zastaví a bude chtít vidět mapu? Jak pak vysvětlíme tu cestu, kterou tam máme vyznačenou?", dohadujeme se. Beru propisku a dokresluji i námi zvolenou trasu. A je to, poldové nám přeci nakreslili tyhle dvě cesty jako povolené. Již za městem se setkáváme s policejním vozidlem. Zajímá je jen, kam jedeme.

 
Předchozí díly
1. Šlapeme do Číny
2. Evropou k Turecku
3. Turecko - 38. den cesty
4. Turecké průjezdy
5. Pro pákistánské vízum do Ankary
6. Neexistující Kurdistán
8. Z íránské civilizace do bordelu, špíny a plechových chatrčí
9. Noc pod vojenskou ochranou
10. Jak Afghánec svého milence za moji manželku měnil
11. Pohostinnost na březích Indu
12. Rekordně zvědaví obyvatelé Peshavaru
13. Přes Karakoram Highway do Indie
14. Indické rozčarování
15. Napospas indickým domorodcům
16. Vlakem do Dillí
17. Jeden den v Dillí
18. Nejjižnější cíp Indie
19. Bombové Colombo
20. Rychlý průjezd Srí lankou
21. Thajskem rychle a mimo turisty
22. Laos žravý i hravý
23. Čína s nelegálními stany
24. Navigace po čínsku
25. Čínští mravenci a odstřely
26. Čínské rozpačité úsměvy
Následující díly
28. K čínsko-mongolským hranicím s práskači za zády
29. Vyjednávání s čínskou policií
30. Čínská policie v koncích
31. Jízda přes Gobi
32. Boj v Mongolsku o ruská víza
33. Rusko mongolské hranice
34. Bojácné Rusko
35. Od Bajkalu domů
36. Rusko na vlastní oči
37. Novosibirsk - les paneláků
38. Ruské lány
39. Svéráz národního medu
40. Kolem Moskvy
41. Poslední štreka - přes Polsko domů
Související články
Buddhové a pandy v čínském Chengdu
Pozdrav z Číny aneb Ni Hao
 
Přečteno 1522x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: