Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Čína

Čína - víza, formality

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 16.03.2001
 
VÍZA, FORMALITY
   Pro návštěvu Číny potřebujete vízum. Víz existuje několik typů, označených písmeny, z nichž jsou nejdůležitější L (cestovní turistické) a G (tranzitní).

    Víza jsou běžně vyřizována za 5 pracovních dnů. Spěšná víza jsou vyřizována za 2-3 pracovní dny s příplatkem 20 USD, expresní víza tentýž den s příplatkem 30 USD. Může se stát, že ambasáda objeví ve vaší žádosti nějakou drobnou nesrovnalost nebo chybičku a vyřízení žádosti se zdrží.

    Správní poplatek za udělení víza není hrazen v hotovosti na ambasádě, ale složením požadovné sumy na bankovní účet. Podle informací Ministerstva zaharaničních věcí stojí vízum na 1 vstup 40 USD, na 2 vstupy 60 USD, na neomezený počet vstupů s půlroční platností víza 80 USD a na neomezený počet vstupů s roční platností víza 120 USD.
      
   V písemné žádosti o vízum musíte uvést předpokládanou trasu cesty. Napište sem standardní okruh po neutrálních turistických památkách (např. Beijing, Shanghai, Xian, Datong, Zhengzhou, Guilin, Chengdu). Ve vašem vízu se už o této trase nic nepíše a v Číně ji proto nemusíte dodržet. V žádném případě nepište do žádosti strategické či politicky citlivé oblasti, jako je třeba Tibet nebo Sinťiang. Vízum byste pak buď nemuseli dostat vůbec, nebo by jeho vydání ambasáda pomiňovala potvrzením o zaplacením drahého organizovaného výletu s některou oficiální čínskou cestovní kanceláří.

   Získání čínského víza v Čechách je podmíněno dvěma byrokratickými obstrukcemi. První podmínkou je výpis z vašeho bankovního účtu nebo předložení cestovních šeků, kterými prokážete, že máte na jeden den pobytu v přepočtu alespoň 30 USD. Druhou podmínkou je předložení zpáteční letenky - argument, že pojedete do Asie po zemi s několika přestupy, úředníky nezajímá. Někteří cestovatelé uspěli s pouhým potvrzení o rezervaci zpáteční letenky, které získali u kteréhokoli českého prodejce letenek. Rezervaci pak jednoduše zrušili. Pozor, někteří prodejci letenek vybírají za rezervaci nevratnou zálohu! Pokud tato varianta selže (úředníci chtějí někdy bez milosti vidět přímo letenku a potvrzení o rezervaci je nezajímá), opatřte si zpáteční letenku a při jejím následném vrácení zaplaťte příslušné stornopoplatky (s některými solidnějšími prodejci lze vystavení fiktivní letenky bez stornopoplatků dohodnout i předem). Poslední možností je opatřit si při pozemní trase čínské vízum až cestou v některé ze sousedních asijských zemí. Prý přitom kupodivu platí, že čím blíže Číně, tím je získání víza administrativně jednodušší.

   Vízum začíná ubíhat od data vstupu do země, jeho použitelnost je omezena třemi měsíci od vystavení. Platnost víza typu L (turistické) a typu G (tranzitní) je možno v Číně prodloužit na cizineckém oddělení policie (Forreign affairs branch of Public security bureau) většinou i na více než dvojnásobek jeho původní platnosti, aktuální rozsah prodloužení a velikost poplatku se ale kancelář od kanceláře liší (záleží to zřejmě na tom, jak se právě úředníci vyspali). Cizinecká oddělení policie bývají v každém větším čínském městě - jestliže neuspějete na jednom místě, obraťte se jinam. Pokud zůstanete v zemi po vypršení víza, riskujete pokutu až 500 Y, nebo vyhoštění.

   Adresa čínské ambasády pro Českou republiku je Pelléova 18, Praha 6, tel. 224 311 323, 224 322 235, 233 028 898, fax 224 319 888. Adresa čínské ambasády pro Slovenskou republiku je Údolná 7, 811 02 Bratislava, tel. 07/531 45 77, fax 531 65 51. V Pákistánu najdete čínskou ambasádu na adrese Diplomatic enclave, Islámábád, tel. 82 11 14. V indickém Dillí sídlí čínská ambasáda na adrese 50-D Shantipath, Chanakyapuri, tel. 60 03 28. V Indii stojí čínské vízum asi 700Rp./20 USD, vyřízení trvá pět dnů a potřebujete dvě fotografie. Čínské vízum lze bez větších problémů získat i v mongolském Ulánbátaru (Zaluuchuud Ave 5, tel. 211 19, 297 21), v kyrgyzském Biškeku (Toktogul 196, tel. 22 24 23) a v kazašské Alma-Atě (Furmanov 137, tel. 63 92 91). V Alma-Atě stojí měsíční vízum 25 USD do týdne a 45 USD do druhého dne.

   Českou ambasádu najdete v Číně na adrese Jianguomen wai, Ritan lu, 100 600 Beijing, tel. 008610/65 32 69 02-5, fax 65 32 56 53. Generální konzulát České republiky sídlí v Šanghaji na adrese room 808 - 810 New Town Center, Shanghai 200336, 83 Loushan Guan Lu, tel. 008621/623 699 25, 623 699 26, fax 623 699 20. Česká republika má generální konsulát i v Hongkongu na adrese 1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai, tel. 00852/28022212, fax 28022911. Adresa slovenské ambasády v Číně je Ri Tan Lu, outside Jian Guo Men Wai, East suburb, 100 600 Biejing, tel. 0086/10/65 32 15 31, fax 65 32 48 14 (česká i slovenská ambasáda sídlí v jednom administrativním komplexu).

   K návštěvě Hong-Kongu za účelem turistiky by němělo být vízum potřeba.

   Speciální policejní povolení potřebují cizinci k návštěvě Tibetu, který Čína okupuje. Pokud se sem vydáte bez něj, riskujete pokutu až do výše 500 Y, nebo i vyhoštění ze země (blíže viz článek o Tibetu). Jinak jsou oficiálně cizincům přístupné jen některé vybrané oblasti Číny, ale v systému povolených a zakázaných oblastí nelze hledat žádnou logiku a jejich hranice nejsou označeny žádnými cedulemi. Informace o rozsahu povolených oblastí jsou často rozporuplné, takže se jako nejlepší strategie ukazuje prostě jet, čekat, až bude člověk zastaven a pak "dělat blbce" - přinejhorším tak budete policisty posazeni na nejbližší autobus zpět a většinou se vyhnete pokutě (za vstup do zakázané oblasti můžete vyfasovat pokutu ve výši maximálně 130 USD). Povolené oblasti se většinou táhnou kolem hlavních silnic a zahrnují všechny známé turistické památky, při postranních výletech do odlehlejších oblastí už můžete mít problémy. K cestě do všech oblastí, které nejsou oficiálně otevřeny, je třeba speciální povolení (tzv. alien°s travel permit, čínsky lüxingzheng). To vystavují cizinecká oddělení policie, v praxi už dnes ale s výjimkou politicky citlivých či strategických oblastí skoro nikoho nezajímá.
 
Související články
Čína - ubytování
Čína - základní údaje pro cestování
Čína - doprava
Čína - kam tam?
Lapálie s vízy do Tibetu
 
Přečteno 7967x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: