Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Cestovní pojištění, zn. rychle!

Vera Renovica, Kateřina Sekyrková / 5.06.2007, Aktualizováno
Možná jste se už ocitli v situaci, kdy jste potřebovali cestovní pojištění ihned – buď kvůli nečekané cestě, anebo své vlastní roztržitosti. Co dělat, když jsou všechny pobočky pojišťoven zavřené a vy odjíždíte za pár hodin? Článek jsme doplnili odkazem na článek s případem uzavření pojištění přes mobil, což lze udělat i ze zahraničí!
 

Modrá průkazka nestačí

Modrá kartička občany Evropské unie (EU) opravňuje k využití zdravotní péče ve všech členských státech. Zároveň ale nezaručuje, že za zmíněnou péči nebudou platit. Míra spoluúčasti při lékařských vyšetřeních se v jednotlivých státech EU liší. Například ve Francii je to až 65%, v Itálii se za jakoukoliv návštěvu lékaře platí paušální poplatek 35 Euro a případné léky hradí pacient v plné výši. Doporučuje se tedy uzavřít komerční cestovní pojištění. Těch několik desítek korun, které za den zaplatíte, jistě oželíte raději, než několik stovek i tisíc Euro v případě nemoci či úrazu.

Na letišti

Pokud do zahraničí odlétáte, můžete přímo na letišti využít služeb poboček pojišťoven či cestovních kanceláří s nimi spolupracujících, které mají otevřeno do večerních hodin, a to i o víkendu. U České pojišťovny na pražské Ruzyni lze cestovní pojištění uzavřít každý den od 7 do 22 hodin. Společnost TQR, u níž své služby na ruzyňském letišti nabízí Evropská cestovní pojišťovna, má o víkendu otevřeno jen v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne.

Pojištění přes internet a sms

Sjednání pojištění v současné době usnadňuje internet. Vyplníte přes webové rozhraní formulář a pojištění se vám aktivuje ve chvíli, kdy na účet příslušné pojišťovny dojde platba pojistného. Vše se zrychlí, pokud máte účet ve stejné bance jako pojišťovna – pojistné se uhradí během několika hodin.
Generali a Evropská cestovní pojišťovna nabízejí i o něco pohodlnější možnost – stačí poslat SMS s požadovanými údaji o pojištěnci a následně částku co nejrychleji uhradit. V takovém případě ale musíte být předem seznámeni s pojistnou smlouvou, kterou odesláním textové zprávy de facto podepisujete, a musíte mít při zadávání bankovního převodu přes mobil zapnutý GSM Banking. Nutno podotknout, že si pomocí SMS nebo internetu můžete ze zahraničí pojištění i prodloužit, pokdu maáte zapnutý roaming.
Popis uzavření pojištění přes mobil je popsán v tomto článku.

Pojišťovací kurýr

Bez připojení na internet se lze pojistit pomocí pojišťovacího kurýra. Česká pojišťovna nabízí tuto službu pro Prahu a blízké okolí. Na váš požadavek je k vám domů vyslán poslíček, u kterého pojistnou smlouvu podepíšete a uhradíte částku. Vaše pojištění začíná platit už v té chvíli, kdy od vás kurýr přebírá hotovost. Vše lze samozřejmě řešit i bankovním převodem, je ale nutné počítat s časovou prodlevou. Za tuto kurýrní službu vedle pojistného zaplatíte dalších 200 Kč.
Nejste-li z Prahy, ale zmíněná služba by se vám hodila, můžete zavolat na zelenou linku pojišťovny Allianz, která vám podle místa bydliště pojišťovacího poradce vyšle. Ten s vámi smlouvu sestaví a přijme platbu. Příplatek za poradce se liší podle místa bydliště a pohybuje se od 200 do 300 Kč.

Studentské a kreditní karty

Řešení naléhavých situací s cestovním pojištěním se mohou vyhnout držitelé studentských a kreditních karet. Studentům se nabízí celoroční připojištění ke kartám ISIC a Alive v ceně od 200 do 350 Kč, podle výše pojistného plnění. Jednorázový pobyt studenta v cizí zemi ale nesmí přesáhnout 30 dní. U kreditních karet je toto omezení prodlouženo na 60 dní. O něco pružnější plánování dovolené umožňuje například pojištění Alpenverein – u něj je doba pojištěného pobytu omezena až na 3 měsíce.

Obsah pojistné smlouvy

Shánění a čtení dokumentů se vyhnete vytočením informační zelené linky pojišťovny. Operátor by vám měl být schopen odpovědět dotazy týkající se obsahu pojistné smlouvy po celých 24 hodin denně v případě pojišťovny Allianz, České kooperativy a Evropské cestovní pojišťovny. Na informačních linkách ostatních pojišťoven se vám ozve o víkendu a po 17. či 19. hod záznamník.
Je ale nutné vědět, že se v otázce rizikovosti a nerizikovosti jednotlivých sportů názory pojišťoven rozcházejí. Nejopatrnější je Allianz, u které se připlácí i za aerobic, na druhou stranu pojištění u ní má zase jiné výhody. Existují ale i sporty „nepojistitelné“. Chystáte-li se v zahraničí skákat padákem či letět na rogalu, můžete si pojistit pouze případné škody na cizím majetku, které by mohly vzniknout vaším neopatrným přistáním.

název pojišťovny přes sms/ internet nejrychlejší platba infolinka

Allianz 

ne / ano

přes e-Banku

800 170 000

Kooperativa

ne / ano

přes Českou spořitelnu

800 105 105

Česká pojišťovna

ne / ano

 

841 114 114

Evropská cestovní pojišťovna

ano / ano

 

221 860 202

Generali

ano / ano

 

800 150 155

ČSOB pojišťovna

ne / ano 

800 100 777
Tabulka: Seznam pojišťoven umožňujících uzavření smlouvy přes internet a jejich infolinky

 
Související články
Dobrovolní ukrajinští záchranáři za 400 dolarů
Strach horší než tsunami
Související odkazy
Allianz
Kooperativa
Česká pojišťovna
Evropská cestovní pojišťovna
Generali
ČSOB pojišťovna
 
 
Přečteno 4775x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Pojištění přes internetVerunka, Reagovat
A co finanční/pojišťovací poradce?Jiří Kuchta, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: