Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > (Plocha) > Akce > Reportáže

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA jaro 2009

Vlaďka Jelínková / 24.03.2009
Ve dnech 21.-22. března 2009 se v kulturním domě Ládví konal v pořadí již 12. cestovatelský festival KOLEM SVĚTA. V průběhu dvou dní jsme mohli ve třech promítacích sálech zhlédnout 48 projekcí – tedy za předpokladu, že bychom se dokázali „roztřetit“ do Velkého, Expedičního a Evropského sálu, kde projekce souběžně probíhaly. Jako vždy bylo největším problémem vybrat si z široké nabídky to, co člověka nejvíce láká.
 
Některá promítání se skládala pouze z fotek, jiná obsahovala i více či méně kvalitní videa. Celkově však úroveň přednášejících byla poměrně dobrá. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ mělo být promítání kontroverzního dokumentu Zajatci bílého boha v sobotu večer, na jehož vzniku se podílel Steve Loveček Lichtag. Nejednalo se však o žádný dokument s podmořskou tématikou, jak bychom možná od Lichtaga mohli čekat, ale o násilí, které páchají misionáři na domorodém horském národu Akha žijícím na území zlatého trojúhelníku v Laosu a Thajsku. Dokument celkově otevíral otázku problematičnosti humanitární pomoci. I když nemohu říct, že bych se všemi jeho závěry souhlasila a že by byl natočen naprosto objektivně, jistě přinesl zajímavá zjištění, která by měla upozornit na zneužívání autority misionářů a snad v budoucnu podobným případům zamezit. Je škoda, že Steve Lichtag nemohl nedorazit na případnou diskuzi o filmu.
Zajímavá byla i přednáška Tomáše Beránka o Nepálu a jeho charitativním sdružení Namasté Nepál, které se věnuje několika projektům včetně podpory vzdělání, adopce na dálku a nepálské turistiky poskytující obživu místnímu obyvatelstvu.
Jistě však na festivalu zaznělo mnoho dalších zajímavých přednášek, které jsem bohužel nestihla. Kromě projekcí se člověk mohl posilnit i několika orientálními pokrmy, najít v seznamce spolucestovatele, případně se informovat o různých cestovatelských kancelářích a sdruženích na souběžně probíhajícím veletrhu, kde se daly zakoupit i knihy a průvodce a tradiční indické a nepálské výrobky.
Velmi jsem na festivalu ocenila dobrou organizaci –  projekce neměly zpoždění, vše dobře klapalo a navazovalo na sebe. Co se mi na festivalu nelíbí, je podle mého názoru poměrně vysoké vstupné. Pokud jste šli na jeden programový blok (tedy dvě přednášky) zaplatili jste sto korun, vstupné na celý den stálo 200 Kč, na celý víkend 300 Kč. Příjemné bylo, že jste si v rámci vstupného mohli vzít několik loňských vydání různých cestovatelských časopisů zdarma.
Celkově bych ale festival KOLEM SVĚTA zhodnotila jako dobře zorganizovaný festival se zajímavým obsahem, což dokládaly i vysoké počty návštěvníků. 
Související články
Setkání cestovatelů 06 – zajímavý, ale drahý zážitek
 
Přečteno 7268x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: