UBYTOVÁNÍ Protože Čína není svobodnou demokratickou zemí, nemohou se cizinci ubytovat jen tak kdekoliv. Bydlet můžete jen tam, kde vám to stát povolí, teoreticky tedy jen policejně uznaném hotelu pro cizince (ne vždy se to naštěstí dodržuje). Spát v soukromí je oficiálně zakázáno, i když třeba ve vesničkách severním Sečuanu prý tento způsob ubytování docela funguje. Nejlevnější ubytování lze kupodivu objevit v turistických centrech pro nezávislé západní cestovatele v okolí významnějších památek. V noclehárnách se můžete ubytovat za cenu zhruba od 10 až 15 Y, hotelový pokoj stojí od 20 Y výše. Často budete muset na recepci složit depozit ve výši jednodenní platby, který vám bude při odjezdu vrácen.
Standard ubytování je ale i v těch nejlevnějších čínských hotelích na asijské poměry velmi vysoký - často se setkáte s klimatizací, s televizí, v jižnějších oblastech s moskytiérou a ve srovnání třeba s Indií se vzornou čistotou. Většinou nedostanete do ruky klíč od pokoje - na každém patře totiž sedí pokojská, která hostům pokoje odmyká a na požádání jim zdarma nosí termosky s horkou vodou na čaj. Při hledání levného hotelu jsou ale oproti jiným asijským zemím k ničemu služby nadháněčů, kteří v Číně většinou přehánějí a slibují nereálně nízkou cenu, jen aby vás do předraženého hotelu dostali.
Na rozdíl třeba od Indie sice v Číně nelze přespat na nádraží, ale v jižních oblastech se dá někdy bezpečně spát přímo na ulici. Spaní ve stanu je teoreticky zakázáno, některým cestovatelům včetně nás ale stan v Číně prokázal neocenitelné služby a ušetřil jim spoustu peněz. Situace se nejspíš mezi jednotlivými provinciemi liší, pokud si ale postavíte stan někde za vesnicí, nikdo si vás všímat nebude. |